Warto wiedzieć z Ann: Aktywność fizyczna a cholesterol

Nadmierna masa ciała, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów. To tylko kilka z wielu czynników, które sprzyjają problemom z cholesterolem. Jego wysoki poziom sprzyja rozwojowi ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Istnieją jednak środki, które pomagają go obniżyć. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Czego unikać, by utrzymać cholesterol na dobrym poziomie oraz jakie ćwiczenia warto wykonywać by go obniżyć? Dowiedz się z Ann!

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest substancją tłuszczową, która znajduje się we wszystkich komórkach i krwi człowieka, dzięki czemu organizm może funkcjonować prawidłowo. 75% cholesterolu produkowana jest w wątrobie, tkankach oraz narządach natomiast 25% dostarczana jest razem z pożywieniem. Występuje pod dwoma postaciami: LDL i HDL. LDL nazywany „złym” cholesterolem, odpowiedzialny jest za zwężanie światła tętnic i rozwój miażdżycy a HDL określany jako „dobry”, który działa ochronnie na tętnice, zmniejszając rozwój miażdżycy.

Prawidłowy wynik lipidogramu we krwi:

 • stężenie cholesterolu całkowitego <5 mmol/l tj. <190 mg/dl;
 • stężenie cholesterolu LDL <3,0 mmol/l tj. <115 mg/dl;
 •  stężenie cholesterolu HDL >1,2 mmol/l tj. >45 mg/dl u kobiet i >1,0 mmol/l tj. >40 mg/dl u mężczyzn.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia około 61% Polaków ma problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu. Dlaczego? W dzisiejszych czasach braku czasu i używek, człowiek ma łatwy dostęp do szybkiego jedzenia, które można spotkać na każdym kroku. To sprawia, że nie każdy dba o własne zdrowie tak jak powinien. Jakie czynniki mają wpływ na problemy z cholesterolem?

 • Czynniki genetyczne.
 • Wiek – najczęściej diagnozuje się wysoki cholesterol u osób pomiędzy 40 a 59 rokiem życia, co nie oznacza, że młodzi ludzie nie mają mieć takich problemów.
 • Nadmierna masa ciała.
 • Brak aktywności fizycznej.
 • Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
 • Niewłaściwa dieta (spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych i cukru).
fot. Shutterstock

Wysoki cholesterol? Pomoże aktywność fizyczna!

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i może skrócić życie nawet o 20-30 lat. Dlatego, jeśli stwierdzono u nas wysoki cholesterol, konieczne jest wdrożenie działań, które obniżą nam jego poziom, a przykładem takich działań jest właśnie aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pomogą nam w walce ze złym cholesterolem LDL oraz podniosą stężenie dobrego cholesterolu HDL we krwi a odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wspomoże również leczenie i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań.

Wpływ aktywności fizycznej na cholesterol jest uzależniony od: rodzaju, częstotliwości, intensywności i czasu trwania.

Przeczytaj także: Dieta na wysoki cholesterol [PORADNIK ANN]

Jakie rodzaje ćwiczeń przyniosą efekty?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

W ćwiczeniach, które mają pomóc nam w walce cholesterolem powinniśmy się skupić na pracy jak największej ilości mięśni. Dobre tu będą:

 • marsz,
 • marszobieg,
 • jazda na rowerze,
 • pływanie,
 • biegi
 • taniec,
 • prace domowe czy w ogrodzie.

Aktywność fizyczna powinniśmy podejmować jak najczęściej a najlepiej codziennie. A jeśli nie jest to możliwe – to nie rzadziej niż 3 dni w tygodniu. Ćwiczenia powinny być poprzedzone 5-10 minutową rozgrzewką natomiast zakończone rozciąganiem trwającym 10-15 minut. Początkowo jednak może stanowić to problem dla wielu osób, dlatego warto zacząć od ćwiczeń nieprzerywanych przez pół godziny.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, wysiłek o umiarkowanej intensywności trwający 2,5 godziny w tygodniu, pozwala obniżyć ryzyko chorób układu krążenia aż o 30%.

Przeczytaj też: Poradnik Ann: Co podnosi cholesterol we krwi? Na te produkty uważaj!

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *