Jak wrócić do pracy po urlopie i nie zwariować? [WEBINAR ANN]

Pierwszy tydzień urlopu to detoks, drugi odwyk, a trzeci – właściwy wypoczynek. Jednak z uwagi na to, że urlopy Polaków są coraz krótsze, do pracy często wracamy jeszcze bardziej zmęczeni niż przed wakacjami. Jak pokonać stres pourlopowy? – o tym między innymi w Klubie Dyskusyjnym Ann Zdrowie mówi Karolina Ołdak, psycholog i neuropsycholog z Centrum Psychoterapii i Coachingu Synergia w Szczecinie i Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.

Zobacz całą rozmowę: Jak wrócić do pracy po urlopie

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: 80 procent wracających z wakacji odczuwa Syndrom Stresu Pourazowego. Wiele osób skarży się na gorsze samopoczucie niż przed urlopem. Jak wrócić z urlopu i nie zwariować?

Karolina Ołdak, neurolog i psycholog:
Żeby po urlopie wrócić do pracy wypoczętym, urlop powinien trwać trzy tygodnie. Powód jest prosty – najczęściej przyzwyczajanie się do nowego trybu życia zajmuje nam 7 dni. Przez pierwszy tydzień wakacji łapiemy oddech po pracy. Warto spędzić ten czas na rozplanowaniu kolejnych dni, ustaleniu konkretnego planu. Ale też na zamknięciu zaległych spraw, które mogłyby zakłócić nam wypoczynek. Jeśli wcześniej nie ustawiliśmy na mailu autorespondera, zróbmy to.

Jak wypocząć na krótkim urlopie?

Długie urlopy to luksus, na który coraz rzadziej sobie pozwalamy. Jak się zregenerować po krótkim urlopie?

Jeśli urlop trwał tylko kilka dni, w weekend nie skupiajmy się na rozpakowywaniu na siłę. Wspominajmy dobre chwile, sprawiajmy sobie przyjemność, żeby zminimalizować stres, który czeka nas w poniedziałek. Co ciekawe, Zespół Stresu Pourlopowego nie dotyczy tylko osoby, która wraca z wakacji.

A kogo jeszcze?

Także współpracowników i szefostwa, do których wracamy. Te osoby muszą nam powiedzieć, co się zmieniło w firmie w czasie, gdy nas nie było. Będą musieli przekazać nam sporo informacji o tym, co się zdarzyło.

Panika po urlopie – jak ją przetrwać?

Z jakiego powodu powrót do pracy nas stresuje?

Nasz mózg nie cierpi zmian przyzwyczajeń. A sam urlop jest zmianą przyzwyczajeń codziennych. Po pierwsze, zaczynamy wstawać o innej porze. Po drugie, zmieniają się nasze aktywności, po trzecie – zmienia się dieta. Dla naszego organizmu jest to totalny szok.

Zobacz całą rozmowę: Jak wrócić do pracy po urlopie

Przeczytaj, posłuchaj, zobacz – za darmo w aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie:

Karolina Ołdak, psycholog i neuropsycholog
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *