Głośne czytanie ma wiele korzyści! Jak zachęcić do niego dziecko?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Poprawa pamięci i koncentracji, rozwój wyobraźni, wsparcie rozwoju psychicznego, nauka języka – to tylko jedne z wielu korzyści, które może dać głośne czytanie dzieciom. To prosta czynność, mogąca przynieść wielkie efekty! Co więcej – nie wymaga od rodziców dużego wysiłku ani nakładów finansowych. Dlaczego jeszcze warto czytać dzieciom i jakie książki wybierać? Co zrobić, jeśli dziecko nie chce słuchać? Przeczytaj w Ann!

Dziecko uczy się języka

Jedną z najważniejszych korzyści z głośnego czytania jest wzbogacenie słownictwa dziecka i rozwój umiejętności komunikacyjnych. Kiedy dziecko słucha, ucz się nowych słów, wyrażeń, a nawet nieświadomie przyswaja zasady gramatyki.  Dzięki temu łatwiej będzie mu się posługiwać językiem w przyszłości. Co więcej, nauka języka ściśle wiąże się z nauką myślenia logicznego i przyczynowo-skutkowego.



Nauka koncentracji

Bardzo ważną korzyścią płynącą z głośnego czytania, jest nauka koncentracji oraz umiejętności słuchania. Podczas czytania dziecko musi być przez dłuższy czas skupione, co wpływa także na jego zdolność do uczenia się i przyswajania nowej wiedzy. Dodatkowo głośne czytanie wzmacnia także pamięć dziecka.

Czytanie dzieciom a rozwój wyobraźni

Nie ma lepszego sposobu na rozwój wyobraźni u dziecka niż głośne czytanie książek. Wyobraźnia odgrywa bardzo ważne rolę w procesach kreatywnych oraz wpływa na nasze działania i sposób myślenia. Jest niezwykle ważna nie tylko w pracy artystycznej, ale również w życiu codziennym, biznesie czy nauce, dlatego też warto kształtować ją już od najmłodszych lat.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Budowa więzi dziecko-rodzic

Kiedy czytamy dziecku, poświęcamy mu uwagę, a tym samym wzmacniany z nim więź. To chwila bliskości zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej. Głośne czytanie książek wzmacnia również poczucie własnej wartości u dziecka i sprawia, że czuje się ono ważne.

Dziecko a dobro i zło

Dzięki usłyszanym historiom, dziecko uzyskuje wiedzę o świecie, a także o samym sobie. Może utożsamić się z tym, co spotyka bohaterów lub z emocjami, które im towarzyszą. Dodatkowo wzmacnia się jego wrażliwość moralna. Dziecko uczy się tego, co jest dobre, a co złe, dzięki czemu będzie wiedziało, jakimi wartościami kierować się w życiu.

Mama i dziecko czytają razem książkę.
Głośne czytanie wzmacnia więź dziecko-rodzic/fot. LightField Studios/shutterstock.com

Głośne czytanie – intelektualna rozrywka

Warto wspomnieć, że głośne czytanie dzieciom kształtuje nawyk czytania. Kiedy dziecko dorośnie, prawdopodobnie samo będzie sięgać po książki. Jeśli czytamy dziecku, dodatkowo chronimy je przed zagrożeniami płynącymi z Internetu i zapobiegamy uzależnieniu od mediów społecznościowych.

Co czytać dziecku?

Na czytanie najlepiej poświęcić 20 minut dziennie – tak, aby wykształtował się pewien nawyk. Warto zacząć od czytania książek, które są nam dobrze znane lub z którymi wcześniej się zapoznaliśmy.

Dobrym pomysłem jest też udanie się z dzieckiem do biblioteki. Może samo wybierze książkę, z którą chciałoby się zapoznać? Dodatkowo podczas wizyty możemy skonsultować się z bibliotekarzem, który chętnie pomoże w wyborze książek dostosowanych do wieku dziecka.

Dziecko samodzielnie wybiera książki w bibliotece.
Warto zadbać dziecko do biblioteki, aby samo wybrało książki/fot. Przemek Klos/shutterstock.com

Dziecko nie chce słuchać

Aby zachęcić dziecko do głośnego czytania, warto na samym początku czytać mu książki, które będą wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Kolejnym pomysłem jest zaangażowanie do czytania całej rodziny i celebrowanie czytania. Podczas lektury warto też zadawać dziecku pytania i zachęcać go do wyrażania własnych opinii.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *