Dobry sen lekarstwem na stres

Sen ma wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Jego niedobór skutkuje osłabieniem, zaburzeniami pamięci, obniżeniem nastroju, a także spadkiem koncentracji. Natomiast dobry sen może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a nawet spowolnić starzenie się organizmu. Jakie jeszcze są korzyści z regularnego wysypania się? Co wpływa na dobry sen? Jak zacząć się wysypiać? Przeczytaj w Ann!

Fazy snu i marzenia senne

Sen jest stanem fizjologicznym związanym z układem nerwowym. Co ważne, jest tak samo ważną potrzebą biologiczną jak oddychanie czy jedzenie. Podczas snu następuje m.in.

  • redukcja aktywności kory mózgowej,
  • zmniejszenie wrażliwości na bodźce,
  • utrata świadomości.

Wyróżniamy dwie fazy snu: fazę NREM i REM, przeplatające się w ciągu nocy. Pierwsza z nich jest związana z głębokim snem, podczas którego spowalnia się praca serca i obniża ciśnienie. Jeśli śnimy, to obrazy pojawiające się w naszej głowie są mało wyraźne i zazwyczaj ich nie zapamiętujemy.

Faza REM występuje głównie nad ranem i zajmuje mniejszą część całego snu. To właśnie w fazie REM nasze marzenia senne są najbardziej intensywne i wyraźne. Dodatkowo w fazie REM zapamiętujemy nabyte w ciągu dnia umiejętności, a także oswajamy trudne wydarzenia. Następuje regeneracja zarówno emocjonalna, jak i fizyczna.   

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Dlaczego warto zadbać o sen?

Podczas snu regeneruje się cały nasz organizm. Efektywny sen może zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak: depresja, zawał czy udar. Wysypiając się, dbamy również o układ odpornościowy, a tym samym zapobiegamy infekcjom wirusowym czy bakteryjnym. Dodatkowo lepiej radzimy sobie z trudnymi emocjami oraz ze stresem. Mamy też więcej energii.

Sen poprawia również naszą koncentrację, dzięki czemu łatwiej przyswajamy nowe informacje. Co ciekawe, dobry i regularny sen sprawia, że organizm wolniej się starzeje. Brak snu wzmaga apetyt, szczególnie na wysokowęglowodanowe przekąski, dlatego wysypiając się, zapobiegamy nadwadze i otyłości.

Korzyści z dobrego snu jest bardzo wiele, ale co zrobić by go uzyskać?

dobry sen śpiące dziecko jak zadbać o sen
fot. Shutterstock

Regularny sen to dobry sen

Aby nasz sen był dobry i efektywny, należy pilnować regularnych pór kładzenia się spać wieczorem i wstawania rano. To, jak długo powinniśmy spać, jest jednak kwestią indywidualną i zależy od wieku, a także od jakości snu. Im jesteśmy starsi, tym liczba godzin snu się zmniejsza. Dorośli potrzebują ok. 7-9 godzin snu, natomiast dzieci o wiele więcej. Warto pamiętać, że najlepszą porą na sen jest noc. Po godzinie 15 lepiej unikać drzemek, ponieważ opóźniają one pójście spać o odpowiedniej porze.  

Na dobry sen ma wpływ także dieta, różnorodna oraz bogata w warzywa i owoce. Przed pójściem spać powinniśmy unikać spożywania obfitych posiłków i picia alkoholu. Z drugiej strony pomijanie kolacji może skutkować atakiem głodu w nocy i problemami ze snem. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekkostrawny, ale pożywny – bogaty w białko i węglowodany złożone.

Czytaj też: Poradnik Ann: Zdrowa kolacja. Czy można zjeść posiłek przed snem?

Najlepiej spożyć go 2-3 godziny przed pójściem spać. Oprócz unikania alkoholu, warto też ograniczyć kofeinę i nikotynę.

Co jeszcze zrobić, aby poprawić jakość snu?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Regularna aktywność fizyczna również może sprawić, że nasz sen będzie lepszy. Nawet 30 minut spaceru dziennie wystarczy, aby cieszyć się dobrym sen. Należy jednak pamiętać, aby nie ćwiczyć bezpośrednio przed pójściem spać. Równie ważne co aktywność fizyczna, są odpowiednie warunki do spania. Warto przewietrzyć przed snem pomieszczenie, w którym będziemy spać, zadbać o wygodne łóżko i materac.

Co ważne, przed pójściem spać lepiej nie oglądać telewizji, nie korzystać z laptopa, a szczególnie ze smartfonu. Niebieskie światło, które emitują urządzenia, utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu. Zamiast korzystać z laptopa, lepiej wykonać ćwiczenia relaksacyjne albo poczytaj książkę. Warto również pozasłaniać okna, aby żadne światło z zewnątrz nie przeszkodziło podczas snu.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *