Ćwiczenia po ciąży. Od kiedy można zacząć?

Miesiąc, dwa, a może pół roku? Większość kobiet po porodzie zastanawia się, kiedy można wrócić do ćwiczeń na brzuch po ciąży. Każda chciałaby jak najszybciej rozpocząć aktywność fizyczną aby powrócić do formy i oczywiście wyglądu. Sprawa nie jest tak oczywista. Kiedy kobieta po ciąży może wrócić do ćwiczeń? Jakie aktywności może wykonywać zaraz po porodzie? O tym rozmawiamy z fizjoterapeutą urologicznym mgr Krzysztofem Władyką.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży – od kiedy?

Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Kiedy kobieta po porodzie może wrócić do aktywności fizycznej? Czy okres rekonwalescencji po porodzie naturalnym a cesarskim cięciu ma tutaj znaczenie?

mgr Krzysztof Władyka, fizjoterapeuta urologiczny: To wszystko zależy od tego, czy dana pacjentka ma jakieś dolegliwości, czy ma problem z dnem miednicy, czyli na przykład obniżenie narządu rodnego, czy ma problem z nietrzymaniem moczu, czy z rozejściem się mięśnia prostego. Jednak jeżeli nie ma żadnych dolegliwości to ćwiczenia można już rozpoczynać pod koniec połogu, czyli po 6 tygodniach (w granicach 4,6 tydzień). To jest taki bezpieczny czas.

Aktywność fizyczna musi być oczywiście odpowiednia dla danego okresu, nie może być zbyt intensywna. Generalnie nie ma większego znaczenia, czy pacjenta rodziła w sposób naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Oczywiście po cesarce, ćwiczenia w pierwszym okresie muszą być mniej inwazyjne i obciążające. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy jest jakiś problem z raną.

Jakie ćwiczenia wybrać po porodzie?

Na pewno powrót do aktywności fizycznej po ciąży nie należy do najłatwiejszych. Panie powinny zacząć od lekkich ćwiczeń. No właśnie, jakie one powinny być?

To bardzo złożony proces i trudny. Zakładamy, że z daną pacjentką jest wszystko w porządku, więc te ćwiczenia początkowo powinny być ukierunkowane na wzmocnienie mięśni, poprawę mobilności stawowej i stabilizacji. Jeśli jest problem ze stawami, zwłaszcza ze stawem krzyżowo-biodrowym ważna jest aktywacja mięśni brzucha, praca przeponą oraz uruchomienie klatki piersiowej.

Cały wywiad dostępny jest w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę

Ćwiczenia po ciąży – najlepiej zacząć od tych łatwych

Zaczynamy od ćwiczeń w niskich pozycjach, czyli w leżeniu na plecach. Wykonujemy podnoszenie bioder, przetaczanie piłki na boki, wgniatanie piłki w kolana, rozciągamy taśmę, którą zakładamy na kolana w klęku podpartym, czy podnosimy kolana w klęku podpartym. Powoli przechodzimy do pozycji wyższych, czyli pozycja siedząca lub stojąca. Tutaj jest bardzo dużo ćwiczeń, które są bezpieczne i można je wykonywać. Na pewno są pewne obostrzenia, które dotyczą wszystkich pań po porodzie. W zależności od tego czy są problemy, czy nie.

Przeczytaj więcej: Warto wiedzieć z Ann: Fizjoterapia uroginekologiczna – niezbędna pomoc przed, w trakcie i po ciąży

Generalnie takie sporty o większej intensywności dopiero w granicach 3, 4 miesiąca po porodzie. Sporty skoczne, czyli na przykład bieganie, skakanie na skakance, skakanie na skrzynie, to dopiero po 6 miesiącu. Jest to związane z podwyższonym poziomem relaksyny, która może powodować hipermobilność tkankową i może powodować rozciąganie więzadeł. Więzadła mają to do siebie, że jak się rozciągną właśnie w tym okresie okołoporodowym, czy w trakcie ciąży, to one nie chcą potem wracać do tych swoich pierwotnych długości.

fot. Shutterstock

Zanim kobieta rozpocznie jakiekolwiek ćwiczenia po ciąży, to czy powinna skonsultować się najpierw z fizjoterapeutą?

Zdecydowanie. Kobieta po porodzie powinna się skonsultować z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Najlepszy czas na taką konsultację to granica końca połogu, czyli od 4 do 6 tygodnia po porodzie. Wtedy takie badanie powinno obejmować badanie palpacyjne, czyli takie badanie fizyczne, zgłaszanych dolegliwości, badanie per vaginam, USG jamy brzusznej i mięśni brzucha oraz dna miednicy.

Badanie ENG pomocne w doborze ćwiczeń po ciąży

Poza tym jeszcze badanie ENG, to jest badanie czynności mięśni. W nim obserwujemy funkcje mięśni, czyli patrzymy jaka jest relacja mięśni dna miednicy do pracy mięśni brzucha. Wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana pacjentka ma z czymś problem, czy musi nad czymś pracować. Na podstawie takiego kompleksowego badania jesteśmy też w stanie w odpowiedni sposób dobrać ćwiczenia.

O ekspercie:

mgr Krzysztof Władyka – ukończył II stopniowe studia fizjoterapii na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Posiada również studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizuje się w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej – ukończył kursy z zakresu Masażu Tkanek Głębokich z technikami powięziowymi, terapii manualnej, Cyriax, tapingu sportowego, terapii blizny, mięśniowo-powięziowej terapii miednicy. Zajmuje się również fizjoterapią w ciąży i rewitalizacji po porodzie w tym terapią kompleksową rozstępu mięśnia prostego brzucha oraz terapią nietrzymania moczu.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Przeczytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *