Chałwa wpływa pozytywnie na stan włosów i paznokci! Czy każdy może ją jeść?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Chałwa jest często nazywana najstarszym suplementem diety na świecie. Tytuł ten nie jest przesadzony. Wspomaga produkcje płytek krwi i prawidłową pracę serca, a także wywiera pozytywny wpływ na wygląd skóry. Jakie jeszcze właściwości ma chałwa oraz czy każdy może ją spożywać? Przeczytaj i dowiedz się więcej z Ann!

Według danych handlowych w Polsce najbardziej popularne smaki chałwy to waniliowy i kakaowy.

Co to jest chałwa?

Choć często kojarzymy chałwę z kuchnią grecką, jej pierwotne korzenie sięgają Indii, gdzie powstała oryginalna wersja tego smacznego i zdrowego przysmaku. W Polsce chałwa zyskała popularność od połowy XX wieku. Jej smak był znany, bo była często przywożona np. z wakacyjnych podróży do Turcji.

Chałwa, jako rodzaj słodyczy, często towarzyszy nam przy filiżance kawy. Jednak w niektórych krajach podawana jest jako przekąska do białego wina. W greckich sklepach chałwę znajdziemy nie obok czekolady, lecz raczej w sąsiedztwie serów i oliwek. 



Istnieją różne odmiany chałwy, w tym kremowa, krucha i ciągnąca. Jej podstawowymi składnikami są różne nasiona, cukier lub miód. W masowej produkcji często używa się syropu glukozowo-fruktozowego. Do chałwy dodaje się również orzechy, pistacje, ziarna słonecznika, kakao, skórkę pomarańczową, wanilię oraz czekoladę, co nadaje jej różnorodny i bogaty smak.

Ze względu na swoją wysoką zawartość tłuszczu, chałwa jest podatna na procesy utleniania, co może prowadzić do jej zepsucia. Głównym objawem jest oddzielenie się fazy oleju oraz pojawienie się jełczenia tłuszczu.

Chałwę należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku nie dłużej niż miesiąc. Alternatywnie, można ją przechowywać w chłodnym pomieszczeniu o niskiej wilgotności, z dala od światła, aby zapobiec negatywnym wpływom temperatury i światła na jakość chałwy.

Smaczna chałwa z pistacjami podana na szarym stole
Chałwa jest czasem nazywana najstarszym suplementem diety na świecie; Fot. New Africa / Shutterstock.com

Wyróżniamy m.in. chałwę waniliową i sezamową

Istnieje wiele rodzajów chałwy, różniących się głównym składnikiem, konsystencją i aromatem, który nadają dodatki takie jak karmelizowany cukier, miód i różne aromaty, np. wanilia. Oto kilka najbardziej znanych rodzajów chałwy:

  1. Chałwa sezamowa – to najbardziej znany i powszechny rodzaj chałwy. Produkowana jest z nasion sezamu, które są prażone i mielone na pastę zwaną tahini. Tahini jest mieszane z cukrem lub miodem, a czasem także z dodatkiem kaszy manny, bakalii, kakao i laski wanilii. Gotową masę chałwy sezamowej formuje się w bloki, a gdy uzyska odpowiednią konsystencję, kroi na kawałki.
  2. Chałwa słonecznikowa – różni się od chałwy sezamowej głównym składnikiem, którym są nasiona słonecznika. Chałwa słonecznikowa ceniona jest za delikatniejszy smak.
  3. Chałwa turecka – uznawana jest za najbardziej słodką spośród wszystkich chałw. Zazwyczaj jest wykonana z mielonych ziaren sezamu oraz karmelizowanego cukru. Ma wyjątkowo kremową konsystencję.
  4. Chałwa grecka – powstaje między innymi z nasion roślin oleistych, bakalii i kaszy manny (semoliny). Grecka chałwa często ma pistacjowy, orzechowy lub waniliowy aromat.
  5. Chałwa ukraińska – produkowana jest z nasion roślin oleistych, orzechów, miodu i maku.
Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Chałwa: czy można jeść chałwę codziennie?

Chałwa jest wysokokalorycznym produktem, przekraczającym 500 kcal w 100 g. Najniższą kaloryczność ma chałwa, w skład której wchodzą jedynie zmielone nasiona roślin oleistych oraz miód lub karmel.

Dodatkowo, zawiera znaczną ilość cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem czy miażdżycą. Spożywanie chałwy powinno być rozważane z umiarem, świadomością wpływu na bilans kaloryczny i ogólną dietę. Zaleca się traktować chałwę jako sporadyczne urozmaicenie diety, zamiast codziennego składnika jadłospisu.

Chałwa waniliowa czy sezamowa: jaką chałwę wybrać?

Przy wyborze chałwy warto kierować się składem podanym na opakowaniu. Należy wybierać tę o jak najkrótszym oraz bez dodatku emulgatorów, aromatów, barwników, utwardzanych tłuszczy czy syropu glukozowo-fruktozowego.

Również warto zwrócić uwagę na procentową zawartość sezamu – im wyższa, tym chałwa jest uznawana za lepszej jakości i posiada większe walory zdrowotne, wynikające właśnie z obecności sezamu oraz naturalnych składników takich jak melasa, migdały, cukier czy różne nasiona.

Chałwa: czy jest zdrowa?

Chałwa jest produktem obfitującym w tłuszcze roślinne, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krwionośnego. Zawiera zarówno wielonienasycone, jak i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżać poziom złego cholesterolu, zapobiegając jednocześnie miażdżycy. Nasiona oleiste stanowią także źródło cennych składników odżywczych, takich jak:

  • białko
  • błonnik pokarmowy
  • witaminy z grupy B
  • witamina E
  • oraz magnez, żelazo, cynk i selen.

To właśnie te składniki mineralne oraz witaminy z gr B pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Witamina A natomiast pozytywnie wpływa na wzrok. Warto zaznaczyć, że chałwa zawiera także fitoskładniki, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Główny składnik chałwy, czyli rośliny oleiste, posiadają szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Naturalny miód, który również jest często dodawany do chałwy, słynie z pozytywnego wpływu na organizm.

Chałwa: przeciwwskazania

Nie zaleca się chałwy osobom otyłym, ze względu na jej wysoką kaloryczność, cukrzykom i osobom z chorobami układu pokarmowego. Ponadto, osoby cierpiące na alergie, zwłaszcza alergię na sezam, powinny unikać spożywania chałwy, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak bóle brzucha, wypryski skórne czy katar.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *