Dieta bez mleka – co jeść na diecie bez nabiału?

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Czy dieta bez mleka jest zdrowa? Z jednej strony, wciąż powstają kampanie zachęcające do picia mleka, głównie wśród dzieci i młodzieży. Z drugiej strony, coraz częściej można usłyszeć, że spożywanie nabiału szkodzi. Jak jest naprawdę? Kto powinien rozważyć dietę bezmleczną i co jeść na diecie bez nabiału, aby uniknąć niedoborów? Sprawdź najważniejsze informacje!

Mleko i nabiał w diecie

Mleko i jego przetwory pełnią istotną rolę w diecie. Są źródłem m.in. łatwo przyswajalnego wapnia, pełnowartościowego białka, witamin (głównie z grupy B i witaminy A) i składników mineralnych (wapnia, fosforu), a także bakterii probiotycznych, wpływających korzystnie na przewód pokarmowy i cały organizm.

Dieta bezmleczna

Dieta bez nabiału polega na rezygnacji ze spożywania mleka oraz wszystkich jego przetworów, a także produktów, w których składzie znajduje się mleko. Jest to dieta restrykcyjna, która wymaga wyeliminowania wielu produktów z codziennego menu. Nieprawidłowo stosowana może doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Dlatego jej stosowanie powinno być podyktowane wskazaniami lekarskimi oraz poprzedzone konsultacją z dietetykiem.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka krowiego

Głównym powodem eliminacji mleka z diety jest złe samopoczucie po spożyciu produktów mlecznych. Przyczyną takiego problemu zazwyczaj jest jedno z dwóch zaburzeń trawienia. Są nimi nietolerancja laktozy oraz alergia na białko mleka krowiego.

Alergia na białka mleka krowiego to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego w odpowiedzi na spożycie mleka. U osób dorosłych występuje rzadko. Częściej diagnozuje się ją w wieku dziecięcym. Objawy alergii na mleko to m.in. biegunki, pojawienie się krwi w stolcu, nadmierne chudnięcie, świszczący oddech oraz problemy skórne.

Alergia na białka mleka wymaga całkowitej eliminacji nabiału z diety.

Drugim problemem, z którym borykają się osoby źle czujące się po spożyciu mleka, jest nietolerancja laktozy. Mówimy o niej wtedy, gdy nasz przewód pokarmowy wytwarza za mało enzymów trawiących cukier w mleku. Po potwierdzeniu przez lekarza, że mamy nietolerancję laktozy, z diety trzeba wyeliminować większość tradycyjnych produktów mlecznych. Można jednak spożywać żółte sery, masło oraz mleko i przetwory mleczne oznaczone jako „bez laktozy”.

Dieta bez mleka, dieta bezmleczna
Dieta bez mleka wymaga eliminacji wszystkich produktów mlecznych /fot. Pormezz, Shutterstock.com

Czego unikać na diecie bezmlecznej?

Dieta bezmleczna, jak sama nazwa wskazuje, zakłada przede wszystkim całkowitą eliminację mleka. Jednak to nie wystarczy! W przypadku alergii na mleko należy zrezygnować także z jego przetworów. Dieta bez mleka to tak naprawdę dieta bez nabiału, wykluczająca z codziennego jadłospisu wszystkie produkty bazujące na mleku. Są to m.in. jogurty, sery, kefiry, maślanki, ale też produkty spożywcze, które w swoim składzie zawierają niewielkie ilości mleka, jak np. część słodyczy.

Dlatego tak ważne jest, żeby na diecie bez mleka uważnie czytać składy zamieszczone na etykietach produktów spożywczych.Dieta bez produktów mlecznych: co jeść?

Czym zastąpić nabiał? Produkty, które powinna uwzględniać dieta bezmleczna, możemy podzielić na dwie grupy. Rolą pierwszej jest przede wszystkim zastąpienie nabiału pod względem technologicznym czyli jego struktury czy funkcji w potrawie.

Tego typu zamienniki nabiału to: napoje roślinne (np. sojowy, owsiany, migdałowy) oraz produkty na ich bazie, np. roślinne jogurty. Na rynku dostępne są także produkty seropodobne, wyprodukowane również ze źródeł roślinnych. Niestety często są one bardzo przetworzone i zawierają dużo tłuszczów oraz konserwantów.

Druga grupa produktów, którymi można zastąpić nabiał w diecie, to składniki które pomogą wyeliminować ryzyko niedoborów na diecie bez nabiału. Dostarczą one przede wszystkim wapnia, pełnowartościowego białka oraz witamin z grupy B oraz probiotycznych bakterii. Dlatego dieta bez mleka powinna obfitować w:

  • mięso, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych
  • zielone warzywa takie jak jarmuż, kapusta, brokuły, szpinak
  • orzechy, pestki, nasiona
  • fermentowane warzywa, np. ogórki kiszone, kimchi
  • suszone morele i figi – zawierają duże ilości wapnia.
dieta bez mleka, co jeść na diecie bez mleka, dieta bezmleczna, dieta bez nabiału
Dieta bez mleka powinna być urozmaicona, bogata w wapń, witaminy i źródła białka / fot. RONEDYA, Shutterstock.com

Dieta bezmleczna: zagrożenia

Każda dieta eliminacyjna, w tym dieta bez nabiału, powinna być stosowana w sposób racjonalny. Przed wykluczeniem z diety mleka i jego przetworów warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Specjaliści pomogą potwierdzić lub wykluczyć konieczność stosowania diety.

Niewłaściwie prowadzenie diety bez nabiału, tj. w sposób mało różnorodny, ubogi w źródła białka oraz witaminy i wapń, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niedobory tych składników odżywczych zwiększają ryzyko chorób, min. krzywicy (głównie u dzieci), demineralizacji kości oraz zaburzeń hormonalnych.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *