Zaburzenia odżywiania – skąd się biorą i jak z nich wyjść? [ZAPOWIEDŹ LIVE]

O faktach i mitach związanych z bulimią, anoreksją czy kompulsywnym objadaniem się, porozmawiamy w Klubie Dyskusyjnym ANN w środę 7 września o godzinie 18 z Aleksandrą Pakiełą, dziennikarką, autorką książki „Oto moje ciało” oraz Małgorzatą Borczyk, psychologiem i psychoterapeutą z Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania.

Zaburzenia odżywiania. Chorują miliony

Najbardziej popularne i najczęstsze to anoreksja i bulimia. Ale są też kompulsywne objadanie czy ortoreksja. Na zaburzenia odżywiania cierpi, i to dosłownie, ponad 70 milionów ludzi na świecie, nie tylko dzieci i nastolatkowie – tak wynika z raportów Academy of Eating Disorders (AED), najbardziej prestiżowego na świecie instytutu zajmującego się anoreksją, bulimią i innymi problemami związanymi z jedzeniem.

Zaburzenia odżywiania. Chorują nie tylko kobiety

Wielu ekspertów przypomina, że na zaburzenia odżywiania, chociaż rzadziej niż kobiety, cierpią także mężczyźni. National Institute of Mental Health już przed laty wskazał, że mogą oni stanowić oni od 10 do 20 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków występowania anoreksji i bulimii oraz do 40 procent przypadków innych zaburzeń powiązanych z jedzeniem. Bez względu na płeć zaburzenia odżywiania to ogromny ból, nie tylko dla ciała. Wielu chorych zmaga się z depresją, miało także próby samobójcze.

W czasie webinaru porozmawiamy z Aleksandrą Pakiełą m.in. o tym:

  • Jak rodzą się poszczególne zaburzenia odżywiania i kto jest na nie najbardziej narażony?
  • Czy jest możliwe samodzielne wyjście z zaburzeń odżywiania?
  • Jak chorują mężczyźni, a jak kobiety?
  • Czy większe znaczenie w przypadku zaburzeń odżywiania mają geny, czy środowisko, w którym się dorasta?
  • Czy można dziedziczyć zaburzenia odżywiania?
  • W jaki sposób pomóc bliskiej osobie, która cierpi na zaburzenia odżywiania?

Aleksandra Pakieła – absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, koordynatorka w Instytucie Reportażu, recenzentka książek, reporterka związana m.in. z Dużym Formatem, Krytyką Polityczną, magazynem Vogue czy Kosmosem. Jej debiutancka książka „Oto ciało moje” to wstrząsająca opowieść o zaburzeniach odżywiania, ale także wpływie patriarchatu, dziedziczeniu rodzinnych traum, samotności i stygmatyzacji społecznej.

Małgorzata Borczyk psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem psychoterapii oraz szkoleń dla specjalistów: dietetyków, psychoterapeutów i studentów studiów podyplomowych. Współpracuje m.in z Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania, Instytutem Psychodietetyki oraz Uniwersytetem SWPS. 

Zapraszamy na bezpłatny webinar już 7 września o godzinie 18:00.

Link do wydarzenia: Zaburzenia odżywiania

Spotkanie poprowadzi Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Więcej rozmów i wywiadów znajdziecie za darmo w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *