Zespół cieśni nadgarstka – nie leczony prowadzi do niepełnosprawności [WIDEO ROZMOWA]

Potrafi wybudzić w nocy,  jest uciążliwe , irytujące. Bywa, że i bolesne. Zdecydowanie pogarsza komfort naszego życia. Drętwienie palców u rąk. Najczęściej pojawia się u seniorów. Ale nie tylko. Jaka jest przyczyna drętwienia palców u rąk i do kogo zwrócić się po pomoc. Warto to zrobić i nie borykać się z kolejnymi nieprzespanymi nocami. O problemie zespołu cieśni nadgarstka, diagnostyce i sposobach radzenia sobie z tym problemem mówi lek. med. Małgorzata Niekrasz – spec. neurolog, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

Zobacz całą rozmowę ze specjalistą: Zespół Cieśni nadgarstka

Agnieszka Kryszpin, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są przyczyny drętwienia palców u rąk? Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

lek. med. Małgorzata Niekrasz, neurolog, SPSz w SzczeciniePrzyczyn może być bardzo wiele. Bardzo wiele osób odczuwa drętwienie rak czy palców po źle przespanej nocy czy złym ułożeniu ręki. I to jest błaha przyczyna. Jeżeli to się powtarza i trwa dużej, dotyczy kilku palców – to już należy zasięgnąć porady lekarza. Abyśmy nie przeoczyli jakiejś poważnej choroby.

Zespół cieśni nadgarstka dotyka coraz młodsze osoby

Najczęstsza przyczyną drętwienia palców u rak, który wybudza nas w nocy i który nas niepokoi i powtarza się jest tak zwany zespół cieśni nadgarstka. W tej chwili jest to sprawa tak częsta, że szacujemy że 100 osób na 100 tysięcy zmaga się z zespołem cieśni nadgarstka. W tej populacji, która ma te objawy różnicujemy między 30 a 50 rokiem życia. Młodzi ludzie też niestety borykają się coraz częściej z zespołem cieśni. Nie ma tu znaczenia ręka dominująca czy nie dominująca. 

Mamy pracę, która wymaga schematu poruszania ręką. Na przykład piszemy na  klawiaturze. Mamy złą myszkę do pracy, źle ułożoną klawiaturę, ręką jest zginana wielokrotnie. Powtarzamy wciąż ten sam ruch. Po złamaniach rąk, które dotyczyły nadgarstka również może pojawić zespół cieśni nadgarstka. 

Jakie badania diagnostyczne potwierdzi zespół cieśni nadgarstka? 

Do potwierdzenia tego zespołu musimy wykonać badanie elektromiograficzne. Czyli badanie przewodnictwa nerwów. I to badanie nam pokaże gdzie ten nerw jest uszkodzony i w jakim stopniu. W zależności od tego możemy zaproponować leczenie. Najpierw będzie to leczenie fizjoterapią. Z tego nie możemy zrezygnować. Taka forma leczenia może spowodować ulżenie dolegliwości bólowych. 

Czym grozi nie podjęcie leczenia? Zobacz całą rozmowę w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zaloguj się na naszej stronie.

Jeżeli nie podejmiemy leczenia, choroba będzie się rozwijała i niestety nie wróci nam sprawność ręki. Dojdzie do zaniku mięśni i zaniku siły i nie ma szans, aby ta ręka wróciła do  sprawności. 

drętwienie palców u rąk, zespół cieśni nadgarstka
Drętwienie palców u rąk to może być pierwszy objaw zespołu cieśni nadgarstka / fot.Shutterstock

Zespół cieśni nadgarstka to nie jedyna przyczyna drętwienia palców u rąk. 

To prawda. Mogą to być również zespoły korzeniowe ciągnące się od kręgosłupa szyjnego. Tutaj specjalista neurolog czy ortopeda zadecyduje o dalszej diagnostyce. Natomiast podstawowym takim badaniem diagnostycznym, które powie nam jednoznacznie, że nie jest to uszkodzenie korzeni szyjnych a zespół cieśni nadgarstka jest badanie EMG.

Jakie mogą być konsekwencje bagatelizowanie objawów bólowych, które pojawiają się w tym pierwszym etapie zespołu cieśni nadgarstka? 

Jeżeli nie zwracamy  na to uwagi, nadal wykonujemy pracę mimo objawów dochodzi już do objawów ruchowych. pierwsze uszkodzone były gałęzie czuciowe teraz idą gałęzie ruchowe. Może dojść do zaniku mięśni kłębu , zubożenia ruchów precyzyjnych ręki. Bardzo często pacjenci mówią, że nie mogą dobrze chwycić do ręki przedmiotów. Kiedy takie objawy się pojawią powinniśmy zgłosić się do lekarza. 

Mamy takich pacjentów. Czekają miesiącami. Przychodzą do lekarza już z zanikami mięśni. Ta dłoń jest słabsza. Lekarz niewiele już może tutaj pomóc. Ten ner, który był uciśnięty ileś miesięcy już nie odżyje. Operacja w takiej sytuacji usunie dolegliwości bólowe, ale zanik mięśni i ta słabość ręki pozostaną. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. 

Pacjenci najczęściej sięgają po leki przeciw bólowe. Czy kiedy przestaje boleć i drętwienie nie dokucza, możemy się nie martwić.  W samym leczeniu cieśni nadgarstka rehabilitacja plus jeśli to nie pomaga leczenie operacyjne. Możemy dodatkowo włączyć zespoły witamin. Witamina B6, B12. Same leki przeciwbólowe tu nic nie dadzą. One uśmierzą ból, ale nie wyleczą tego się dzieje w kanale nadgarstka.

Wszystkie rozmowy ze specjalistami, wywiady czy treningi dostępne są w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie.

Zobacz całą rozmowę ze specjalistą: Zespół Cieśni nadgarstka

Więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *