Wkładka domaciczna – czy każda kobieta może ją stosować?

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z metod zapobiegania ciąży. Jednak u niektórych kobiet po jej założeniu mogą wystąpić pewne skutki uboczne – zwiększone krwawienia, bolesne miesiączki, dyskomfort, zmiany w nastroju czy nawet perforacja macicy! Czy wkładka domaciczna to odpowiedni wybór dla każdej kobiety? Ann odpowiada!

Jak wynika ze statystyk, ponad 60% Polaków akceptuje stosowanie środków antykoncepcyjnych. 

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna to forma antykoncepcji, łącząca cechy klasycznej spirali i pigułki antykoncepcyjnej. Posiada niewielki zbiornik, który stopniowo uwalnia hormony przez kilka miesięcy. Dzięki temu nie jest konieczne przyjmowanie ich doustnie.

Skuteczność antykoncepcji określa wskaźnik Pearla. Odnosi się on do wskaźnika liczby ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę. Najbardziej pożądaną wartość osiąga się, korzystając z metod długodziałających. Wskaźnik ten jest najniższy w przypadku tych metod, co potwierdza ich wysoką skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży. Skuteczność wkładek domacicznych osiąga niemal 100%.

Warto jednak podkreślić, że wkładka domaciczna nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Żeby zapobiec zarażeniu należy dodatkowo stosować antykoncepcję barierową, np. prezerwatywy.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj!



Wkładka domaciczna: jak ją stosować?

Umieszczenie wkładki wewnątrz macicy możliwe jest tylko w gabinecie i pod opieką lekarza specjalisty. W przypadku decyzji o zakończeniu stosowania wkładki, lekarz również przeprowadzi odpowiednią procedurę jej usunięcia. 

Optymalnym momentem na założenie wkładki są ostatnie dni miesiączki lub około 6 tygodni po porodzie. W tym czasie kanał szyjki macicy jest najszerszy, co ułatwia bezpieczne wprowadzenie wkładki. Wybór tego momentu zależy również od indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjentki.

Po okresie ustalonym przez producenta wkładka musi zostać wyjęta. Ważne jest przestrzeganie tych wytycznych, aby zapewnić skuteczność antykoncepcji i bezpieczeństwo użytkowania.

Przed zdecydowaniem się na wkładkę domaciczną, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz oceni zdrowie ogólne, historię medyczną i pomoże określić, czy wkładka jest odpowiednią dla pacjentki formą antykoncepcji. 

Czy wkładka wewnątrzmaciczna może wypaść?

Wysunięcie wkładki domacicznej jest możliwe, choć zdarza się niezbyt często. Ryzyko tego zdarzenia wzrasta zwłaszcza podczas miesiączki. Zjawisko to występuje częściej u młodych kobiet (poniżej 20. roku życia), u tych z obfitymi miesiączkami oraz u kobiet, które nie rodziły. Jeśli wkładka przesunie się częściowo, konieczne jest jej usunięcie przez lekarza. 

Do wkładki przyczepiony jest nylonowy sznurek, który wystaje z kanału szyjki macicy i można go łatwo wyczuć. Ważne jest regularne sprawdzanie jego lokalizacji po każdej miesiączce. Zauważalne zmiany, takie jak skrócony, wydłużony lub całkowicie niewyczuwalny sznurek, mogą wskazywać na przemieszczenie wkładki.

Zdjęcie przedstawia lekarza, który trzyma wkładkę domaciczną na szarym tle.
Działanie wkładki domacicznej opiera się głównie na zapobieganiu procesowi zapłodnienia; Fot. New Africa / Shutterstock

Objawami związanymi z wysunięciem czy przemieszczeniem wkładki mogą być również obfite krwawienia, bóle podbrzusza i gorączka.

Wkładka domaciczna: jakie istnieją przeciwwskazania?

Stosowanie wkładki domacicznej nie jest wskazane dla każdej kobiety. Dlatego warto tę decyzję skonsultować wcześniej z lekarzem specjalistą. Oto ogólne przeciwwskazania, które mogą być brane pod uwagę:

  1. ciąża lub podejrzenie ciąży; 
  2. infekcje dróg rodnych;
  3. choroby zapalne miednicy mniejszej; 
  4. nowotwory dróg rodnych;
  5. skłonność do zakrzepicy; 
  6. nieznane krwawienia z pochwy;
  7. alergia lub nadwrażliwość na składniki wkładki;
  8. historia chorób sercowo-naczyniowych. 

Wkładka wewnątrzmaciczna: czy istnieją skutki uboczne?

W pierwszych dniach po umieszczeniu wkładki wewnątrzmacicznej, najczęstszymi skutkami ubocznymi są bóle przypominające bóle menstruacyjne oraz plamienia.

Przez kilka tygodni po założeniu wkładki istnieje zwiększone ryzyko infekcji, co zdarza się u 1 na 300 kobiet i wymaga leczenia antybiotykami.



Rzadkim skutkiem ubocznym jest perforacja macicy, która może wystąpić u jednej na pięćset kobiet z założoną wkładką. W takiej sytuacji konieczna jest operacja w celu usunięcia wkładki.

Po umieszczeniu hormonalnej wkładki, przez pierwsze 3-6 miesięcy mogą wystąpić zmiany w charakterze menstruacji, takie jak częste plamienia i krwawienia. Pół roku po założeniu wkładki u 95% kobiet okres staje się lżejszy niż zwykle lub może nawet całkowicie ustąpić. Ze względu na zawartość hormonów, na początku stosowania wkładki mogą pojawić się także objawy takie jak tkliwość piersi, bóle głowy i wahania nastroju, jednak te zmiany zazwyczaj ustępują z czasem.

W przypadku wkładki miedzianej, okres może być bardziej obfity niż zwykle przez kilka miesięcy po jej założeniu. Wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *