Warto wiedzieć z Ann: Wspinanie w skałach. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Wspinaczka skałkowa to o wiele więcej niż rekreacyjna aktywność fizyczna. Podczas wspinania pokonujemy własne słabości i pracujemy nad pewnością siebie. Wspinaczka daje ogromne poczucie satysfakcji, jednak należy się do niej odpowiednio przygotować. Dotyczy to szczególnie osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z tego typu aktywnością. Czy wspinaczka w skałach jest trudniejsza niż na sztucznej ściance? Jaki sprzęt jest potrzebny do aktywności w skałach? Czy wspinanie jest bezpieczne? Przeczytaj w Ann!

Kurs skałkowy przez rozpoczęciem wspinaczki

Mimo że wspinać się w skałach może każdy i nie jest potrzebna do tego licencja, to warto przed rozpoczęciem aktywności przejść specjalny kurs. Dotyczy to także osób, które mają już doświadczenie we wspinaniu na sztucznej ściance wspinaczkowej.

Pierwszym krokiem do wspinania w skałach jest zapisanie się na jeden z kursów skałkowych, których jest bardzo dużo. Grunt, żeby weryfikować, czy instruktor jest instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu (PZA). Akurat to jest bardzo istotne, bo jakby się wydarzył wypadek, to może pojawić się problem z ubezpieczeniem i odszkodowaniem. Jeśli kurs jest organizowany przez osobę z PZA, to wtedy jest zapewniona większa ochrona. Poza tym jeżeli instruktor ma certyfikat PZA, to ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Kurs jest ważny również pod kątem zapoznania się z etyką wspinaczkową – mówi w rozmowie z Ann Marcin, instruktor wspinania ze Stowarzyszenia Miłośników Gór „Kielich” w Lubinie.

Warto dodać, że osobie, która uczęszcza na sztuczną ściankę wspinaczkową, będzie łatwiej wspinać się w skałach. Nie oznacza to jednak, że osoby bez doświadczenia nie mogą zacząć przygody ze wspinaniem od skał. Istotne jest przejście odpowiedniego kursu.

fot. Shutterstock

Wspinanie w skałach – czy jest bezpieczne?

Mimo że wspinanie na sztucznej ściance wydaje się bezpieczniejsze, to mniej wypadków zdarza się na skale.

O większej ilości wypadków słyszałem na sztucznych ścianach niż w skale. Nie dość, że na ściance są osoby mniej doświadczone, to jeszcze w grę wchodzi rutyna. Dużo wypadków na sztucznych ścianach jest przez tzw. automaty autoasekurujące. Jeśli chodzi o skały, to są one bezpieczne o tyle, o ile zachowuje się wszelkie zasady bezpieczeństwa, na przykład wytyczne Polskiego Związku Alpinizmu – wyjaśnia specjalista.

Na bezpieczeństwo w skałach ma również wpływ pogoda. Przeciwskazaniem do wspinania jest deszcz, przez który skała staje się śliska i krucha. Dodatkowo zagrażające jest śliskie podłoże.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Dla laika najlepszy wypad w skały będzie, kiedy na termometrze pojawi się 20 stopni Celsjusza. Nie musi świecić słońce, ale ważne, żeby skała była sucha i żeby nic się nie działo z podłożem. Oczywiście pogoda nie powinna być burzowa – dodaje instruktor.

Odpowiedni sprzęt

Warto pamiętać, że struktura skały jest inna niż struktura sztucznej ścianki wspinaczkowej i w skałach łatwiej o otarcia. Z tego powodu najlepiej wspinać się w pełnych spodniach i koszulce z krótkim bądź długim rękawem. Należy też wspomnieć, że do wspinania w skałach potrzebujemy więcej sprzętu niż do aktywności na ściance.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej – jak się przygotować?

To, co jest potrzebne, to buty wspinaczkowe, uprząż, zestaw asekuracyjny, lina. Do tego dodatkowe karabinki HMS. Ważna jest też dana ilość ekspresów na skałę, które mocujemy do punktów asekuracyjnych. To, co jest istotne, a dużo osób o tym zapomina, to szacunek do sprzętu, który jest umieszczony w skale przez kustosza regionu – mówi instruktor.

fot. Shutterstock

Najlepiej zakupić przewodnik wspinaczkowy po danym rejonie, bo mimo że są one w Internecie, to nie zawsze są pełne i zgodne ze stanem rzeczywistym. Istotne w skałach jest to, żeby wiedzieć, ile potrzebujemy ekspresów na daną skałę i czy starczy nam liny – wyjaśnia specjalista.

Czy wspinanie w skałach jest trudniejsze?

Wielu początkujących wspinaczy zastanawia się, czy wspinanie w skałach sprawia więcej trudności. Należy wiedzieć, że oznaczenia trudności dróg na sztucznej ściance są niewspółmierne do wartości dróg w skale.

Dochodzi do tego jeszcze to, że na panelu od razu widać, jaki to jest chwyt, szczególnie jeżeli chodzimy tylko na jedną ścianę. W skale już tak nie jest. W skałach trzeba wiedzieć, jak odpowiednio złapać. Z drugiej strony poznałem sporo osób, które wspinanie zaczynało od kursów w skałach – tłumaczy instruktor w rozmowie z Ann.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Wspinanie w skałach wymaga odpowiedniego przygotowania i przejścia kursu. Nie należy pomijać tych kroków, ponieważ nieodpowiedzialne wspinanie może skutkować utratą zdrowia, a nawet życia. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w skałach?

Złe wieszanie ekspresów bądź po prostu omijanie wpinek, żeby zaoszczędzić ekspresy. Wiem, że był wypadek, ponieważ ktoś źle przewiązywał u góry. Pewnego rodzaju błędem jest też zsunięcie się z krawędzi, jeśli za długo się stoi. Do tego dołożyłbym zjeżdżanie na starym lub niekompletnym sprzęcie albo po prostu brak umiejętności – dodaje specjalista.

Jeżeli będziemy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, a także o odpowiednim sprzęcie, wtedy wspinanie w skałach powinno być tylko przyjemnością. Wspinaczka ma wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i emocjonalny. Dzięki aktywności wzmacnia się nasza psychika, co przekłada się również na inne sfery życia.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *