Warto wiedzieć z Ann: Truskawki na przeziębienie? Sprawdź niezwykłe właściwości letnich owoców! [AUDIO]

Wielu z nas nie może się doczekać momentu, kiedy w sklepach i na targowiskach pojawią się soczyste i pachnące truskawki. Niestety sezon na owoce szybko się kończy, dlatego warto w pełni z niego skorzystać. Truskawki – poza wyjątkowym smakiem i aromatem – mają również wiele właściwości zdrowotnych. Jakich? Przeczytaj w Ann i dowiedz się, jak na dłużej zachować świeżość truskawek!

Truskawki na zdrowie

Truskawki mają niewiele kalorii oraz niski indeks glikemiczny. Z tego powodu mogą spożywać je osoby na diecie odchudzającej, a także diabetycy. Dodatkowo truskawki obniżają poziom cholesterolu, regulują wartość ciśnienia tętniczego oraz zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, szczególnie miażdżycy. Aromatyczne owoce mają również pozytywny wpływ na nasze trawienie. Zawierają błonnik pokarmowy oraz pektyny, które pobudzają pracę jelit i regulują metabolizm. Truskawki są moczopędne, wspomagają pracę nerek, a także wątroby.

Wysoka zawartość witaminy C

Należy również wspomnieć o właściwościach przeciwnowotworowych truskawek. Dodatkowo zawarte w owocach antyoksydanty spowalniają procesy starzeniowe organizmu. Truskawki są również źródłem żelaza, który zapobiega anemii, a także manganu poprawiającego pamięć.

Co ciekawe, truskawki, szczególnie dojrzałe, są cenniejszym źródłem witaminy C niż cytrusy. Witamina C ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy, zapobiegając chorobom bakteryjnym i wirusowym. Poza tym wpływa korzystnie na naszą cerę: ujędrnia, rozjaśnia i dodaje blasku.

fot. Shutterstock

Jakie truskawki wybrać?

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Sezon na truskawki rozpoczyna się w połowie maja, a kończy w lipcu. Należy zwrócić uwagę na to, aby kupowane przez nas truskawki pochodziły z pola, a nie ze szklarni. Owoce, które są w pełni dojrzałe, charakteryzują się większą zawartością wspomnianych składników odżywczych. Dodatkowo gwarantują bardziej wyrazisty smaku oraz zapach. Z tego powodu warto wybierać jędrne truskawki, bez żółtych plam, pozbawione pleśni. Zielone szypułki powinny mocno trzymać się owocu. Warto wiedzieć, że truskawki średniej wielkości są słodsze niż owoce o większych rozmiarach.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Przechowywanie truskawek

Dojrzałe owoce są lepsze w smaku i mają więcej wartości odżywczych, ale zdecydowanie szybciej się psują. Z tego powodu mogą być przechowywane do dwóch dni, najlepiej w warunkach chłodniczych. Pozostawienie truskawek w warunkach pokojowych przyczyni się do ich szybszego zepsucia. Przed schowaniem truskawek do lodówki należy je dokładnie przebrać. Uszkodzone, pleśniejące owoce nie nadają się do spożycia i powinniśmy je wyrzucić. Przebrane, ale nieumyte truskawki należy przełożyć do pojemnika i schować do lodówki. Truskawki myjemy bezpośrednio przed spożyciem.

Jeśli chcemy na dłużej zachować smak i aromat truskawek, możemy je również zamrozić – zarówno w całości, jak i np. w formie musu. Warto jednak pamiętać, że owoce powinny być nieuszkodzone i zdrowe. Najlepiej ułożyć je np. na desce w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą. Po zamrożeniu można ponownie je wyjąć i dopiero wtedy włożyć do worka lub pojemnika.

Czytaj też: Warto wiedzieć z Ann: Mrożenie pozwala na dłużej zachować smak produktów [PODCAST]

Truskawki – doskonały dodatek do wielu dań

Truskawki najlepiej spożywać na surowo, ponieważ obróbka termiczna powoduje utratę wielu cennych właściwości odżywczych. Bardzo często owoce spożywa się z dodatkiem cukru i śmietany, jednak warto poznać zdrowsze przepisy z wykorzystaniem owoców. Jednym z nich jest koktajl z truskawek, np. z dodatkiem kefiru, banana i szpinaku. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie truskawek jest owsianka na zimno na bazie jogurtu naturalnego. Truskawki są także świetnym dodatkiem do naleśników lub muffinek. Z owoców warto również zrobić przetwory: dżemy, konfitury, marmolady, soki.

fot. Shutterstock

Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać ze zdrowotnych właściwości owoców, ponieważ u niektórych truskawki mogą doprowadzić do reakcji alergicznej. Objawy alergiczne wywołują zawarte w owocach substancje zwane salicylanami. Do symptomów alergii należą: zmiany skórne w postaci pokrzywki, alergiczny nieżyt nosa czy ataki duszności. Należy obserwować reakcję organizmu na spożycie truskawek, szczególnie w przypadku dzieci.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *