Sezon na sporty zimowe. Jak się do nich przygotować?

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

Narty, snowboard, czy łyżwy? Ruszył sezon na sporty zimowe! To idealna rozrywka na miłośników białego szaleństwa, ale i również dla tych, którzy uwielbiają być aktywni. Jednak uprawianie sportów zimowych może się wiązać z różnego rodzaju kontuzjami. Można ich uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Jak się przygotować do sportów zimowych? Dowiesz się tego z Poradnika Ann.

Jakie są sporty zimowe?

Zmiana aury na zimową wcale nie oznacza przerwania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zima, to pora roku, w której można uprawiać mnóstwo sportów zimowych, a każdy znajdzie coś dla siebie.

Do aktywności fizycznych niewymagających większych umiejętności należy jazda na sankach. Może ją wykonywać tak naprawdę każdy. Na sankach można zjeżdżać z górek, możemy też być ciągnięci przez inna osobę.

Najpopularniejszym zimowym sportem są narty i snowboard. One wymagają już większych umiejętności, jednak każdy może spróbować swoich sił. Początkujący mogą korzystać z tak zwanych „oślich łączek”, czyli górek z delikatnym spadkiem. Zaawansowani mogą wybierać różne zjazdy, od tych najmniej stromych, do takich, w których poziom trudności jest największy. Podobnie jest ze snowboardem.

Sportem, który kojarzy nam się przede wszystkim z zimą są łyżwy. Lodowiska można spotkać praktycznie w każdym mieście. Nie trzeba mieć własnego sprzętu, ponieważ zawsze można go wypożyczyć. Nie można również zapominać o morsowaniu. To sport dla tych, na których niskie temperatury nie robią wrażenia. Morsować można w jeziorze, rzece, morzu, czy zbiorniku wodnym. Zimą można również uprawiać Nordic Walking, bieganie, czy jazdę na rowerze.Gdzie uprawiać sporty zimowe?

W Polsce sporty zimowe można uprawiać w wielu miejscach. Jednak wszystko zależy o jakim sporcie mowa. Jeśli chodzi o narty i snowboard to najwięcej tras można spotkać w samych górach i ich okolicach. To między innymi południe Polski (Zakopane, Limanowa, Jaworzyna, Kielce, Kraków), ale stoki narciarskie można również spotkać na północy kraju (Kurza Góra, Trzepowo, Szymbark).

Stok narciarski przeznaczony dla sportów zimowych
Stok narciarski w górach na południu Polski/fot. Shutterstock

Natomiast na łyżwach można pojeździć tak naprawdę w każdym mieście. Lodowiska funkcjonują już od listopada, ponieważ do ich otwarcia nie są potrzebne temperatury poniżej zera. Lodowiska mogą być zadaszone lub otwarte.

Jazda na sankach, bieganie, jazda na rowerze, czy Nordic Walking to aktywności, które nie wymagają specjalnego miejsca do ich uprawiania. Można to robić w każdym momencie i dowolnym miejscu.

Jak się przygotować do sportów zimowych?

Niektóre sporty zimowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Wszystko po to, żeby uniknąć kontuzji, czy wypadków. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba zadbać o swoją aktywność fizyczną. Treningi powinny odbywać się co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem sportów zimowych. Dobrze jest ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu, tym bardziej jeśli wybieramy się w góry na tygodniową jazdę na nartach.

Trening przed rozpoczęciem sportów zimowych poprawi naszą kondycję i zwiększy wydolność, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się zimowym szaleństwem. Przed sezonem zimowym warto się skupić na zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni nóg. Ale nie można też zapominać o mięśniach brzucha, pleców i ramion.

Jeśli decydujemy się przygotować do sportów zimowych możemy skorzystać z pomocy trenera personalnego lub fizjoterapeuty. Specjaliści mogą przygotować specjalny plan treningowy, dzięki czemu będziemy wiedzieli jakie ćwiczenia wykonywać. Powinniśmy się skupić na ćwiczeniach wzmacniających połączonych z treningiem cardio. Dzięki ćwiczeniom możemy uniknąć kontuzji, urazów, czy zakwasów.

Warto pamiętać, żeby przed jazdą na nartach, snowboardzie, czy łyżwach wykonać krótką rozgrzewkę.

Odpowiedni sprzęt i ubiór

Sporty zimowe wymagają również odpowiedniego sprzętu. Narty, buty, snowboard, czy łyżwy powinny być dopasowane indywidualnie do każdej osoby. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dobierze odpowiedni sprzęt.

Ubiór również ma znaczenie. Zimą warto korzystać z odzieży termalnej, która zabezpiecza ciało przed mrozem. Jest to lepsze wyjście niż ubranie się w gruby golf i zimową kurtkę. Podczas uprawiania zimowych sportów liczy się funkcjonalność. Musimy ubierać się tak, by swobodnie wykonywać ruchy.

Kobieta odpowiednio ubrana do uprawiania zimowych sportów
Odpowiedni strój i dobrze dobrany sprzęt jest bardzo ważnych w uprawianiu zimowych sportów/fot. Shutterstock

Dlaczego warto uprawiać sporty zimowe?

Każda aktywność fizyczna wpływa korzystanie na nasze zdrowie. Sporty zimowe zapewniają dodatkowo dotlenienie organizmu. Poza tym, podczas ich uprawiania poprawia się kondycja i nasze samopoczucie.

Uprawianie sportów zimowych może również przyczynić się do zwiększenia odporności naszego organizmu.

Inne ciekawe artykuły w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *