Psychoterapia. „Cała ściana dyplomów nie czyni z terapeuty mistrza” [WEBINAR]

Po czym rozpoznać, że psychoterapia jest skuteczna? – m.in. o tym rozmawialiśmy w Klubie Dyskusyjnym Ann z psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz oraz psychologiem i psychoterapeutą Maciejem Gałowiczem.

Zobacz całą rozmowę: PSYCHOTERAPIA

Spojrzeć z innej strony

Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia: Czy płeć psychoterapeuty ma znaczenie?

Katarzyna Kucewicz: I tak, i nie. To, co ma znaczenie jest bardzo indywidualne, jest związane z naszymi osobistymi preferencjami, przy jakiej osobie będziemy się czuli swobodniej. Czasami mamy urazowe, trudne doświadczenia, albo jesteśmy w takim momencie życia, że płeć terapeuty odgrywa dla nas rolę. Mamy wtedy poczucie, że łatwiej nam będzie się otworzyć przed osobą tej samej płci, albo wręcz przeciwnie.

Są sytuacje, kiedy mamy tendencję do flirtowania, uwodzenia osób przeciwnej płci, i wtedy niektórzy terapeuci rekomendują wybranie kogoś, kto nie będzie nas wyprowadzał z rytmu. Ale można na to spojrzeć z innej strony: spotkanie się z terapeutą płci, która jest dla nas trudna, jest świetną okazją do tego, żeby się przyjrzeć dynamice tej trudności.

Więcej rozmów wideo znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann lub po zalogowaniu na stronie

Maciej Gałowicz: Płeć terapeuty? To jest kwestia złożona. Podam przykład z praktyki: przychodzi kobieta, która twierdzi, że nie układają jej się związki z mężczyznami. Ma czwartego zaburzonego partnera, i ja nie mam odpowiedzi na pytanie, czy lepiej, żeby pracowała ze mną, jako z facetem, bo tu będzie inne przeniesienie, czyli to, co się wytwarza w relacji między nami, czy z Kasią, jako kobietą. Sugerowałbym jednak, żeby pacjentka spróbowała pracy z mężczyzną i zobaczymy, jak pójdzie. 

Psychoterapia. Odczucia

A jak zweryfikować terapeutę?

Katarzyna Kucewicz: Zachęcam ludzi do uważności z weryfikacją. Moim zdaniem najlepszą weryfikacją jest nasze wrażenie i nasze odczucie, bo cała ściana dyplomów nie czyni z terapeuty mistrza. Na pewno wygłaszanie swoich poglądów to jest błąd w sztuce. Tak samo, jak ocenianie czyichś wartości, stylu życia, zwłaszcza w sposób umniejszający naszej godności, systemowi wartości, poczuciu własnej wartości.

Albo, kiedy wychodzimy z gabinetu i czujemy się zrugani, bardzo mocno zaatakowani, czujemy wewnętrznie, że nasze granice zostały przekroczone, bo ktoś nas wyśmiewał, upokarzał, albo podrywał. Gabinet psychoterapeuty to nie jest miejsce na takie zachowania.

Psychoterapia. Doświadczenie

A na co zwrócić uwagę jeszcze przed pójściem do gabinetu, na etapie weryfikacji w Internecie?

Katarzyna Kucewicz: Oczywiście, warto kierować się tym, jaką szkołę ktoś skończył, czy w ogóle skończył szkolę psychoterapii, czy się nazywa terapeutą, bo nie chce mu się pracować w swoim zawodzie, a są takie przypadki. Przez to, że ustawa o zawodzie psychoterapeuty jest martwa, mamy takie kwiatki w postaci osób, które są po ekonomii, i nagle stwierdzają, że tak świetnie im się rozmawia z przyjaciółmi, że otwierają gabinet i są psychoterapeutami. Musimy dokładnie zobaczyć, jakie doświadczenie ma ten człowiek.

Zobacz całą rozmowę: PSYCHOTERAPIA

Czy można nie lubić psychoterapeuty?

Maciej Gałowicz: Uważam, że czucie się źle z terapeutą to też może być bardzo dobry sygnał czegoś ważnego. Nie szedłbym z takim przekonaniem, że ja mam wychodzić zadowolony. Odpowiedziałbym sobie na pytanie: czy jest coś na tym początkowym etapie, co mnie wkurza, czego nie będę mógł znieść? Kierowałbym się tym, jak ja się z tym człowiekiem czuję w gabinecie, jak mi się z nim rozmawia. Nawet jeżeli terapeuta nie myśli tak jak ja, nawet jeżeli nie tak sobie to wyobrażałem, to dopuszczałbym myśl, że nie wszystko musi być pięknie na sto procent.

Rozmawiała Ewelina Lis, Ann Asystent Zdrowia

Znajdź więcej multimedialnych treści w aplikacji Ann Asystent Zdrowia. Do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store

Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w programach telewizyjnych i radiowych. Autorka książki „Kobiety, które czują za bardzo”. W Internecie prowadzi edukacyjne konto psycholog_na_insta.

Katarzyna Kucewicz/arch. prywatne

Maciej Gałowicz – psychoterapeuta, psycholog, socjoterapeuta, założyciel Centrum Pomocy Psychologicznej w Krośnie. Prowadzi edukacyjne konta na Instagramie oraz TikToku.

Więcej rozmów i wywiadów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *