Stany zapale zatok przynosowych to problem, który dotyka niemalże każdego z nas. Są jednak osoby, u których pojawia się dosyć często, czyli co kilka, kilkanaście tygodni. U niektórych pojawiają się również polipy nosa. Wówczas problem jest bardzo poważny. Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok, czy da się mu zapobiec? Jaka jest przyczyna powstawania polipów? Na te pytania odpowie prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, specjalista otolaryngolog, alergolog.
Wyciek z nosa, zaburzenie drożności nosa, zaburzenia węchu i ból twarzoczaszki. To typowe objawy przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych. Dzielimy je na dwa rodzaje: bez polipów nosa oraz z polipami nosa.
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, specjalista otolaryngolog, alergolog: Polipy są konsekwencją zapalenia zatok przynosowych. Ta choroba dotyka około 4% społeczeństwa . Oczywiście nie wszyscy zgłaszają się do lekarza. Jeśli polipy są małe i nie dają dużych dolegliwości, to pacjent nie zgłasza się po pomoc. Natomiast, kiedy polipy są duże i drożność nosa jest mocno zaburzona, kiedy pacjent ma problemy ze swoją jakością życia to wtedy dopiero szuka pomocy lekarskiej.
Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia: Jakie są przyczyny powstania stanu zapalnego w zatokach?
My nie znamy tych przyczyn. Mamy wiele teorii, wiele różnych podstaw, żeby sądzić dlaczego tak się dzieje. Całe nasze postępowanie i całe leczenie jest tylko leczeniem zachowawczym, nie mamy leczenia przyczynowego. Ciągłe stany zapalne są właśnie spowodowane tym, że nie mamy właśnie leczenia przyczynowego.
Przeczytaj też: Straciłeś węch? To nie musi być COVID-19 a zapalenie zatok
Przewlekłe zapalenie zatok z polipami
Jak wygląda leczenie operacyjne polipów?
Zaczynamy od leczenia zachowawczego, stosujemy go nawet przez kilka miesięcy. Jeśli nie ma poprawy, nie ma reakcji na to leczenie, jeżeli polipy są bardzo duże i masywne oraz wypełniają większość jamy nosa to najbardziej preferowaną jest operacja endoskopowa. Przez jamy nosowe dochodzimy do ujścia naturalnego zatoki, otwieramy szeroko zatokę do nosa i usuwamy wszystkie zmiany, które w zatoce się znajdują. Dzięki tej technice pobyt w szpitalu pacjenta jest krótszy, gojenie jest lepsze. Dzięki takiemu zabiegowi możemy pobrać materiał do badań histopatologicznych, czyli wiemy z czym mamy do czynienia, usuwamy zmiany oraz stwarzamy szerokie połączenie pomiędzy nosem a zatokami, co ma kolosalne znaczenie do późniejszego leczenia.
Zobacz również: Dlaczego boli nas głowa [ROZMOWA WIDEO]
Rozmawiała Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia.
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann: