Aktywność fizyczna a choroby kardiologiczne [ROZMOWA WIDEO]

Czy choroby kardiologiczne są jakimkolwiek przeciwskazaniem do uprawiania aktywności fizycznej? A może wręcz przeciwnie? O tym w ramach cyklu „Przepis na Zdrowie Ann” rozmawialiśmy z naszym gościem, dr n. med. Ewą Uścińską, specjalistą kardiologii, lekarzem rodzinnym.  

Choroby kardiologiczne a uprawianie aktywności fizycznej

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Zdrowie: Czy są choroby kardiologiczne, które wykluczają uprawianie aktywności fizycznej?

Dr n. med. Ewa Uścińska: W zasadzie sport to zdrowie i nawet osoby z chorobami kardiologicznymi powinny uprawiać aktywność fizyczną. Niemniej na pewno przeciwskazaniami są choroby, które jeszcze nie zostały ustabilizowane albo jeśli pacjent oczekuje na leczenie zabiegowe. Przykładem niech będzie zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych wymagająca udrożnienia. W takiej sytuacji aktywność fizyczną powinno się zaplanować dopiero po zabiegu. Natomiast osoby, które zostały już ustabilizowane i przyjmują właściwie dobrane leki, wręcz powinny uprawiać sport, dostosowany do swoich możliwości.

Załóżmy, że pacjent po zawale mięśnia sercowego zamierza wrócić do regularnych treningów. Ile czasu musi minąć, aby mógł to zrobić w bezpieczny sposób?

Każdy pacjent po zawale powinien być przygotowywany do aktywności fizycznej. Temu służy rehabilitacja kardiologiczna. Powinna być ona wdrożona jak najszybciej, najlepiej tuż  o wypisie ze szpitala. Świadczona jest zarówno w formie stacjonarnej jak i ambulatoryjnej.

Jakie niepokojące symptomy u osób, które trenują, powinny skłonić je do udania się do specjalisty?

Takim niepokojącym sygnałem i bardzo popularnym objawem jest ból w klatce piersiowej. Ale nie każdy oznacza chorobę serca, choć oczywiście tę należy wykluczyć. Aby to zrobić konieczne jest wykonanie badań kardiologicznych, w tym echa serca. Kolejnym niepokojącym objawem jest nagłe pogorszenie tolerancji wysiłku. Inne symptomy to uczucie kołatania serca, zawroty głowy w trakcie wysiłku lub tuż po nim i oczywiście zasłabnięcie bądź utraty przytomności.

 Inne wątki poruszone podczas rozmowy:

  • Jakie mogą być przyczyny nagłych przypadków zgonów (w tym zawałów serca) u sportowców.
  • Serce sportowca i serce „kanapowca” – czym się różnią?
  • Idealne aktywności sportowe dla osób z nadciśnieniem.
  • Czy arytmia wyklucza trening?
  • Jakim rodzajem aktywności możemy wspomóc pracę naszego serca?

O ekspertce:

Dr n. med. Ewa Uścińska jest specjalistą kardiologii i lekarzem rodzinnym.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *