Dlaczego boli nas głowa [ROZMOWA WIDEO]

Narastający i pulsujący ból głowy odbiera siły i ochotę na jakąkolwiek aktywność. Doskonale wiedzą o tym tenisistka Serena Williams czy aktor Ben Affleck. – W leczeniu przewlekłej migreny może pomóc toksyna botulinowa. Ostatnio pojawiły się badania mówiące o tym, że podawanie kolagenu w okolice czoła, skroni czy szyi powoduje zmniejszenie napięciowych bólów głowy – mówiła w Ann dr Marta Bott – Olejnik, neurolog i lekarz medycyny bólu, pracująca w szpitalu w Gryficach.

Zobacz całą rozmowę: Dlaczego boli nas głowa

Przyczyny bólu głowy

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Jakie mogą być przyczyny bólu głowy? Skąd bierze się ból?

Dr Marta Bott – Olejnik: Prawdę mówiąc, nie znamy wszystkich przyczyn. Możemy wyróżnić neurologiczne bóle głowy, z którymi pacjent trafia do neurologa lub do lekarza medycyny bólu. Ale są także bóle, które towarzyszą nam przy zmęczeniu, niewyspaniu czy zmianie pogody. Albo wtedy, gdy nie zjemy śniadania, nie nawodnimy się odpowiednio lub przeziębimy.

Czyli ból bólowi nierówny.

Rodzajów bólów głowy jest dużo – nie są to tylko bóle samoistne czy wtórne, ale też towarzyszące jednostkom chorobowym niezwiązanym z neurologią. Różne może być też natężenie bólu. Od lekkiego, po napięciowy ból głowy o stopniu umiarkowanym po niezwykle intensywny, klasterowy ból głowy.

Napięciowy ból głowy

Czy zawsze ból głowy świadczy o tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego?

Zawsze świadczy o tym, że coś się dzieje. Może świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej, albo neurologicznej, albo o jakimś deficycie – snu, śniadania czy nawodnienia. Zawsze powinniśmy poszukać przyczyny, dlaczego boli nas głowa.

Jaki ból głowy powinien nas szczególnie zaniepokoić?

Nagły, nasilający się ból głowy, jest bardzo niepokojący. Zwłaszcza u osoby, której wcześniej głowa nie bolała. Naszą czujność powinny wzbudzić bóle, które pojawią się po 40 czy 50 roku życia i będą powracały. Niepokojący jest też ból, który się nasila i zmienia swoje natężenie.

A inne niepokojące rodzaje bólu?

Ból głowy, który wybudza nas z rana i powoduje wymioty. Ból, który wpływa na nasze zachowanie, a nawet skutkuje zmianami osobowości. Ból z wysoką gorączką. Niepokoi też ból po silnym urazie, z napadem padaczkowym i pojawiający się u pacjentów onkologicznych.

Jaki jest związek między wysoką gorączką a bólem głowy?

Przy wysokiej gorączce zwykle mamy infekcję wirusową, albo bakteryjną. Wtedy następuje wyrzut czynników zapalnych, które powodują nie tylko bóle gardła, ale ogólne zapalenie toczące się w całym organizmie. Często podczas infekcji pacjent ma zajęte zatoki przynosowe, a ostre zapalenie zatok również powoduje bóle głowy. Sam mózg nie boli, bolą za to naczynia i struktury, które są wokół niego.

Zmiana ciśnienia a ból głowy

Cała rozmowa dostępna w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Dlaczego przy zmianach ciśnienia tak często boli nas głowa?

Przy skoku ciśnienia tętniczego u pacjenta może następować skurcz naczyń mózgowych. A to z kolei skutkuje bólem głowy. Natomiast przy spadku ciśnienia dochodzi do rozszerzenia naczyń, co niekorzystnie wpływa na receptory bólowe. Bóle głowy podczas skoków ciśnienia związane są ze zmianami przepływu krwi w mózgowiu.

Jak poradzić sobie z silnym bólem  głowy?

Najpierw musimy znaleźć przyczynę bólu. Jeśli głowa boli dlatego, że ktoś nie zjadł śniadania, tabletka mu nie pomoże. Najpierw trzeba coś przekąsić i odpowiednio się nawodnić. Przy migrenowym bólu głowy zwykle jedynym ratunkiem jest tabletka – domowe sposoby nie zniwelują przyczyny bólu. Masaże i akupunktura mogą natomiast pomóc w napięciowych bólach głowy. W leczeniu przewlekłej migreny może pomóc toksyna botulinowa. Ostatnio pojawiły się badania mówiące o tym, że podawanie kolagenu w okolice czoła, skroni czy szyi powoduje zmniejszenie napięciowych bólów głowy. Jednak takie leczenie powinno być wykonywane tylko przez lekarza neurologa.

Zobacz całą rozmowę: Dlaczego boli nas głowa

O ekspertce: Marta Bott – Olejnik, lekarz neurolog, specjalista leczenia bólu. Mieszka i pracuje w województwie zachodniopomorskim. Związana ze szpitalem w Gryficach.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *