Edukacja Ann: Sporty ekstremalne wymagają dużej sprawności fizycznej

Prawdziwi miłośniki adrenaliny i ryzyka coraz częściej decydują się na uprawianie sportów ekstremalnych. Są to aktywności wymagające dużej sprawności i opanowania. Ale jednak nawet w tych wypadkach zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, które prowadzić mogą do kontuzji czy urazów. Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne, pomimo oczywistego zagrożenia? Czym tak naprawdę są sporty ekstremalne oraz czy mają jakieś zalety?

Do sportów ekstremalnych zaliczane są wszelkiego rodzaju wspinaczki, spływy sportowe, narciarstwo ekstremalne, a także spadochroniarstwo, skoki na bungee, nurkowanie i wiele, wiele innych. Przybliżymy wam kilka najpopularniejszych.

Sporty ekstremalne: nurkowanie ma dużo przeciwwskazań!

Nurkowanie to dyscyplina sportowa, polegająca na przebywaniem pod wodą. Wyróżniamy freediving, czyli przebywanie na tzw. zatrzymanym oddechu oraz scuba diving – przebywanie pod wodą z odpowiednim sprzętem. Jest to sport całoroczny, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny. Chociaż jeszcze pod koniec lat 80. nurkowanie, ze względu na cenę sprzętu, a także kondycję zdrowotną wymaganą dla przejścia kursu, było dostępne tylko dla wąskiej grupy zapaleńców.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Jest to wyjątkowa i ekstremalna aktywność, ponieważ uprawia się ją w środowisku całkowicie obcym dla organizmu człowieka. Należy pamiętać, że po zanurzeniu w wodzie, przeciwko sile ciążenia zaczyna działać siła wyporu, a więc organizm ludzki zaczyna pracować w warunkach zbliżonych do stanu nieważkości. Właśnie ze wzglęgu na to istnieją liczne przeciwwskazania do uprawiania dyscypliny nurkowej. Do przeciwwskazań zaliczamy m.in. aktualnie trwające infekcje oraz wszelkie choroby dróg oddechowych, choroby zatok i uszu, kłopoty z ciśnieniem, jak również choroby krwi i serca oraz drgawki, utraty przytomności i epilepsja.

Jeśli zaś mówimy o korzyściach, nurkowanie wymaga od nas całkowitego skupienia się na wstrzymaniu oddechu lub na spokojnym i równym oddychaniu. Pomaga to wyciszyć się, zapomnieć o problemach. Pod tym kątem nurkowanie jest podobne do medytacji, efekty jednak dostrzegamy o wiele szybciej. Zanurzenie w wodzie odciąża także układ kostny. Ponadto podczas nurkowania poprawia się m.in. krążenie krwi, która efektywniej dotlenia i odżywia komórki i narządy całego ciała.

Sporty ekstremalne: skoki na bungee

Sporty ekstremalne często kojarzone są ze skakaniem i w sumie nie bez powodu. Wśród tego typu aktywności znaleźć możemy, chociażby skoki na bungee, czyli skakanie z dużej wysokości. Skoki odbywają sie zwykle z obiektów ruchomych typu dźwig czy wysoki podnośnik, a także w zależności od możliwości, z mostów i wiaduktów. Ta aktywność pomaga skupić się oraz poczuć się oczyszczonym psychicznie. Z reguły skoki na bungee uważa się za bezpieczne. Nie można jednak pominąć przeciwwskazań. Należą do nich: duże żylaki kończyn dolnych, osteoporoza i dyskopatia. Jak również astma, napady paniki, ciężkie choroby neurologiczne oraz przewlekłe dolegliwości ucha z zaburzeniami równowagi. Ponadto do skoku nie może podejść osoba, która cierpi na dolegliwości układu krążenia oraz choroby serca, a także kobieta w ciąży. Także przeciwwskazaniem jest duża wada wzroku.

Wysokogórska wspinaczka ma coraz więcej zwolenników

Kolejnym sportem ekstremalnym jest wysokogórska wspinaczka. Chociaż nadal uważa się ona za sport elitarny, to jednak uzyskuje coraz więcej zwolenników. Sztuczne ścianki wspinaczkowe, od których właściwie warto rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, znajdują się praktycznie w każdym większym mieście.

Wysokogórska wspinaczka to wielowyciągowa wspinaczka, którą uprawia się w terenie górskim i która wymaga specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego, jak również umiejętności niezbędnych do wspinania i korzystania ze sprzętu.

– Warto jednak pamiętać, że przy wspinaniu się nie do końca liczy się siła. Jeśli nauczymy się odpowiedniej techniki i będziemy potrafili odpowiednio angażować swoje ciało do pokonywania kolejnych szczebli, nie będzie konieczna ogromna siła do wspinania się. Wspinaczka to świetny sport dla osób w każdym wieku. Podczas kursu każdy zainteresowany nauczy się odpowiednich podstaw i jeśli tylko mu się spodoba, będzie w stanie świetnie się przy tym bawić! – tłumaczy Goncalo Rodrigues w rozmowie z Ann.

Jednakże należy podkreślić, że chociaż zwykła wspinaczka jest jak najbardziej zalecana, to wspinaczka wysokogórska na pewno nie jest dla każdego. Ponadto uprawiając tę dyscyplinę, musimy się liczyć z licznymi niebezpieczeństwami. Np. wyruszanie w góry bez odpowiedniego sprzętu chroniącego oczy może doprowadzić do ślepoty śnieżnej, która objawia się bólem oczy, powstaniem stanu zapalnego w rogówce, a nawet jej owrzodzeniem. Jedno z podstawowych zagrożeń związanych z chłodem stanowi hipotermia. Kolejnym niebezpieczeństwem są odmrożenia i odmroziny. Niedociśnienie oraz niedotlenienie zaś mogą przyczynić się do powstania tzw. choroby wysokościowej. Do jej objawów należeć mogą bóle głowy, zmęczenie, utrata apetytu, a czasem również wymioty. Wspinaczka wysokogórska ma jednak też zalety. Zaliczamy do nich m.in. dotlenienie wszystkich organów, poprawę odporności, zwiększenie wydolności, a ponadto wspomaganie pracy płuc i serca.

Fot. Shutterstock

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *