Edukacja Ann: Prosaki – wszystko, co musisz wiedzieć o tych uporczywych zmianach skórnych

Małe białe krostki na twarzy? To mogą być prosaki! Choć nie są one groźne dla zdrowia, stanowią częsty problem estetyczny dla wielu osób. Ann podpowiada skąd się biorą prosaki, jakie rodzaje wyróżniamy oraz jak możemy usunąć te uporczywe zmiany skórne.

Prosaki: czym są i skąd się biorą?

Prosaki pod oczami są powszechnie spotykane na skórze osób w każdym wieku. Jest to nic innego jak niewielkie złogi tłuszczu, które pojawiają się pod skórą. W wyniku rogowacenia, prosak staje się twardy oraz jest odgraniczony od otaczających go tkanek. Zwykle prosaki pojawiają się w okolicach oczu lecz mogę także znajdować się w rejonie narządów płciowych.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

Przyczyny powstania prosaków nadal nie są dokładnie poznane. W większości przypadków są one wynikiem dziedzicznych uwarunkowań. Ale również stres, brak snu, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i zbyt duża ekspozycja na słońce mogą sprzyjać ich powstawaniu. Ponadto warto podkreślić, że osoby cierpiące na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy lub zaburzenia hormonalne, są bardziej podatne na pojawianie się prosaków. Do powstania tych zmian skórnych przyczynić się mogą też niektóre kosmetyki, zwłaszcza te zawierające dużą ilość olejów i tłuszczów.

Rodzaje prosaków

Wyróżnia się trzy główne rodzaje prosaków: noworodkowe, pierwotne oraz wtórne:

  • prosaki noworodkowe – są to prosaki, które pojawiają się u noworodków w ciągu kilku tygodni od urodzenia. Są to zmiany skórne, które znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Występują bardzo często i zwykle znajdują się w okolicach nosa, ale mogą również występować na skórze głowy, policzkach, górnej części ciała i w jamie ustnej;
  • prosaki pierwotne – to najczęstszy rodzaj prosaków. Powstają w wyniku nagromadzenia się tłuszczu w gruczołach łojowych skóry. Są to niewielkie, białe lub żółtawe grudki, które zazwyczaj występują w okolicy oczu, na twarzy, szyi i dekolcie;
  • prosaki wtórne – to zmiany skórne powstające w wyniku różnych czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby skóry, przyjmowanie niektórych leków, itp. Są one zazwyczaj większe i bardziej widoczne niż prosaki pierwotne, a ich usuwanie może wymagać leczenia choroby podstawowej.

Ponadto wyróżniamy prosaki łojowe oraz prosaki mieszkowe. Pierwsze z nich powstają na skutek nadmiaru sebum. Drugi rodzaj zaś to zgrubienia skóry w kolorze skóry, które powstają na skutek nagromadzenia się keratyny w mieszku włosowym.

Prosaki a kaszaki: różnice

Prosaki i kaszaki to dwa różne problemy dermatologiczne. Kaszaki to duże, wypełnione ropą zmiany skórne, które mogą powodować ból i dyskomfort. Kaszaki występują najczęściej na twarzy, ale także na innych częściach ciała. W przeciwieństwie do prosaków, kaszaki nie są związane z nadmiarem tłuszczu, lecz z zablokowanymi gruczołami łojowymi.

W jaki sposób można usunąć prosaki?

Choć prosaki pod oczami nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być uciążliwe z estetycznego punktu widzenia. Usunięcie prosaków jest możliwe i zwykle skuteczne, ale warto skonsultować się z dermatologiem, aby wybrać odpowiednią metodę. Najczęściej stosowaną metodą jest krioterapia, czyli zamrażanie prosaków ciekłym azotem. Inną opcją jest elektrokoagulacja, która polega na usuwaniu prosaków za pomocą prądu elektrycznego. Metoda ta nie może być stosowana u kobiet w ciąży, a także u osób, które posiadają rozrusznika serca oraz mają zdiagnozowane zaburzenia rytmu serca, krążenia i krzepnięcia. Ponadto elektrokoagulacja nie zaleca się w przypadku chorowania na cukrzycę. Istnieje także możliwość usunięcia prosaków za pomocą lasera lub chirurgicznie. Należy jednak pamiętać, że każda z tych metod wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań i niepożądanych skutków ubocznych.

Prosaki można również usunąć u kosmetyczki. Najkorzystniejszym sposobem jest nakłucie prosaka igłą pod odpowiednik kątem, odblokowując w ten sposób ujście dla łoju. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda powinna być wykonywana tylko i wyłącznie przez profesjonalistę.

Autorka: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *