Dietetyk radzi w Ann: Dlaczego seniorowi nic nie smakuje? Dieta osób starszych [ROZMOWA WIDEO]

Zmiany związane z procesem starzenia dotyczą także przewodu pokarmowego. Wraz z wiekiem zmienia się przemiana materii. Wiele osób starszych nie ma apetytu. Skarżą się, że nic im nie smakuje. Co można zrobić, aby senior znów poczuł smak? Na ten temat w cyklu „Dietetyk radzi w Ann” rozmawialiśmy z Patrycją Olejarczyk, dietetyczką z Warszawy.

Dieta odpowiednia dla seniora

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Dlaczego seniorzy tak szybko tracą kilogramy i trudno im nadrobić straconą wagę?

Patrycja Olejarczyk: Przyczyny chudnięcia mogą być różne. Oczywiście, powodem mogą być choroby czy nietolerancje pokarmowe, natomiast utrata kilogramów wynika przede wszystkim ze zmian fizjologicznych, które wraz z wiekiem zachodzą w naszym organizmie.

Jakie są to zmiany?

Zmniejsza się gęstość kości i masa mózgu, nawet o 20 procent w porównaniu do osób w średnim wieku. Maleje także ilość wody w organizmie. Natomiast jeżeli utrata kilogramów nie przekracza 5 procent masy ciała, to jest to objaw zupełnie naturalny. Natomiast jeśli ubytek wady jest większy, senior powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który być może skieruje pacjenta na badania albo do innego specjalisty – też lekarza lub dietetyka.

Utrata masy ciała zwykle związana jest z utratą apetytu?

Tak. Z wiekiem mamy mniej kubków smakowych. Mniejsza jest też produkcja śliny i soków trawiennych. Dlatego radzimy seniorom, aby dosmaczali sobie potrawy różnymi ziołami i przyprawami, które będą zwiększały apetytu. Można zacząć od naturalnych sposobów. Warto zadbać również o odpowiednią atmosferę przy stole, aby senior nie czuł się samotny. Cuda potrafi zdziałać aktywność fizyczna – jeśli senior poczuje głód, chętniej sięgnie po posiłek.

Pozostałe kwestie poruszone w rozmowie:

  • Senior nie czuje smaku – co zrobić w takiej sytuacji?
  • Ile posiłków dziennie powinna zjadać osoba starsza?
  • Kiszonki i kefiry – dlaczego są tak ważne?
  • Czego zwykle brakuje w diecie seniora?
  • Przykładowy niedzielny obiad seniora – co zamiast tradycyjnego rosołu i schabowego?
  • Ile płynów powinien pić senior w ciągu dnia?

O ekspertce:

Patrycja Olejarczyk – dyplomowany dietetyk z Warszawy. Absolwentka dietetyki sportowej i wychowania fizycznego. Specjalizuje się w pracy z młodymi sportowcami. Współpracuje również z seniorami, prowadząc dla nich warsztaty kulinarne.

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *