Dietetyk radzi w Ann: Choroba uchyłkowa jelita grubego – co jeść? [ROZMOWA WIDEO]

Choroba uchyłkowa jest dziś jednym z częstszych schorzeń jelita grubego w krajach zachodnich. O tym, jak jej zapobiegać oraz w jaki sposób złagodzić jej objawy, w ramach cyklu „Dietetyk radzi w Ann” rozmawialiśmy z Aleksandrą Bąk, dietetykiem klinicznym.

Choroba schyłkowa jelita grubego grozi każdemu?

Aleksandra Zalewska–Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na czym polega choroba uchyłkowa jelita grubego?

Dietetyk Aleksandra Bąk: Choroba uchyłkowa jelit może mieć różne postaci. Na początku obserwujemy zmieniony obraz jelit – uwypuklenia lub wklęsłości, przypominające kieszonki. Na tym etapie pacjent zazwyczaj nie odczuwa żadnych dolegliwości. Z czasem pojawiają się inne niż wcześniej wypróżnienia i bóle brzucha. Wtedy okazuje się, że w jelitach pacjenta toczy się stan zapalny.

Każdemu z nas prędzej czy później grozi uchyłkowatość jelit?

Niekoniecznie, możemy działać profilaktycznie. Czynnikiem, który wpływa na rozwój choroby uchyłkowatości jelit, jest nasz styl żywienia i życia. Pewną rolę odgrywają też czynniki genetyczne. Ta choroba z większą częstotliwością występuje w Stanach Zjednoczonych, głównie ze względu na niedbałe jedzenie, ale pojawia się też w Europie. Wśród przyczyn uchyłkowatości wymienia się nadmierną masę ciała – ta choroba tylko w niewielkim stopniu dotyka osoby, które mają prawidłowe BMI.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodem jest nadmierna tkanka tłuszczowa, zlokalizowana głównie w tkankach brzusznych. Jeśli ktoś ma tzw. oponkę, wówczas narażony jest na zwiększoną produkcję cytokin. A wtedy istnieje zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się chorób o podłożu prozapalnym.

Jaka dieta jest wskazana w uchyłkowatości jelit?

Dieta przeciwzapalna, wegetariańska, śródziemnomorska, DASH. Ważne jest, aby w początkowych postaciach choroby w diecie znajdowało się więcej błonnika.

Pozostałe kwestie poruszone w rozmowie:

  • Choroby współtowarzyszące uchyłkowatości jelit.
  • W jaki sposób dieta może pomóc w zniwelowaniu dolegliwości?
  • Dieta bogatoresztkowa i lekkostrawna – zasady?
  • W jakich produktach znajdziemy najwięcej błonnika pokarmowego?
  • Jakich warzyw, owoców, a także potraw unikać w uchyłkowatości jelit?
  • Jakie przyprawy mogą pomóc w złagodzeniu objawów?

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *