Edukacja Ann: Cukrzyca u dzieci a aktywność fizyczna

Co najmniej 60 minut dziennie – tyle powinny ćwiczyć dzieci i młodzież do 17 roku życia. Wszystko po to, żeby zapobiec wielu chorobom, które mogą rozwijać się już od najmłodszych lat. Jedną z tych chorób jest cukrzyca, która zaczyna dotykać coraz większą liczbę dzieci. Czy da się zapobiec tej chorobie? Jak zajmować się dzieckiem z cukrzycą i jak bardzo jest ważna aktywność fizyczna? Dowiedz się z Ann!

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca to nic innego jak problem z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, czy to na czczo, czy po godzinie lub dwóch, po posiłkach. Istnieją dwa jej typy. Jednym z nich jest cukrzyca typu II, inaczej nazywa chorobą cywilizacyjną. Na jej rozwój wpływa przede wszystkim styl życia, chociaż predyspozycje do cukrzycy mogą być wrodzone. Powodami jej powstania są:

  • otyłość, nadwaga;
  • brak ruchu,
  • spożywanie dużej ilości cukru;
  • nadmiar węglowodanów w diecie;
  • żywność wysokoprzetworzona;
  • brak regularnych badań.

Drugim typem cukrzycy u dzieci jest cukrzyca typu I. To właśnie na nią najczęściej chorują dzieci i młodzież. Dotyka również osoby szczupłe i aktywne fizycznie. Cukrzyca typu I jest insulinozależna. Pojawia się z niedoboru lub braku insuliny (hormon wytwarzany przez komórki trzustki). Organizm chorej osoby zaczyna niszczyć komórki, które wytwarzają insulinę, a bez niej organizm nie może wykorzystywać cukru dostarczanego przez pożywienie.

Przeczytaj też: Poradnik Ann: Cukrzyca – objawy, profilaktyka, leczenie

Cukrzycy typu I nie da się zapobiec

Cukrzyca insulinozależna jest trudną chorobą i tak na prawdę nie wiadomo, co ją wywołuje. Niestety nie da jej się też w żaden sposób wyleczyć, ponieważ wynika z wadliwego funkcjonowania układu odpornościowego. Chorej osobie podaje się insulinę, ale koniecznie jest przestrzeganie diety.

Objawy cukrzycy u dzieci

Każdy rodzaj cukrzycy rozpoczyna się takimi samymi objawami. Jednym z nich jest złe samopoczucie, ale nie tylko. Objawami choroby są:

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronę
  • wzmożone uczucie pragnienia,
  • częste oddawanie moczu, a nawet nocne moczenie,
  • gwałtowny spadek masy ciała dziecka,
  • osłabienie, zmęczenie, duża senność,
  • zapach acetonu z ust,
  • sucha skóra i śluzówki,
  • infekcje w okolicy narządów moczowo-płciowych,
  • zapalenie gardła,
  • zapadnięte gałki oczne.

Każde niepokojące objawy i zmiany w stanie zdrowia dziecka powinny dać do zastanowienia rodzicom i nie powinny być lekceważone.

fot. Shutterstock

Aktywność fizyczna a cukrzyca u dzieci

Według Ministerstwa Zdrowia 22% dzieci i młodzieży w wieku 9 do 18 roku życia zmaga się z nadwagą lub otyłością, co jest główną przyczyną zachorowań na cukrzycę typu II.

Ruch jest kluczem do zdrowia dziecka, ale i również ułatwia życie osoby chorującej na cukrzyce. Aktywność fizyczna może przyczynić się do poprawy wyników leczenia oraz zapobiega chorobom układu krążenia. Warto jednak pamiętać, że aktywność powinna być dobrana indywidualne do chorego dziecka. Rodzaj i intensywność treningów powinna być zależna od: dotychczasowej aktywności fizycznej, masy ciała, stylu życia, ogólnej sprawności oraz od powikłań cukrzycy.

Problemem przy aktywności fizycznej chorego dziecka jest ryzyko pojawienia się hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń glukoza jest spalana przez komórki. To dotyczy głównie dzieci z cukrzycą typu I.

Przeczytaj również: Edukacja Ann: Aktywność kontra cukrzyca. Ruch w profilaktyce i leczeniu cukrzycy

Warto o tym pamiętać!

Jeśli dziecko z cukrzycą wykonuje ćwiczenia, ważne jest by w jego najbliższy otoczeniu znajdował się glukometr oraz produkty spożywcze, takie jak sok owocowy, słodzona herbata, czy płynna glukoza. To dlatego, że podczas ćwiczeń stężenie glukozy we krwi spada i może się zdarzyć, że spadek będzie zbyt duży.

Podsumowując, ruch jest formą leczenia cukrzycy.

źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, NFZ

Autorka: Wiktoria Kmiecik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *