Co zrobić, aby dziecko miało dobre relacje z dziadkami? Mądra Babcia podpowiada [WEBINAR]

Relacje z dziadkami mogą być fundamentalnymi w życiu każdego człowieka, jeśli oczywiście mądrze się nimi pokieruje. Co mogą zrobić rodzice i sami dziadkowie, żeby o nie zadbać i jak się do tego zabrać? Jak budować relację, gdy wnuki są daleko? Na te wszystkie pytania odpowiedziała Beata Borucka, znana w sieci jako Mądra Babcia.

Sprawy między rodzicami i dziadkami nie dotyczą dzieci

Jedną z rad, które przekazała Mądra Babcia, jest przede wszystkim ustabilizowanie relacji między dorosłymi. To szczególnie potrzebne w rodzinach, w których występuje sporo konfliktów, których ofiarą nie powinny padać dzieci.

Dziecko nie jest w końcu winne temu, że rodzice z dziadkami mają niekoniecznie dobre relacje i mimo to mają prawo do relacji z dziadkami. Wówczas to rodzice powinni jasno określić granice, w obrębie których mogą poruszać się dziadkowie.

Mądra Babcia radzi: Nie knujemy z dziećmi przeciwko dorosłym

Jedną z podstawowych zasad Mądrej Babci jest także to, że z dziećmi nie wolno spiskować przeciwko dorosłym.

Wyjątkiem są niespodzianki dla rodziców. Natomiast nigdy nie wolno knuć i mówić dziecku, że któryś dorosły jest zły, niedobry i jego nie lubimy, bo na sto procent dziecko w ekspresowym tempie puści informację dalej.

Inną zasadą, którą przytoczyła Mądra Babcia, jest ta, by dziadkowie szanowali zdanie rodziców i nie robili niczego za ich plecami. Jak podkreśliła, to rodzice wychowują dzieci, dlatego decyzja o tym, czy dziecko ma jeść mięso, oglądać bajki lub jeść słodycze (a także wszystkie inne) powinna należeć do nich.

Wyjątkiem są sytuacje, w których należy stanąć w obronie dziecka. Tu zasada jest prosta. Większy zawsze broni mniejszego – tłumaczy Beata Borucka.

Dziadkowie na odległość

A co, jeśli dziadkowie mieszkają daleko od swoich wnucząt? Jeśli widują się tylko sporadycznie? Wówczas Beata Borucka przekonuje, że również można być całkiem dobrymi dziadkami. Pomóc mogą w tym wyłącznie chęci.

Dziadkowie widujący swoje wnuczęta mogą wykorzystać Internet, przez który mogą nie tylko rozmawiać. – Możemy umówić się, że raz w tygodniu np. babcia opowiada wnukom bajki przez kamerkę. Wtedy jest przygotowana, a wnuki czekają na wyjątkowy czas z babcią – podaje przykład Beata Borucka.

Innym pomysłem jest pisanie listów. Taki list, który raz w tygodniu babcia pisze do wnuków, będzie nie tylko piękną pamiątką, ale też czymś, na co wnuczęta czekają.

Jak przekonuje Beata Borucka, nie wystarczy usiąść na krześle i płakać, że wnuki są daleko, ale też włożyć w relację trochę sprawczości ze swojej strony.

W rozmowie poruszyliśmy następujące tematy:

  • Mądrzy dziadkowie, czyli jacy?
  • Czy rolą dziadków jest wychowanie?
  • Co zrobić, żeby relacja dziadków z wnukami była wyjątkowa?
  • Jak zadbać o relację z wnukami, gdy ma się konflikt z dziećmi?
  • Co wolno, a czego nie wolno dziadkom?
  • Rozpieszczanie wnuków – czy temu służą dziadkowie?
  • Relacje dziadków z dorosłymi wnukami

Autorka: Dorota Kuźnik, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych rozmów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *