„Prowadzi do ubezwłasnowolnienia, uwięzienia pacjenta w domu”. Czym jest chroniczne zmęczenie?

Dziś robimy wiele rzeczy naraz, przez co żyjemy w ciągłym napięciu. Często skracamy sobie długość snu, co też skutkuje zaburzeniem równowagi między pracą a odpoczynkiem i prowadzi do chronicznego zmęczenia. Czym jest Syndrom Chronicznego Zmęczenie i skąd się bierze?

Badania pokazują, że chroniczne zmęczenie ogranicza aktywność człowieka o ponad 50%.

Chroniczne zmęczenie: czym jest?

Syndrom chronicznego zmęczenia uznawany jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotyka on głównie młodych i aktywnych kobiet, które łączą pracę z obowiązkami rodzinnymi. Chroniczne zmęczenie występuje dość rzadko, bo dotyka tylko około 1% populacji, ale liczba chorych z roku na rok rośnie. Jest to bardzo podstępna dolegliwość, którą trudno jest zdiagnozować. Ponadto Syndrom Chronicznego Zmęczenia nadal nie został dodany do międzynarodowego spisu chorób.

Niektórzy nazywają CFS (chronic fatigue syndrome) chorobą XXI wieku, czyli chorobą braku czasu. To nam daje podstawy, żeby sądzić, że coraz częściej będziemy się z tym spotykać. To jest nowa rzecz – medycyna, nauka i psychologia próbują się połapać, jak to wygląda. Czy traktujemy chroniczne zmęczenie, jako osobną jednostkę, czy traktujemy, jako jednostkę współtowarzyszącą. A często jest pewnie i tak i tak. To trochę jak z depresją, która bywa biologiczna, wtedy mówimy o depresji endogennej, ale jest też taka, która wynika z doświadczeń i wtedy mówimy o depresji egzogennej – mówi w rozmowie z Ann psychoterapeuta i trener kompetencji społecznych, Marcin Furmański.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie.

Głównym przejawem chronicznego zmęczenia jest przewlekłe zmęczenie trwające ponad pół roku. Może ono być natury zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Ponadto choremu dolegają zaburzenia funkcji poznawczych, ból głowy, gardła i mięśni, jak również zaburzenia snu. Nierzadko osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie nie wysypały się porządnie od lat.

chroniczne zmęczenie
Fot. Shutterstock

Przebyte zakażenia wirusowe mogą być powodem chronicznego zmęczenia

Chroniczne zmęczenie to wciąż bardzo tajemnicza dolegliwość. Specjaliści nadal nie są pewni, co za nie odpowiada. Chociaż według statystyk dotyka ono częściej młodych kobiet, to jednak wbrew pozorom na zachorowanie na Syndrom Chronicznego Zmęczenia są narażeni też mężczyźni, a także dzieci i młodzież.

Uważa się, że powstanie CFS mogą spowodować przebyte zakażenia wirusowe, zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach, a także niedobory składników odżywczych. Potencjalnym źródłem objawów obserwowanych w zespole przewlekłego zmęczenia może być nieprawidłowa praca układu odpornościowego. Również przyczynami chronicznego zmęczenia są życie w ciągłym ruchu, przepracowanie, niezdrowy tryb życia oraz wypalenie zawodowe. Zauważono także, że osoby cierpiące na przewlekłe zmęczenie mogą zmagać się też z alergiami, migreną, chorobą Hashimoto oraz zespołem jelita drażliwego.

Chroniczne zmęczenie może prowadzić do ubezwłasnowolnienia

Niestety nie opracowano jeszcze metody, która byłaby równie skuteczna w leczeniu chronicznego zmęczenia u każdego z pacjentów. Najczęściej w leczeniu stosuje się połączenie leków z rehabilitacją i psychoterapią. Należy pamiętać, że leczenie zespołu chronicznego zmęczenia powinno obejmować także terapię współistniejących chorób. Dość często nieleczona choroba może prowadzić do stanów depresyjnych lub lękowych.

Zespół chronicznego zmęczenia to jest bardzo niebezpieczna choroba. Prowadzi do ubezwłasnowolnienia, uwięzienia pacjenta w domu, do sytuacji lękowych, depresyjnych, do wegetacji fizycznej, do poczucia beznadziejności, bo jak tu być szczęśliwym, skoro nie można przejść trzech kroków? – apeluje psychoterapeuta.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *