Catering dietetyczny – hit czy kit? „Dużą rolę w kreowaniu mody żywieniowej odgrywają media”

Catering dietetyczny od kilku ostatnich lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Coraz więcej firm i dietetyków decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty cateringów dietetycznych, które są świetną opcją dla osób zabieganych, które w ciągu dnia nie mają czasu na przygotowanie sobie wartościowych posiłków. Co ciekawe, cateringi dietetyczne, mimo że nazwa może wskazywać inaczej, nie są dedykowane tylko i wyłącznie osobom, którym zależy na zrzucenie zbędnych kilogramów. To także świetne rozwiązanie dla osób, które myślą o zmianie swoich nawyków żywieniowych.

Catering dietetyczny to świetna opcja dla osób zabieganych

Catering dietetyczny czyli inaczej dieta pudełkowa dla osób nieznających tematów to dieta ułożona przez profesjonalnego dietetyka, która dostarczana jest do naszego domu każdego poranka. W większości przypadków tego rodzaju dieta obejmuje pełne wyżywienie, podzielone na ustalone wcześniej porcje – zazwyczaj cztery lub pięć posiłków dziennie. Każdy posiłek zapakowany jest w osobne pudełko, a wszystkie produkty przygotowywane są w oparciu o limit kalorii. Jakie są największe zalety korzystania z tego rodzaju rozwiązania?

Dieta pudełkowa to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, którym zależy na zdrowym odżywaniu. W przypadku skorzystania z tego rodzaju opcji nie musimy sami przyrządzać posiłków, co jest ogromną zaletą i dużym ułatwieniem podczas natłoku codziennych obowiązków. Jedzenie mamy dostarczane pod same drzwi mieszkania, a dania przyrządzane przez tego typu firmy są bardzo różnorodne. Możemy dopasować dietę i rodzaj posiłków do naszych preferencji, co jest świetną opcją. To kapitalne rozwiązanie nie tylko dla osób na co dzień ćwiczących na siłowni, ale też dla osób jakby to nazwać, wygodnych, którym nie chce się codziennie spędzać po kilka godzin w kuchni – mówi certyfikowany trener personalny, Adrian Kaczmarski w rozmowie z Wirtualnym Klubem Medycznym.

Czy catering dietetyczny to zatem skuteczna metoda na zrzucenie kilku niepotrzebnych kilogramów? – Nie jestem fanem tego stwierdzenia. Wiele osób sprowadza catering dietetyczny do poziomu diety pudełkowej, a to nie do końca jest prawdą. Oczywiście, korzystanie z cateringu ma swoje zalety, zwłaszcza, gdy wcześniej dana osoba nie miała zbyt zdrowych nawyków żywieniowych i nie przywiązywała wagi do jakości spożywanych posiłków. Ważne, by dieta odpowiadała danej osobie, a zrzucanie kilogramów jest w tej sprawie opcją drugorzędną. Choć oczywiście, przy stosowaniu się do zaleceń i wybraniu zdrowego jadłospisu, jak najbardziej dzięki takiemu cateringowi możemy zrzucić kilka kilogramów – tłumaczy Adrian Kaczmarski.

Jakie diety pudełkowe są najbardziej popularne?

O tym, jakie diety pudełkowe są teraz najbardziej popularne porozmawialiśmy z Jackiem Wawrzykiem, który w przeszłości pracował w firmie Body Chief, zajmującej się cateringiem dietetycznym. – Sporą rolę w kreowaniu mody żywieniowej odgrywają niestety media. Wielu ludzi sugeruje się tym, co przeczyta w internecie czy usłyszy w telewizji i wierzy w różne „diety cud”. Niedawno wszyscy byli fanami diet bezglutenowych, a teraz w ostatnim czasie modna staje się dieta warzywno-owocowa. Ja jestem zdania, że warto temat każdej diety przedyskutować indywidualnie z danym klientem. W konstruowaniu jadłospisu i przygotowywaniu posiłków może ograniczyć nas tylko i wyłącznie wyobraźnia i posiadany przez klienta budżet – twierdzi Jacek Wawrzyk.

Jak zatem, mając na uwadze powyższą wypowiedź naszego eksperta, powinien wyglądać taki idealny catering dietetyczny dla przeciętnej osoby? – To wszystko zależy tak naprawdę od danego człowieka. Niektórym zależy bowiem tylko i wyłącznie na tym, abyśmy przygotowywali dania zgodnie z wytycznymi, które prześle klient. Inni z kolei chcą wyeliminować ze swojej diety produkty, których nie tolerują z powodu alergii czy innych problemów zdrowotnych. Niektórzy z kolei szukają oszczędności w czasie poświęcanym na gotowanie i tylko po to się do nas zgłaszają. Jestem zdania, że idealny catering dietetyczny powinien być po prostu przygotowany zgodnie z indywidualnymi preferencjami danej osoby. Można powiedzieć, że tylko tyle i aż tyle – śmieje się Wawrzyk.

„Mam wiele koleżanek, które szybko rezygnowały”

Przygotowując ten artykuł postanowiliśmy skontaktować się też z jedną z osób, która na co dzień korzysta z usług cateringów dietetycznych. Pani Paulina z Krakowa, bo o niej teraz mowa, jest zdania, że dieta pudełkowa nie jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich osób. – Niektórym osobom tego typu posiłki po prostu nie przypadną do gustu. Miałam wiele koleżanek, które chciały przejść na pudełka, ale jednak po jakimś czasie zawsze rezygnowały. Dochodziły do wniosku, że to nie są ich smaki i tak to wszystko się kończyło. Drugą sprawą jest też kwestia finansowa, bo nie każdego stać na to, aby wydawać tyle pieniędzy miesięcznie tylko i wyłącznie na jedzenie. Ja generalnie korzystam z cateringu dietetycznego od 2 lat i muszę przyznać, że jestem z tego bardzo zadowolona. Mam więcej czasu dla siebie, nie muszę stać godzinami przy garach, a na dodatek jem zdrowo i smacznie. Same pozytywy! – uważa Paulina.

Jak sami zatem widzicie cateringi dietetyczne mają swoje plusy i minusy. Do największych zalet można z pewnością zaliczyć dużą oszczędność czasu i możliwość korzystania każdego dnia ze zdrowego jedzenia. Sporym minusem wydają się być z kolei aspekty finansowe. Każdy kto myśli nad rozpoczęciem diety pudełkowej musi dokładnie zastanowić się, który z wyżej przedstawionych przez nas aspektów jest dla niego najważniejszy. I dopiero potem podjąć decyzję, bo działanie w pośpiechu i bez zastanowienia nigdy nie jest niczym dobrym.

Czytaj więcej w Wirtualnym Klubie Medycznym:

Autor: Sebastian Kaniewski / Wirtualny Klub Medyczny

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *