Ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę?

Głównym narządem wydalniczym naszego organizmu są nerki. Ich zadaniem jest produkcja moczu, który umożliwia pozbycie się zbędnych i toksycznych substancji. To, ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę, zależy od wielu czynników. Nerki produkują różną ilość moczu w zależności od stanu naszego nawodnienia, płci, wieku, a także masy ciała. Dowiedz się, jaka jest prawidłowa ilość moczu oddawanego w ciągu doby?

Ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę – normy

Mocz jest produkowany w najważniejszym narządzie wydalniczym naszego organizmu, czyli nerkach. Nerki są rodzajem filtra, przez który przepływa krew. Prawidłowo działające nerki zatrzymują w organizmie potrzebne substancje. Z kolei toksyczne produkty przemiany materii trafiają do moczu, z którym są następnie wydalane.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Dowiedz się więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Za prawidłową ilość dobowego moczu uznaje się przedział między 1000 a 2500 ml. Objętość oddawanego moczu może być zmienna. To, ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę, zależy przede wszystkim od ilości wypijanych płynów. Im więcej płynów spożywamy w ciągu dnia, tym większa częstotliwość i objętość oddawanego moczu. Na produkcję moczu wpływa również nasz wiek, masa ciała, a nawet stosowana dieta. Do naturalnych środków moczopędnych należy między innymi kawa, zielona herbata, a także owoce i warzywa o dużej zawartości wody.

Dobowa objętość moczu – kiedy powinna zaniepokoić?

Dobowa produkcja moczu jest regulowana w naszym organizmie na wielu poziomach. Począwszy od mózgu, który steruje innymi narządami, poprzez czynność odpowiednich hormonów, a skończywszy na nerkach, bezpośrednio odpowiedzialnych za produkcję moczu. Niewielkie wahania ilości oddawanego moczu są dopuszczalne i nie powinny nas niepokoić. Co jednak w sytuacji, gdy ilość moczu znacząco odbiega od normy?

Ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę – wielomocz, skąpomocz, bezmocz

Jeżeli dobowa objętość moczu jest mniejsza niż 500 ml, mówimy o skąpomoczu. Przyczyną takiego stanu może być na przykład odwodnienie lub przeszkoda w drogach moczowych, utrudniająca odpływ moczu. Gdy ilość produkowanego moczu maleje jeszcze bardziej, może dojść do bezmoczu. Bezmocz to stan, w którym człowiek oddaje na dobę mniej niż 100 ml moczu. Bezmocz jest zawsze niepokojącym objawem. Przedłużający się bezmocz może prowadzić do mocznicy, czyli zatrucia organizmu toksycznymi produktami przemiany materii.

Zbyt mała ilość wydalanego moczu może być niebezpieczna, jednak jego nadmiar również bywa niepokojący. O wielomoczu, czyli objętości moczu przekraczającej normę, mówimy w przypadku oddawania powyżej 2500 ml moczu na dobę. Taka sytuacja może wynikać z dużej ilości wypijanych płynów. Utrzymujący się wielomocz powinien jednak skłonić nas do wizyty u lekarza. Za zwiększeniem dobowej produkcji moczu może kryć się wiele schorzeń, takich jak na przykład cukrzyca lub problemy z prostatą.

Ilość moczu na dobę – badania

Jeżeli zaobserwujemy u siebie nagłą zmianę ilości oddawanego moczu, warto skonsultować się z lekarzem. Zarówno nadmiar, jak i niedobór produkowanego moczu, mogą być niebezpieczne. Nieprawidłowa objętość moczu nie zawsze wynika z zaburzeń pracy nerek. Jej przyczynami mogą być również choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne, a nawet problemy dotyczące układu nerwowego.

Kontroluj wyniki swoich badań w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Aby zdiagnozować, czy objętość naszego moczu rzeczywiście jest nieprawidłowa, konieczne może być badanie dobowej zbiórki moczu. Pozwala ono dokładnie określić dobową objętość moczu. Możemy wówczas porównać wartość z normą tego, ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę. Takie badanie pozwala także ocenić skład moczu, co jest niezwykle użyteczne w dalszej diagnostyce.

Znajdź więcej informacji w aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

Ile zdrowy człowiek oddaje moczu na dobę, mocz, norma
Fot. Shutterstock.
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *