Edukacja Ann: Odstające łopatki to poważny problem, którego nie można bagatelizować

Gdy zauważymy odstające łopatki u swojego dziecka, warto jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty. Okazuje się, że zlekceważenie problemu może mieć poważne konsekwencje. Nasilenie wady postawy, wpływ na motorykę ciała i wygląd sylwetki to tylko niektóre z możliwych skutków. O tym, jakie mogą być przyczyny problemu i jakie ćwiczenia pomagają przy odstawaniu łopatek, opowiedziała specjalistka w dziedzinie fizjoterapii dziecięcej, Zuzanna Łączkowska.

Sara Gawrońska: Jak wygląda prawidłowe ustawienie łopatek? Kiedy można powiedzieć, że ich
ustawienie nie jest prawidłowe?

Zuzanna Łączkowska, fizjoterapeutka dziecięca: Łopatki powinny być ułożone symetrycznie i przylegać do tylnej ściany klatki piersiowej. Jeśli przyjrzymy się plecom dziecka oraz obręczy barkowej, to jest kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę. Oglądając dziecko bez górnej części garderoby, warto spojrzeć na jego plecy zarówno stojąc za nim, jak i obserwując dziecko z obu boków. Patrząc na dziecko od tyłu, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na barki. Spójrzmy, czy któryś nie jest ustawiony wyżej, oprócz tego przyglądając się łopatkom dziecka, powinniśmy widzieć symetrię. Patrząc na dziecko od boku, zwróćmy uwagę na to, czy łopatki są przyklejone do klatki piersiowej. Żadna ich część nie powinna odstawać. Dodatkowo można przyjrzeć się głowie oraz ramionom dziecka, czy nie są zbyt wysunięte do przodu.

Dlaczego łopatki odstają? Przyczyn jest wiele

Jaka jest przyczyna odstających łopatek u dziecka?

Zacznijmy od tego, że łopatki mogą odstawać od ściany klatki piersiowej w różny sposób. Często właśnie po tym fizjoterapeuta poznaje, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Przyczyn, dlaczego łopatki odstają od klatki piersiowej może być kilka.

Jedną z nich jest niewydolność odpowiednich mięśni, które odpowiadają za jej prawidłowe ustawienie na tylnej części klatki piersiowej. W takim przypadku fizjoterapeuta zbada dziecko, popracuje manualnie z jego tkankami oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia, aby wzmocnić daną grupę mięśni. Kolejną z przyczyn odstających łopatek może być nieprawidłowość w kręgosłupie, jaką jest spłycona krzywizna kręgosłupa w odcinku piersiowym (spłycona kifoza piersiowa). To dwie najczęstsze przyczyny, ale mogą być też inne np. konsekwencje okresu okołoporodowego.

odstające łopatki, odstawanie łopatek, łopatki u dziecka, fizjoterapeuta dziecięcy, ćwiczenia na odstające łopatki
fot. Shutterstock

Do jakiego specjalisty udać się z problemem, jeśli zauważymy, że łopatki naszego dziecka znacznie odstają?

Z problemem odstających łopatek warto zwrócić się do fizjoterapeuty pediatrycznego. Najlepiej takiego, który specjalizuje się w wadach postawy. Przeprowadzi wywiad, zbada dziecko i jeśli zauważy taką potrzebę, pokieruje do innych specjalistów.

Ćwiczenia na odstające łopatki

A czy w domu także można wykonywać jakieś ćwiczenia, które pozwolą skorygować tą wadę?

Cały artykuł dostępny bezpłatnie po zalogowaniu na stronie lub w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

Jeśli chodzi o ćwiczenia do domu, fizjoterapeuta zazwyczaj zadaje zestaw ćwiczeń, które dziecko powinno wykonywać kilka razy w tygodniu pod opieką rodzica. Nie polecam natomiast wykonywać na własną rękę ćwiczeń mających na celu korekcję ustawienia łopatek, ze względu na to, że najpierw to fizjoterapeuta powinien ustalić cel działania i plan terapii dobrany indywidualnie do potrzeb. W zależności od tego co jest przyczyną odstających łopatek ćwiczenia, które dostanie do domu mały pacjent, będą różne. Dlatego tak ważne jest określenie przyczyny.

Odstające łopatki to nie tylko defekt estetyczny

Jakie mogą być konsekwencje zlekceważenia problemu?

Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jakie będą konsekwencje u danego dziecka, jeśli rodzice zlekceważą tą wadę postawy, ponieważ każde dziecko jest inne. W zależności od tego co jest jej przyczyną, mogą różnić się konsekwencje w dalszym życiu.

Wraz ze wzrostem dziecka możemy mieć do czynienia z nasileniem wady, co może mieć wpływ na wygląd sylwetki. Jeśli mamy do czynienia ze spłaszczoną kifozą piersiową i delikatną asymetrią w ustawianiu samych łopatek lub barków, zlekceważenie tego może mieć już zdecydowanie poważniejsze skutki. W takim wypadku może być to pierwszy objaw skoliozy, która jest poważną chorobą i zdecydowanie nie powinno się jej lekceważyć. Łopatka i jej prawidłowa praca wpływa na całą obręcz barkową oraz na kończyny górne, dlatego jej dysfunkcje mogą mieć wpływ na motorykę małą. To tylko kilka konsekwencji, ale na pewno nie jest to objaw, który można lekceważyć. Dlatego, gdy zauważymy odstające łopatki u swojego dziecka, warto jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej artykułów, wideo i podcastów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *