Poradnik Ann: Sposoby na mdłości w ciąży. Zasady i składniki, które przynoszą ulgę

Odwodnienie, utrata masy ciała i zaburzenia równowagi elektrolitowej – tym grożą ciążowe nudności, które doprowadzają do wymiotów. Mdłości nie tylko niosą ryzyko zdrowotne, ale też utrudniają funkcjonowanie i obniżają poczucie wartości ciężarnych. Problem dotyczy ponad 70% kobiet i może doprowadzić do wielu powikłań. Żeby je pokonać, warto poznać kilka zasad i sposobów na złagodzenie mdłości w ciąży. Przeczytaj i dowiedz się więcej z Ann!

Jaka jest przyczyna mdłości w ciąży?

Przyjmuje się, że występowanie nudności u ciężarnych wynika głównie z powodu zmian hormonalnych. Hormon ciążowy (hCG), którego stężenie bada się, żeby potwierdzić ciążę, osiąga maksymalny poziom w pierwszym trymestrze. Po tym czasie zaś spada i zazwyczaj w tym momencie ustępują także mdłości. Jednak u niektórych kobiet ten objaw pojawia się nawet przez cały czas trwania ciąży. Do pojawienia się nudności przyczynia się także zaburzona praca żołądka, zmęczenie, stres i niski poziom cukru we krwi.

Sposoby na mdłości w ciąży

Na szczęście z nudnościami w ciąży można sobie poradzić. Żeby je złagodzić, warto przestrzegać kilku zasad i sięgnąć po domowe sposoby na mdłości.

Mniejsze posiłki, ale spożywane częściej

Hormon hCG działa rozluźniająco na przełyk i żołądek, dlatego przewód pokarmowy gorzej radzi sobie z trawieniem większych porcji jedzenia. Żeby nie obciążać narządów, najlepiej jest zmniejszyć porcje posiłków. Co istotne, dolegliwości mogą zaostrzać nie tylko obfite posiłki, ale też odwlekanie jedzenia. Pusty żołądek i obniżenie poziomu glukozy we krwi zdecydowanie nie będą sprzyjać łagodzeniu objawów.

Żeby ograniczyć nudności, warto zrezygnować ze zjadania dwudaniowego obiadu, a zamiast tego rozbić ten posiłek na dwa mniejsze, czyli np. obiad i podwieczorek. Obfite śniadanie może ustąpić miejsca dwóm mniejszym posiłkom, zjadanym w ok. 2-godzinnym odstępnie czasowym.

Unikanie gwałtownych zmian pozycji

Mdłościom sprzyjają nagłe zmiany pozycji. Dlatego warto unikać sytuacji, w których ciężarna gwałtownie wstaje lub wykonuje szybkie ruchy. To, czego warto unikać to także przyjmowanie pozycji leżącej bezpośrednio po jedzeniu. Mogłoby to doprowadzić do cofania się treści żołądkowej do przełyku i wywołania odruchu wymiotnego.

Dostęp do świeżego powietrza

Mdłości może nasilić konkretny zapach, który dla ciężarnej okaże się drażniący. Wtedy rozwiązaniem będzie unikanie źródła nieprzyjemnych wrażeń węchowych. Pomocne będzie także zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Warto regularnie wietrzyć mieszkanie, ale też spędzać czas na świeżym powietrzu.

Na popularności zyskuje także aromaterapia. Ciężarnym z uciążliwymi mdłościami poleca się stosowanie olejków eterycznych z lawendy, sosny, eukaliptusa lub mięty.

Pomoc specjalisty

Cały artykuł dostępny jest bezpłatnie po zalogowaniu na stronie oraz w aplikacji Ann Asystent Zdrowia

W momencie, gdy mdłości prowadzą do wymiotów i utrudniają funkcjonowanie, a domowe sposoby nie pomagają w ich złagodzeniu, konieczne będzie zasięgnięcie porady lekarskiej. Specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia niepokojących objawów, dostosowaną do stanu, jakim jest ciąża.

Czytaj także: Warto wiedzieć z Ann: Hemoroidy w ciąży – skąd się biorą i jak im zapobiec?

Sposoby na mdłości w ciąży, mdłości, wymioty w ciąży, nudności w ciąży
fot. Shutterstock

Składniki, które łagodzą mdłości

Podstawą dietetycznej terapii mdłości jest zdrowa dieta. Ogranicza się w niej smażone, tłuste i przetworzone potrawy. Za to jej podstawą są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, źródła białka i zdrowego tłuszczu. Niezwykle istotne jest też dbanie o nawodnienie organizmu. Zwłaszcza, kiedy mdłości doprowadzają do wymiotów, konieczne jest regularne uzupełnianie płynów.

Często dolegliwości nasilane są przez konkretne zapachy i smaki. Dla każdej ciężarnej mogą być one całkowicie indywidualne, a ich poznanie może okazać się kluczowe dla zredukowania mdłości. Jeśli ciężarna wie, jaka potrawa zaostrza nudności i działa drażniąco, może z nich zrezygnować. Podobnie będzie ze składnikami łagodzącymi objawy. Zdarza się, że przyszłej mamie ulgę przynoszą produkty spoza listy składników o uznanych właściwościach w tym zakresie.

Wśród produktów, które mają działanie łagodzące nudności znajdują się:

Imbir – wykorzystasz go do przygotowania naparu lub żuć co jakiś czas plasterek surowego korzenia. Jednak stosowanie imbiru może być przeciwwskazane w pobliżu terminu porodu oraz u kobiet z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Ananas – właściwości przeciw mdłościom zawdzięcza zawartym w nim enzymom, które usprawniają trawienie. Możesz sięgnąć po świeży owoc lub 100% sok z ananasa.

Migdały – poza działaniem przeciwwymiotnym, zobojętniają kwasy żołądkowe, przez co zmniejszają dokuczliwe uczucie pieczenia w gardle, czyli tzw. zgagę. Migdały mogą stanowić przekąskę między posiłkami lub być składnikiem potraw. Tutaj świetnie sprawdzą się przede wszystkim płatki migdałowe.

Włączenie do diety tych produktów i zastosowanie się do wymienionych wskazówek może być pomocne w złagodzeniu objawów. Warto wcześniej zapytać lekarza specjalistę . Jeśli mdłości są uporczywe lub niepokojące, zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Autorka: Sara Gawrońska, Ann Asystent Zdrowia

Więcej materiałów, które znajdziesz w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *