Warto wiedzieć z Ann: Dieta matki karmiącej powinna być bogata w składniki odżywcze

Karmiąca mama powinna pamiętać, że ważną rolę w produkcji mleka odgrywa odżywianie. A więc dieta musi być racjonalna, zdrowa dla niemowlęcia, a jednocześnie różnorodna. Czy dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią jest konieczna? Jak wygląda sytuacja z suplementacją? Czy herbatki laktacyjne działają? Na temat diety matki karmiącej rozmawiamy z dietetykiem mgr Dorotą Hucał.

Dieta matki karmiącej: skład mleka kobiecego jest względnie stały

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jak ma wyglądać dieta matki karmiącej piersią? W jakie składniki powinna być bogatsza?

Mgr Dorota Hucał, dietetyk: Wokół tematu diety dla matki karmiącej narosło bardzo dużo mitów, z których większość mija się z prawdą i zaleceniami dietetycznymi. Najważniejszym faktem jest to, że skład mleka kobiecego jest względnie stały i różne wzdymające lub ciężkostrawne składniki diety matki nie przedostają się do niego. Mleko matki jest lekkostrawne dla jej dziecka.

Dieta matki karmiącej powinna być bogata w składniki odżywcze przede wszystkie ze względu na zdrowie kobiety. Niedobory odżywcze mogą prowadzić do ograniczenia produkcji mleka, pogorszenia samopoczucia, a także ogólnego stanu zdrowia matki. Ponadto dieta matki karmiącej powinna być zbilansowana i zawierać różnorodne warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, mięso i ryby. Jak również jaja, nasiona roślina strączkowych, orzechy, nasiona i pestki oraz oleje roślinne.

Ryby nie zawsze są zdrowe?

Czego nie można jeść karmiąc piersią?

Cały artykuł odstępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Ze względu na charakter antyzdrowotny warto ograniczyć spożywanie:

  • żywności przetworzonej
  • bogatej w kwasy tłuszczowe typu trans
  • syrop glukozowo fruktozowy
  • oraz barwniki spożywcze.

Mama karmiąca musi również wyeliminować ze swojej diety produkty, które są dla niej alergizujące.

Mimo tego, że ryby są bardzo ważnym składnikiem diety. Warto w tym czasie ograniczyć spożycie ryb, które szczególnie często zanieczyszczone są metalami ciężkimi. Np. rekin, miecznik, makrela królewska, płytecznik czy też tuńczyk biały.

Czy podczas karmienia kobieta powinna przyjmować więcej kalorii?

Oczywiście, zapotrzebowanie kaloryczne matki karmiącej wzrasta, a zbyt duże restrykcje kaloryczne mogą spowodować zmniejszenie produkcji pokarmu. Zapotrzebowanie kaloryczne w czasie pierwszych sześciu miesięcy karmienia piersią jest około 500 kcal dziennie większe w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży, a po sześciu miesiącach – o 400 kcal.

Dieta matki karmiącej a odchudzanie

Zwykle słyszymy, że czas karmienia piersią nie jest właściwy na stosowanie diet odchudzających, że wiąże się z ryzykiem dla produkcji mleka, jak również z ryzykiem dla dziecka. A więc czy można być na diecie podczas karmienia piersią? Bezpiecznie odchudzanie jest możliwe?

Tak, jeżeli mama karmiąca boryka się z nadwagą lub otyłością, to może być na diecie. Aczkolwiek nie może być to dieta z bardzo dużą restrykcją kaloryczną. Taka dieta mogłaby spowodować ograniczenie produkcji pokarmu oraz niedobory żywieniowe w organizmie matki. Jak już wspominałam, bardzo ważne jest również to, aby dieta matki karmiącej była bogata w składniki odżywcze.

Dieta matki karmiącej: skuteczność herbatek laktacyjnych nie jest udowodniona

Istnieją różne herbatki i inne suplementy diety dedykowane mamom karmiącym. W jaki sposób i czy w ogóle tego typu produkty wpływają na pokarm?

Nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, że herbatki laktacyjne zwiększają produkcję pokarmu, aczkolwiek wiele mam potwierdza ich skuteczność. Istnieje hipoteza mówiąca o tym, że wpływają one na smak pokarmu i powodują zwiększone spożycie przez dziecko. Jeżeli sięgamy po sprawdzone produkty nie niesie to za sobą żadnego ryzyka dla matki i dziecka, więc nie ma przeciwwskazań aby je stosować.

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: A jak wygląda sytuacja z suplementacją?

Mgr Dorota Hucał, dietetyk: Podczas karmienia piersią zaleca się przede wszystkim suplementację kwasów tłuszczowych z grupy omega3 – DHA, witaminę D3 oraz jod.

Nawet lampka wina może zaszkodzić!

Jak to jest z piciem wody? Ile litrów dziennie należy jej wypić? Istenieje mnóstwo opinii na ten temat. Jedni mówią, że trzeba słuchać swój organizmu i pić tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie, a inni, że trzeba pić nawet jeśli nie ma się na to ochoty. Jak jest naprawdę?

Odpowiednie spożycie wody jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowej ilości pokarmu. Sytuacja, w której odczuwamy pragnienie jest sygnałem mówiącym o tym, że nasz organizm jest już lekko odwodniony. Zdecydowanie więc nie powinnyśmy czekać na ten sygnał, a raczej starać się nie doprowadzać do takiej sytuacji. Szacowana ilości płynów, jakie powinnyśmy wypić przez cały dzień to około 3l. Ważne jest aby spożywać wodę regularnie, małymi porcjami przez cały dzień.

Czy można pić alkohol w okresie karmienia piersią? Lampka wina może zaszkodzić?

Alkohol przedostaje się do mleka matki, więc nie jest wskazany w czasie karmienia piersią i zaleca się jego eliminację. Warto jednak pamiętać o tym, że małe ilości alkoholu wypijane sporadycznie, znikają z krwioobiegu po dwóch godzinach od spożycia. W związku z tym, jeżeli już zdarzy się wypicie lampki wina, należy pamiętać o tym aby odczekać dwie godziny do następnego karmienia.

Mgr Dorota Hucał – Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam spotkania i rozmowy z klientami zarówno w gabinecie jak i przez Internet. Uważam, że dobra dieta, to taka, która uwzględnia wszystkie indywidualne potrzeby zaczynając od wymagań związanych ze stanem zdrowia, przez upodobania kulinarne, styl życia i ilość czasu potrzebną na przygotowanie posiłków.

Warto pamiętać, że zarówno organizm kobiety jak i naszego dziecka potrzebuje wielu skłądników do prawidłowego rozwoju, a w przypadku kobiety – do regeneracji po porodzie. Dlatego, aby jak najlepiej zbilansować swoją dietę, warto zasięgnąć porady specjalisty z dziedziny dietetyki lub lekarza.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *