Warto wiedzieć z Ann: Choroby pasożytnicze. Zarazić się można w każdym wieku

Czy choroby pasożytnicze dotyczą tylko osób, które nie dbają o higienę? Okazuje się, że nie. Świerzb, wszawica czy owsica mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek czy poziom higieny. Głównym symptomem chorób pasożytniczych jest uporczywy świąd różnych części ciała. W jaki sposób można zarazić się pasożytami? Jakie są najpowszechniejsze choroby pasożytnicze i co zrobić, aby ich uniknąć? Przeczytaj w Ann!

Choroby pasożytnicze – świerzb

Świerzb to choroba wywołana przez niewidoczne dla oka roztocza, które drążą korytarze w naszym naskórku. Głównym objawem świerzbu jest świąd, nasilający się pod wpływem wzrostu temperatury ciała, a także w nocy. Chorobie towarzyszą także zmiany skórne w postaci grudek, otarć, nadżerek po zadrapaniach i pęcherzyków. Pojawiają się one nie tylko na dłoniach, ale w różnych fałdach skórnych na naszym ciele.

fot. Shutterstock

W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jedyną drogą jest bliski kontakt z drugą osobą. Świerzb nie przenosi się przez podanie ręki, ale przez używanie wspólnych ręczników, korzystanie ze wspólnej odzieży czy przedmiotów. Dlatego najczęściej występuje u osób, które wspólnie mieszkają.

Jak leczyć świerzb? W terapii leczniczej wykorzystuje się maści lub kremy przepisane przez lekarza. Istotne jest także leczenie profilaktyczne osób, które z nami mieszkają, nawet tych, które nie mają  objawów choroby. Należy też zadbać o dokładne wysprzątanie mieszkania, wypranie i dokładne wyczyszczenie przedmiotów.

Choroby pasożytnicze – wszawica

Wszawica jest chorobą skóry wywołaną przez kilkumilimetrowe wszy. Najczęstszą odmianą choroby jest wszawica głowowa, która występuje głównie u dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, ale może również wystąpić u osób dorosłych. Wszawicą można się zarazić w szkołach, przedszkolach i innych miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi. Chorobą zakażamy się przez kontakt bezpośredni z drugą osobą, a także korzystając ze wspólnych ręczników, grzebieni, szczotek, gumek do włosów czy nakryć głowy.

fot. Shutterstock

Głównym objawem choroby, który powinien nas zaniepokoić, jest uporczywy świąd głowy. Na włosach będzie można zauważyć wszy i przyczepione do włosów jaja pasożytów.

Leczenie wszawicy polega na przyjmowaniu odpowiedniego preparatu zarówno przez osobę chorą, jak i przez domowników. Po kuracji należy dokładnie przyglądać się skórze głowy.

Warto wspomnieć, że poza wszawicą głowową, możemy również zarazić się wszawicą odzieżową i łonową. Pierwszy rodzaj ma związek ze złymi warunkami sanitarnymi. Wszy przyczepiają się do ubrań i bielizny. Wszawicą łonową natomiast możemy się zarazić podczas stosunku płciowego.

Owsica – choroba przewodu pokarmowego

Kolejną powszechną chorobą pasożytniczą jest owsica, na którą najbardziej narażone są dzieci i osoby, które nie dbają o higienę. Owsica jest chorobą przewodu pokarmowego, dlatego jednym z jej objawów są zaburzenia odżywiania i bóle brzucha. Kolejnym symptomem choroby jest świąd w okolicy odbytu, występujący głównie w godzinach nocnych. O owsicy mogą również świadczyć podkrążone oczy, a także odczuwanie niepokoju, brak koncentracji i płaczliwość w przypadku dzieci.

Podobnie jak w przypadku innych chorób pasożytniczych, owsicą można zarazić się przez kontakt z zakażoną osobą lub skażoną powierzchnią. Największe ryzyko zakażenie istnieje podczas przebywania na basenie lub korzystania ze wspólnych toalet. Chorobą można się także zarazić drogą doustną lub ihalacyjną, wdychając jaja pasożytów unoszące się w powietrzu.

Owsicę możemy wyleczyć przy pomocy leków przepisanych przez lekarza. Terapia lecznicza obejmuje również wszystkich domowników. Powinniśmy także zadbać o dokładne wyczyszczenie mieszkania.

Zapobieganie chorobom pasożytniczym

Aby uniknąć chorób pasożytniczych, należy zadbać o higienę i dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem i po wyjściu z toalety. W przypadku dzieci ważne jest także mycie rąk po zabawie w piaskownicy i regularnie mycie zabawek. Wyrobienie nawyków higienicznych u dzieci jest istotnym elementem profilaktyki. Należy również zadbać o systematycznie przeglądanie włosów dziecka.

Warto także pamiętać o tym, aby nie korzystać ze wspólnych ręczników, grzebieni i szczotek do włosów. W profilaktyce chorób pasożytniczych ważna jest też regularna zmiana bielizny, pościeli i ręczników. Powinny one być prane w wysokiej temperaturze. Należy także dbać o utrzymanie czystości w mieszkaniu, szczególnie w kuchni i łazience. Ważnym elementem profilaktyki jest dokładne mycie owoców i warzyw.

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *