Pasożyty to organizmy, które żyją, żywiąc się kosztem innego organizmu. W organizmie człowieka może „zamieszkiwać” ponad 300 gatunków pasożytów. Jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci oraz jak rozpoznać objawy zakażenia pasożytami?
Pasożyty u dzieci: owsiki występują najczęściej?
Pasożyty u dzieci to nadal dość powszechny problem. Chorobami pasożytniczymi łatwo się zarazić. Szczególnie narażone ma kontakt z jajami pasożytów są dzieci, które lubią bawić się na zewnątrz i nie zawsze odpowiednio dbają o higienę rąk. Jaja pasożytów występują między innymi w piasku, ziemi, na niemytych owocach i warzywach czy nawet u zwierząt domowych.
Najczęściej u dzieci występują pasożyty układu pokarmowego. M.in. takie jak ogoniastek jelitowy, owsiki, lamblia oraz tasiemce.
– Przeważnie są to pasożyty zamieszkujące przewód pokarmowy. Właśnie dlatego jeżeli dowiadujemy się o ich obecności w organizmie dziecka – są to objawy ze strony układu pokarmowego. Jeżeli chodzi o typowe przedszkolne czy szkolne zarażenia, to mówimy przede wszystkim o owsikach, włosogłowkach. Na szczęście znacznie rzadziej w ostatnich latach notuje się zakażenia glistą ludzką. Pamiętamy także, że pasożyty mogą zamieszkiwać nie tylko w organizmie dziecka, ale również u niego na ciele. Mam na myśli teraz wszawicę, która nadal dość często pojawia się u dzieci – mówi w rozmowie z Ann dr n. biol. Anna Borecka z Samodzielnej Pracowni Parazytologii Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie.
Występowanie pasożytów u dzieci może być bezobjawowe
Występowanie pasożytów u dzieci może być bezobjawowe, z reguły jednak powoduje konkretne symptomy. Niestety często są one niejednoznaczne. O pojawieniu się robaków w organizmie dziecka może świadczyć dziwne zachowanie, odbiegające od normy. Dziecko staje się marudne, niespokojne, zdenerwowane, może mieć problemy z zaśnięciem i ogólne zaburzenia snu. Jest to spowodowane świądem w okolicy odbytu, który szczególnie nasila się w nocy.
Najczęściej pojawiającymi się objawami zarażenia pasożytami u dzieci mogą być biegunka, wzdęcia, nieokreślone bóle brzucha, nudności. Jak również brak apetytu, stan podgorączkowy, wysypka i przewlekły kaszel. O pasożytach świadczyć może też nagła utrata wagi oraz nocne zgrzytanie zębami. Symptomy te są bardzo niejednoznaczne i dość często mylimy ich z alergią czy przeziębieniem. Często wystąpienie pasożytów u dzieci objawia się zwiększoną chęcią jedzenia słodyczy, m.in. łaknieniem słodyczy kosztem zwykłego pożywnego posiłku.
– Niektóre objawy jakie rodzice obserwują u swoich dzieci zupełnie nie wskazują na obecność pasożytów. Wiążemy je często z przeziębieniem lub alergią. To może być lekka chrypka lub zakrztuszenie się, bo trudno się pacjentowi zarażonemu oddycha – zaznacza dr n. biol. Anna Borecka. – Bardzo często zapominamy o tym, że pasożyty, które w formie dojrzałej występują w przewodzie pokarmowym, w momencie, kiedy dostają się do naszego organizmu zataczają taki krąg, cykl. Przebywają przez nasz organizm za pośrednictwem nie tylko układu krwionośnego, ale również, tak jak jest w przypadku właśnie glisty ludzkiej, mamy możliwość dotarcia ich formy larwalnej do płuc. Stąd objawy grypy podobny oraz objawy przypominające nam objawy alergiczne, takie jak kaszel, lekka chrypka, zakrztuszenie się, które występuje często nawet w trakcie posiłku, dlatego, że trudno zarażonemu pacjentowi się oddycha – dodaje specjalista.
Pasożyty u dzieci: jak rozpoznać „wroga” i się go pozbyć?
Najbardziej powszechną metodą wykrywania obecności pasożytów w organizmie jest badanie kału na ich obecność. Dość często nawet bez badania udaje się wykryć obecność pasożytów – możemy zauważyć krótkie, nitkowate robaki w stolcu dziecka. Jeżeli badanie nie ujawni „wrogów” w organizmie, możemy dla pewności wykonać również badanie krwi.
Podstawą leczenia owsicy jest stosowanie leków przeciwpasożytniczych. Warto zaznaczyć, że leczenie należy przeprowadzić u wszystkich członków rodziny, a nie tylko u dziecka. Dodatkowo należy dbać o higienę rąk oraz o częstą zmianę bielizny. W przypadku glistnicy preparaty farmakologiczne stosujemy tylko w przypadku pewności zakażenia. W czasie terapii zaleca się rodzicom obserwację stolca w poszukiwani wydalonych pasożytów.
Jeśli dziecko cierpi na wszawice – problem rozpoznaje się na podstawie stwierdzenia oglądaniem obecności gnid i dorosłych wszy. Najczęściej gnidy są zlokalizowane w okolicy zausznej.
Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia