Twoje dziecko nie pisze wyraźnie, wyjeżdża poza linię i musi siedzieć w ławce bliżej tablicy? To mogą być pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem. Według specjalistów wady wzroku u dzieci powoli stają się epidemią. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o wzrok swojego dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie wideo w cyklu Przepis na Zdrowie Ann z lek. Justyną Krowicką.
Mrużenie oczu, pocieranie, trzymanie zbyt blisko twarzy książki czy rysunku – jeśli tak zachowuje się Twoje dziecko, to powinieneś się skonsultować z okulistą. To są jedne z objawów wad wzroku u najmłodszych. Ich przyczyną jest między innymi spędzanie wielu godzin przed laptopem, czy komórką.
Dla dobra narządu wzroku dziecko do 4 roku życia nie powinno mieć kontaktu z urządzeniami elektronicznymi
— lek. Justyna Krowicka, specjalista chorób oczu.
Wady wzroku u dzieci
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz: Mówi się, że polskie dzieci widzą coraz gorzej. Czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem?
Lek. Justyna Krowicka: Gdy zajmowaliśmy się COVID-19, po cichutku, w tle, toczyła się druga pandemia, związana z dużą ilością problemów okulistycznych u dzieci. W konsekwencji dziś świat okulistyczny bardzo mocno skupia się na krótkowzroczności. Rodzice przyprowadzają swoje dzieci do lekarza, ponieważ zauważają, że maluchy widzą gorzej, np. nie mogą zobaczyć, co jest napisane na szkolnej tablicy. Wiele problemów wykrywanych jest też w czasie badań przesiewowych.
Jakie objawy powinny skłonić rodzica, aby udał się ze swoim dzieckiem do lekarza okulisty?
Nowa wada, która się pojawia, zmienia zachowania dziecka. Jeśli wcześniej maluch chętnie podchodził do obowiązków szkolnych, a teraz jest inaczej, być może przyczyną jest problem ze wzrokiem. Czasem dziecko zaczyna się mylić, nie pisze wyraźnie, wyjeżdża poza linię, chce usiąść bliżej tablicy. Oczywiście, przyczyna takiego zachowania może być inna niż okulistyczna. Inne objawy problemów ze wzrokiem to nadmierne mruganie, mruganie z dużym wysiłkiem albo tarcie oczu.
Jak możemy zadbać o wzrok naszych dzieci?
Najważniejszą sprawą jest ograniczenie im kontaktu z urządzeniami elektronicznymi. Coraz częściej mówi się o tym, że dziecko do 4 roku życia nie powinno z nich korzystać. Rodzice powinni bardzo mocno tego pilnować.
Inne wątki poruszone podczas rozmowy:
- Jakie wady wzroku najczęściej występują u dzieci?
- Czy wady wzroku są dziedziczne?
- Co ma wpływ na pogorszenie się wzroku u dzieci?
- Coraz częściej zdarza się, że nawet dwu, trzylatki korzystają z telefonów i laptopów. Jak przekłada się to na stan ich wzroku w przyszłości?
- Epidemia krótkowzroczności u dzieci – jakie są jej powody?
- Czego nie lubi narząd wzroku?
- Leczenie okulistyczne w przyszłości – jak może wyglądać?
Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann: