Warto wiedzieć z Ann: Seler – może wywołać silną reakcję alergiczną

Seler – podstawy składnik warzywnego wywaru – ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa moczopędnie, jest pomocny w walce z zaparciami, obniża ciśnienie krwi, a nawet wzmacnia kości. Niestety seler jest również warzywem silnie alergizującym. Jakie są objawy alergii na seler? Czy warzywo wykazuje reakcje krzyżowe z innymi roślinami? Jak w walce z uczuleniem może pomóc Baza Żywności Ann?

Niskokaloryczne warzywo

Mimo że seler kojarzy się przede wszystkim z kuchnią polską, to jego uprawę rozpoczęto we Włoszech. Seler składa się przede wszystkim z wody, w związku z czym jest warzywem niskokalorycznym. Ma także niski indeks glikemiczny, więc spokojnie mogą go spożywać osoby zmagające się z cukrzycą lub insulinoopornością. Co ważne, seler działa moczopędnie, a także jest pomocy w łagodzeniu zaparć. Warzywo jest bogate w wiele witamin i składników mineralnych. Wśród nich warto wspomnieć o witaminie K, fosforze i potasie, ponieważ jest ich w selerze najwięcej.

Seler – źródło witaminy K

Witamina K pełni w organizmie wiele funkcji. Substancja jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, a jej niedobór może powodować wydłużony czas gojenia się ran oraz krwotoki. Dodatkowo witamina K wzmacnia kości, tym samym zmniejszając ryzyko złamań. Wspomaga również pracę układu sercowo-naczyniowego i zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych.

Fosfor i potas w selerze

Kolejnym składnikiem odżywczym, który w dużych ilościach dostarcza seler, jest fosfor. Uczestniczy on w procesach wytwarzania energii, bierze udział w przemianie tłuszczów i węglowodanów. Co więcej, fosfor to istotny składnik budulcowy organizmu, niezbędny do wzrostu kości. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Seler jest także wartościowym źródłem potasu. Tym samym spożywanie warzywa może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Alergia na seler

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Wartościowe warzywo jest jednocześnie silnym alergenem. Najbardziej uczula seler surowy, ale u niektórych także gotowane warzywo może wywołać reakcję alergiczną. Warzywo najczęściej można spotkać w zupach, ponieważ jest jednym z elementów włoszczyzny, będącej podstawą większości zup. Warto jednak wiedzieć, że seler znajduje się także w niektórych przyprawach, stosowanych np. jako dodatki do kostek rosołowych czy sosów sałatkowych. W związku z tym osoby zmagające się z uczuleniem na seler powinny zachować szczególną ostrożność, wybierając produkty spożywcze.

fot. Shutterstock

Seler może również wywołać reakcje krzyżową. Oznacza to, że osoby mające alergię na seler, reagują alergicznie także na pyłki niektórych roślin, najczęściej bylicy i brzozy.

Silna reakcja alergiczna

Alergia na seler może objawiać się w różny sposób i nierzadko ma ciężki przebieg. Seler najczęściej wywołuje zespół alergii jamy ustnej, do którego objawów należą: obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie warg, jamy ustnej, a nawet gardła. Alergia na warzywo może ujawniać się również pod postacią rumienia, pokrzywki, astmy i nieżytu nosa. Czasami uczulenie na seler wywołuje dolegliwości ze stronu układu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha. W skrajnych przypadkach alergia na seler może doprowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

Baza Żywności pomocna w walce z alergią

Jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii i zapobiegania jej objawom jest unikanie alergenu w żywności. Długie i często nieczytelne spisy składników zniechęcają jednak do dokładnego zapoznania się z ich treścią. W bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia zalogowani użytkownicy mogą w sprawdzić skład produktów, a także ich wartości odżywcze. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dowiesz się, czy w produkcie nie ma niepożądanego alergenu.

Nową funkcję aplikacji znajdziesz w kategorii Odżywianie. Po otwarciu karty bazy żywności, określamy swoje preferencje, czyli alergeny, których chcemy unikać. Później wystarczy zeskanować kod produktu lub wpisać go ręcznie. Od razu otrzymamy skład produktu i informację, czy dany alergen znajduje się w żywności.

Warto dodać, że aplikacja zapisuje nasze preferencje, więc nie trzeba ich zaznaczać za każdym razem. Po wejściu w bazę żywności zobaczymy również zeskanowane przez nas produkty. Dzięki nowej funkcjonalności unikanie niepożądanego alergenu stanie się łatwiejsze!

Pobierz już teraz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia w Google Play i App Store

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *