Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny? 

Seks to jedno z najprzyjemniejszych doznań, jakich doświadczamy w swoim życiu. Istnieją jednak sytuacje, kiedy musimy z niego zrezygnować. Bardzo często kobiety w ciąży unikają zbliżeń w obawie przed powikłaniami. Okazuje się, że niesłusznie, bo można uprawiać seks w ciąży. Warto jedynie wiedzieć, jakie pozycje są wskazane, a które z nich niosą ze sobą niebezpieczeństwo. 

Seks w ciąży. Kobiety czują się atrakcyjne 

Ciąża to szczególny czas dla kobiety nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Zmiany w wyglądzie kobiety są akceptowane i nie wpływają na zaprzestanie aktywności seksualnej. Nie zagrażają więc w żadnym stopniu poczuciu ich atrakcyjności. Wyjątek stanowią pierworódki, czyli kobiety, które pierwszy raz zaszły w ciążę.  

„Prawdopodobnie doświadczają one większego stresu niż pozostałe, które miały już tego typu doświadczenia lub ich ocena dotyczy jedynie sytuacji hipotetycznej. Podejmowanie aktywności seksualnej może być zarówno przejawem posiadanego poczucia bezpieczeństwa, jak i poszukiwaniem go w bliskości z partnerem (Seksuologia Polska 2013; 11 (1): 17-23).” 

Nie zapominajmy, że ciąża często wiąże się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – nudnościami i wymiotami, a także odczucia bólu kręgosłupa, żeber lub ucisku na pęcherz moczowy. Tego typu niedogodności mogą zniechęcić przed uprawianiem seksu, bo kobieta nie czuje się zbyt komfortowo. W pierwszym trymestrze mamy również do czynienia z okresem adaptacji, czasem nazywanym kryzysem psychicznym. Zmiany hormonalne przyczyniają się do wahań nastroju – od uczucia radości po stany depresyjne. Lęk przed utratą potomstwa sprawia, że kobiety mogą być bardziej powściągliwe i unikają wtedy zbliżeń. Jakie pozycje seksualne są komfortowe i zaspokajają zarówno potrzeby ciężarnej, jak i partnera? 

Silniejsze orgazmy. Jakie pozycje są dozwolone? 

Fizjologia pozwala kobietom przeżywać znacznie silniejsze orgazmy. Dzieje się tak dlatego, że następuje wzrost dopływu krwi do macicy i narządów rodnych. Dzięki temu odczucia są intensywniejsze, a kobiety czerpią więcej przyjemności ze współżycia. Warto pamiętać, że każda kobieta może mieć inne odczucia. Niektóre w trakcie ciąży nie lubią, kiedy partner dotyka ich piersi, bo są wtedy bardziej wrażliwe na dotyk. Należy również pamiętać, aby powstrzymać się od ich pieszczot do 36. Tygodnia ciąży, bo powoduje wydzielanie się oksytocyny, hormonu, który wywołuje skurcze macicy i może skończyć się przedwczesnym porodem. 

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji lub po zalogowaniu na stronie

A pozycje seksualne? Czy jakieś są zakazane? Właściwie można uprawiać seks w każdej pozycji. Jednak wraz z pojawieniem się brzucha pary rezygnują z tych, które mogą go uciskać. W trzecim trymestrze najlepszym rozwiązaniem będą wszystkie pozycje tylne i boczne, bo nie powodują dyskomfortu ani dolegliwości u ciężarnej. 

Lekarze wręcz zalecają kobietom uprawianie seksu po ukończeniu 38. tygodnia ciąży. Współżycie może naturalnie wywołać poród bez potrzeby stosowania środków medycznych. Należy jednak unikać intymnych zbliżeń w przypadku odejścia wód płodowych, bo istnieje ryzyko infekcji. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa – lepiej użyć prezerwatywy niż narażać siebie i dziecko. 

Seks w ciąży. Przeciwwskazania 

W niektórych przypadkach musimy niestety zrezygnować ze współżycia, aby uniknąć szkodliwych konsekwencji dla kobiety i dziecka. Seks w ciąży jest niewskazany, a czasami zakazany w przypadku ciąży mnogiej, a także odejścia wód płodowych (a właściwie pęknięcia pęcherza płodowego, gdyż zwiększa to ryzyko infekcji). Nie powinniśmy uprawiać seksu, jeśli zaobserwowano skracanie się szyjki macicy. Warto także zrezygnować, jeśli wcześniejsza ciąża skończyła się poronieniem. 

Przeciwwskazaniem jest też plamienie lub krwawienie, jakie miało miejsce w trakcie ciąży i nieprawidłowo umiejscowione łożysko. Jeżeli odczuwamy ból w okolicy podbrzusza i zauważymy upławy, unikajmy zbliżeń. Powinniśmy także uważać w przypadku nawracających infekcji intymnych pochwy oraz choroby wenerycznej u jednego z partnerów, ale także wcześniejszej ciąży kobiety, która zakończyła się porodem przedwczesnym. Wszystkie wymienione sytuacje mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. 

Seks powinien przynosić przyjemność obu stornom. Jeśli z jakiegoś powodu kobieta nie ma ochoty na współżycie, to należy tę decyzję uszanować.  

Autorka: Karolina Bielawska, Ann Asystent Zdrowia, na podst. journals.viamedica.pl 

Czytaj więcej w Ann Asystent Zdrowia:

seks w ciąży
Fot. Shutterstock
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *