Rozmawiaj z dzieckiem o „tych” sprawach. Czego wstydzi się nastolatka? [WEBINAR]

Wygląd miejsc intymnych – ich kształt czy kolor, często spędza nastolatkom sen z powiek. Doktor Martyna Sikora, specjalista położnictwa i ginekologii oraz medycyny estetycznej, z takimi sytuacjami spotyka się na co dzień. – Czasem wizytę trzeba zacząć od podstaw. Zanim przejdę do badania, rozrysowuję pacjentce na kartce budowę anatomiczną kobiecych narządów – mówi pani doktor.

Zobacz całą rozmowę: Czego wstydzi się nastolatka

Wstydliwe problemy nastolatek

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia: Na jakie problemy natury estetycznej zwracają uwagę nastolatki?

Martyna Sikora: Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele nastolatek ma trudności z akceptacją swoich miejsc intymnych. Jeśli chodzi o piersi, młode pacjentki zwykle zwracają uwagę na asymetrię. Mówią też o bardzo małym biuście, ograniczającym się właściwie do budowy sutka. Jeśli chodzi o inne aspekty, na pewno dużo osób zgłasza się do gabinetów lekarskich z powodu przerostu warg sromowych mniejszych.

Właśnie – przerost wargi sromowych. Podobno mają z tym problem zwłaszcza te dziewczęta, które dużo jeżdżą na rowerze lub uprawiają jazdę konno. To prawda?

Po prostu te dziewczynki szybciej to zauważają. Często odczuwają ból i dyskomfort. Wielokrotnie byłam świadkiem, gdy pacjentka zgłaszała się do gabinetu, ponieważ po intensywnym treningu na rowerze w siłowni doznała urazu – pęknięcia warg sromowych, co wymagało interwencji chirurgicznej.

Ginekologia estetyczna – czy dla nastolatek?

Jest Pani także lekarzem medycyny estetycznej. Często słyszy Pani od rodziców młodych pacjentek, że córki „wydziwiają”?

Konsultuję bardzo dużo dziewczynek, które nie skończyły jeszcze 16 roku życia. Większość pacjentek ma wspierających rodziców. Co ciekawe, często pojawiają się z nimi tatusiowie. To bardzo dobry znak.

Dolegliwości zgłaszane przez pacjentek wymagają zwykle przeprowadzenia zabiegu, typu labioplastyka?

Dziś pewne narzucone kanony piękna powodują, że młoda kobieta nie czuje się dobrze w swoim ciele. Albo ktoś powiedział jej coś niemiłego, gdy przebierała się na lekcje wuefu lub była na basenie. W takiej sytuacji zwykle pomaga sama rozmowa z lekarzem. Tłumaczę pacjentkom, jak zbudowane są kobiety. Próbuję przekazać dziewczynom, że każda z nas jest inna.

Czyli operacja nie zawsze jest koniecznością?

Oczywiście, że nie zawsze. Chyba że problem jest na tyle duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje też trudności natury psychicznej – np. dziewczyna wycofuje się codziennych czynności, ma zaburzenia lękowe.

Nastolatek a dolegliwości natury estetycznej

Chłopcy w wieku nastoletnim też mają problemy dotyczące wyglądu narządów intymnych?

Oczywiście, zgłaszają dolegliwości natury estetycznej. W naszej klinice konsultowani są przez lekarza urologa.

A jak jest ze znajomością anatomii wśród nastolatek?

Zauważam, że często brakuje im podstawowej wiedzy. Edukacja seksualna w szkołach jest mocno ograniczona. A i rodzice nie zawsze potrafią rozmawiać na ten temat ze swoimi dziećmi. Dlatego zwykle zaczynam rozmowy z nastolatką od narysowania jej na kartce kobiecych narządów, aby wytłumaczyć ich budowę anatomiczną.

Lek. Martyna Sikora jest specjalistą położnictwa i ginekologii oraz medycyny estetycznej. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Spotkanie poprowadził Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia.

Zobacz całą rozmowę: Czego wstydzi się nastolatka

Więcej ciekawych rozmów znajdziecie w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *