Rehabilitacja po COVID a sport. Jak działają płuca po koronawirusie?

Powrót do sprawności po COVID okazuje się sporym wyzwaniem dla wielu ozdrowieńców. Koronawirus atakuje układ oddechowy, który jest niezbędny do uprawiania aktywności fizycznej. W jaki sposób należy wracać do sportu po koronawirusie? Czy treningi po COVID są bezpieczne? Których ćwiczeń lepiej unikać? Rehabilitacja po COVID a sport – czytaj więcej w Poradniku Ann!

  • Przewlekłe skutki zdrowotne koronawirusa mogą wystąpić również u młodych, zdrowych osób.
  • Im większy procent płuc był zajęty przez COVID, tym mniejsza szansa na powrót do pełnej sprawności oddychania.
  • Plan rehabilitacji po COVID powinniśmy dostosować do naszego stanu zdrowia oraz ciężkości przebiegu choroby.
  • U osób, które ciężko przechorowały COVID, przed powrotem do sportu warto wykonać odpowiednie badania.
Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Koronawirus a skutki zdrowotne

Choć pandemia COVID-19 jest z nami już od ponad 2 lat, wciąż nie znamy wszystkich skutków obecności koronawirusa w organizmie. Powszechnie uważa się, że COVID atakuje przede wszystkim płuca i układ oddechowy. Dziś jednak wiemy już z pewnością, że zasięg działania koronawirusa na nasz organizm może być o wiele szerszy. Serce, nerki, przewód pokarmowy czy mózg – to tylko niektóre narządy, które mogą zostać uszkodzone w przebiegu infekcji.

Nadal nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych osób COVID przebiega jak łagodne przeziębienie, a u innych powoduje ciężkie powikłania. Oczywiście bardziej narażone na poważny przebieg są osoby obciążone innymi schorzeniami lub z upośledzoną odpornością. Warto jednak pamiętać, że przewlekłe skutki zdrowotne koronawirusa mogą wystąpić również u młodych, zdrowych osób. Z tego powodu rehabilitacja po COVID powinna przebiegać stopniowo i adekwatnie do ciężkości przebiegu choroby.

Więcej newsów o zdrowiu znajdziesz w naszej aplikacji Ann!

Płuca po koronawirusie

Płuca są narządem najbardziej narażonym na uszkodzenie w przebiegu koronawirusa. Dzieje się tak, ponieważ COVID chętnie namnaża się wewnątrz pęcherzyków płucnych. Jeśli w przebiegu infekcji rozwinie się zapalenie płuc, powikłania bywają bardzo poważne. W pęcherzykach płucnych pojawia się płyn, a niektóre segmenty płuc stają się słabo upowietrznione. W efekcie dochodzi do zmniejszenia czynnej powierzchni płuc. Wraz z ustępowaniem zakażenia, płuca stopniowo się goją. Niestety, po chorobie często pozostają trwałe ślady – blizny wewnątrz płuc, które nie biorą udziału w oddychaniu. Im większy procent płuc był zajęty przez COVID, tym mniejsza szansa na powrót do pełnej sprawności oddychania.

Płuca po przechorowaniu COVID-19. Białe plamy to trwałe blizny w miąższu płuc. Fot. Shutterstock

Rehabilitacja po COVID a sport

Plan rehabilitacji po COVID powinien być dostosowany do naszego stanu zdrowia oraz ciężkości przebiegu choroby. Pamiętajmy, by do aktywności wracać stopniowo. U wszystkich osób z dodatnim wynikiem testu na COVID wskazany jest oszczędzający tryb życia przez minimum 10 dni. W tym okresie warto postawić na wypoczynek, odpowiednie nawadnianie i odżywianie. Na powrót do normalnego życia i sportu przyjdzie jeszcze czas. W trakcie infekcji warto zachować siły organizmu na walkę z koronawirusem.

Najbardziej swobodny powrót do aktywności fizycznej mogą wybrać osoby, u których zakażenie przebiegło bezobjawowo. Jeśli w trakcie infekcji mieliśmy jakiekolwiek objawy, warto przeznaczyć minimum 2 tygodnie na odpoczynek i regenerację. Osoby, u których zakażenie przebiegło poważnie, powinny skonsultować powrót do aktywności fizycznej ze swoim lekarzem. Gdy w przebiegu COVID doszło do zapalenia płuc lub konieczna była hospitalizacja, rehabilitacja powinna przebiegać zgodnie z odpowiednim planem. Na początku jej celem będzie powrót do codziennej aktywności – pracy oraz podstawowych czynności życiowych. W kwestii powrotu do sportu warto uzbroić się w cierpliwość.

Warto zachować ostrożność

Planując powrót do sportu po przechorowaniu COVID, warto wiedzieć, czym grozi zbyt duże obciążenie organizmu w fazie zdrowienia. Pamiętajmy, że koronawirus może spowodować prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie. Uszkodzenie wielu narządów, zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi, spowolnienie pracy mózgu (tzw. „mgła pocovidowa”) mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po infekcji.

Stosunkowo rzadkim, ale bardzo poważnym powikłaniem po infekcji wirusowej jest zapalenie mięśnia sercowego. Objawy tej choroby to osłabienie tolerancji wysiłku, duszność oraz zaburzenia rytmu serca. Jednym z czynników zwiększających ryzyko tego powikłania jest zbyt szybkie obciążanie serca nadmierną pracą. Choćby z tego powodu warto wstrzymać się z aktywnością fizyczną do czasu całkowitego wyzdrowienia. U osób, które ciężko przechorowały COVID, przed powrotem do sportu warto wykonać odpowiednie badania. O ich zakresie powinien decydować lekarz prowadzący (wskazane mogą być m.in. EKG, RTG klatki piersiowej, badania z krwi).

Kontroluj swój stan zdrowia i wyniki badań razem z aplikacją Ann!

Rehabilitacja po COVID a sport – jak wracać?

Powrót do sportu po koronawirusie powinien być stopniowy i cierpliwy. Do czasu ustąpienia objawów, nie powinniśmy podejmować żadnej aktywności fizycznej. Kiedy poczujemy się zdrowi, zachowajmy rozwagę. Pierwsze „treningi” powinny obejmować łagodne czynności, takie jak spacer czy spokojna przejażdżka rowerem. Warto uważnie obserwować swój organizm. Jeśli pojawia się duszność lub nadmierne przyspieszenie akcji serca, należy przerwać aktywność i skonsultować się z lekarzem.

Podstawą budowy planu treningowego w trakcie rehabilitacji powinna być indywidualna tolerancja naszego organizmu. Jeśli w trakcie zwykłego spaceru łapiemy zadyszkę, nie powinniśmy próbować biegania. Stopniowo wydłużajmy aktywność, na którą nasze ciało jest gotowe. Dopiero po kilku tygodniach dobrego samopoczucia i tolerancji lekkich aktywności, możemy zacząć stawiać sobie bardziej ambitne wyzwania. Intensywny wysiłek fizyczny, taki jak np. trening siłowy, powinniśmy podejmować nie wcześniej niż 4 tygodnie po przechorowaniu COVID.  

fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w aplikacji Ann!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *