Rak trzustki nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Na początku choroby nie daje objawów, a pacjent zwykle dowiaduje się o nim, kiedy rak jest już zaawansowany. Dlaczego tak się dzieje i czy można pierwsze symptomy zauważyć wcześniej? O tym w cyklu „Przepis na zdrowie Ann” rozmawialiśmy z naszym gościem, którym był dr n. med. Jacek Calik, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz: O trzustce na co dzień nie myślimy. Wiemy, że ją mamy, ale nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wygląda. Co to za narząd, jak można go opisać?
dr n.med. Jacek Calik: Trzustka jest narządem, na który na co dzień nie zwracamy uwagi, a spełnia w organizmie ogromnie ważną funkcję. Jest to narząd trawienny i endokrynny, ponieważ wydziela hormony biorące istotny udział w metabolizmie. Jest ukryta w jamie brzusznej, pomiędzy dwunastnicą, żołądkiem, śledzioną i jelitami. Umiejscowiona jest dosyć głęboko, dlatego trudno do niej dotrzeć nawet przy pomocy takich narzędzi badawczych jak USG.
Objawy raka trzustki
O raku trzustki mówi się, że to „cichy zabójca”. Dlaczego uważany jest za tak groźną chorobę?
Najczęstszym nowotworem w obrębie tego narządu jest rak głowy trzustki, w okolicy dwunastnicy. Gdy tam pojawia się guz i dochodzi do nacieku przewodów trzustkowych, żółciowych jak i samej dwunastnicy, pojawiają się u pacjenta bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak żółtaczka, ból, wzdęcia, uczucie pełności, wodobrzusze. Między innymi dlatego ten nowotwór uważany jest za jeden z najgroźniejszych nowotworów naszych czasów.
A inne objawy? Dlaczego tak wielu pacjentów ma problem, aby je zauważyć?
Na początku może ich nie być albo mogą być mało charakterystyczne, jak ogólne zmęczenie, utrata wagi ciała, problemy z połykaniem. Pacjent może mieć zwiększony obwód brzucha, choć traci na wadze. Jeżeli sam nowotwór dotyczy głowy trzustki, może pojawić się zmieniony kolor moczu lub stolca, mocz jest ciemny, a stolec jasny. Ale dotyczy to przypadków, kiedy dochodzi do nacieku dróg żółciowych. Czasami rozpoznaje się tą chorobę przez zaburzenie nastroju pacjenta. Literatura podaje, że u części chorych pojawia się depresja.
Inne wątki poruszone w rozmowie:
- Anna Przybylska, Daria Trafankowska, Luciano Pavarotti, Patrick Swayze – sławni ludzie, którzy zmagali się z rakiem trzustki
- Czy diagnoza to zawsze wyrok?
- Jakie są czynniki ryzyka, jeśli chodzi o ten nowotwór? Jak powinna wyglądać profilaktyka?
- W jaki sposób dziś diagnozuje się raka trzustki, czy rozpoznanie jest trudne?
- Leczenie tego nowotworu w Polsce i na świecie.
- Czy można żyć bez trzustki?
Rozmawiała: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, Ann Asystent Zdrowia
*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść dostarcza się jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.
Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann: