Przepis na zdrowie Ann: Jak rozpoznać zawał i jak odróżnić go od ataku paniki? [ROZMOWA WIDEO]

Jesteśmy społeczeństwem bardzo zestresowanym, wciąż pędzącym i rzadko zwracającym uwagę na sygnały płynące od naszego ciała. Jak z tym wszystkim radzi sobie nasze serce? Niestety, coraz gorzej. Jak rozpoznać zawał, jak odróżnić zawał od ataku paniki? O tym w cyklu „Przepis na zdrowie z Ann” rozmawialiśmy z lek. Dianą Stettner-Leonkiewicz, lekarzem internistą.

Zawał a stres: czy istnieje zależność?

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, Ann Zdrowie: Dużo mówi się o tym, że stres nas zabija. Jak niszczy nasze serce?

Lek. Diana Stettner-Leonkiewicz: Stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Najczęściej skutkiem przewlekłego stresu są zawały mięśnia sercowego, coraz częściej występujące u młodych pacjentów. Na SOR-ach spotykamy nawet pacjentów trzydziestoletnich. Często są zaskoczeni, że w tym wieku mogą mieć poważną chorobę.

Można mieć zawał i o tym nie wiedzieć?

Oczywiście, zdarzają się nieme zawały. Nie zawsze przechodzi się zawał w książkowy, teatralny sposób.

Jakie objawy mogą wskazywać na zawał?

Ból promieniujący do lewego ramienia lub do lewego barku. Zawroty głowy, duszności, dyskomfort w okolicy klatki piersiowej. Czasami mogą to być nudności czy wymioty – nie można tłumaczyć ich wyłącznie zatruciami pokarmowymi. Z tyłu głowy zawsze warto mieć, że to może być zawał, choć nie musi się tak zdarzyć. Dość często zdarzają się też nerwobóle, w okolicach koniuszka serca. Często pacjenci mają je co kilka tygodni, w bardziej stresujących sytuacjach.

Jaka jest korelacja pomiędzy wysokim ciśnieniem a zawałem mięśnia sercowego?

Nasz organizm wprost nie powie nam: „dość”. Ale może to zasygnalizować choćby poprzez wysokie ciśnienie. Mam pacjentów, którzy dużo pracują, podejmują się kolejnych obowiązków, i nagle gwałtowanie skacze im ciśnienie. Organizm zwykle daje nam objawy, trzeba być czujnym, aby się w nie wsłuchać.

Inne zagadnienia poruszone podczas rozmowy:

  • Jakie procesy zachodzą w sercu, kiedy się stresujemy?
  • Jaka dawka stresu jest bezpieczna dla naszego serca?
  • -Dlaczego przewlekły stres jest niebezpieczny?
  • Jak odróżnić atak serca od ataku paniki?
  • Jak pomóc osobie, która doświadcza ataku paniki lub zawału serca?
  • Jak dbać o serce – wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Lek. Diana Stettner-Leonkiewicz

*Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Sprawdź więcej rozmów ze specjalistami w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *