Choroba Hashimoto. Dieta to nie wszystko [WEBINAR]

Dlaczego osobom z Hashimoto trudno jest schudnąć? Z jakiego powodu coraz więcej osób ma problemy z tarczycą? Jak zmienić model żywienia, aby poprawić jakość życia? – na te i inne pytania w Klubie Dyskusyjnym Ann odpowiadały ekspertki: doktor dr n. med. Marta Nawrocka, specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych i Marta Skoczeń, dietetyk i psychodietetyk.

Choroby tarczycy. Jak żyć z Hashimoto?

Webinar pod tytułem „Choroby tarczycy. Jak żyć z Hashimioto” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a uczestnicy wirtualnego spotkania mieli wiele pytań do zaproszonych przez nas ekspertek.

– Czy przy pełnej dysfunkcji tarczycy dieta nadal ma znaczenie? – pytała w imieniu jednego z uczestników spotkania prowadząca Aleksandra Zalewska – Stankiewicz.

Dr n. med. Marta Nawrocka: W przypadku choroby Hashimoto spotykam się przynajmniej z dwoma mitami. Pierwszy mówi, że nie ma czegoś takiego jak dieta w Hashimoto. Drugi mit głosi, że dietą można wyleczyć Hashimoto. Chciałabym powiedzieć, że nie ma jakiegokolwiek schorzenia, w którym jesteśmy w stanie albo całkowicie pomóc, albo bardzo pogorszyć stan pacjenta, stosując odpowiedni model żywienia. W XXI wieku ze słowa dieta zrobiliśmy restrykcje, ograniczenie, czas „od – do”. To się nie sprawdza. Te wszystkie zalecenia mają nie dotyczyć diety, ale całego modelu żywienia.

W Hashimoto ważny jest odstęp między przyjęciem leku a posiłkiem

Marta Skoczeń zwracała uwagę, aby dieta osób z Hashimoto była bardzo dobrze zbilansowana i bogato odżywcza. Zakazane są restrykcyjne diety.

Aleksandra Zalewska – Stankiewicz:, Ann-zdrowie.pl W Hashimoto ważne są pory przyjmowania posiłków i leków. Jakie błędy najczęściej popełniają pacjenci?

Marta Skoczeń: Po pierwsze trzeba odczekać między przyjęciem leku, a zjedzeniem posiłku Lewotyroksyna wchłania się w jelicie cienkim w 60 i 90 minucie po przyjęciu leku. Dlatego śniadanie najlepiej zjeść 60 minut po przyjęciu lewotyroksyny.

Mowa była również o symptomach wskazujących na Hashimoto oraz o chorobach towarzyszących temu schorzeniu jak insulinooporność czy zespół policystycznych jajników.

Cały materiał dostępny jest w aplikacji Ann. Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Zalewska -Stankiewicz.

Więcej na temat choroby Hashimoto dowiesz się w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia.

Więcej o wizycie u ginekologa w ANN:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *