Prezerwatywy i wazektomia, czyli antykoncepcja dla mężczyzn

Powszechnie uważa się, że antykoncepcja to domena wyłącznie kobiet. Tymczasem istnieją również skuteczne metody zapobiegania zapłodnienia przeznaczone dla mężczyzn. Czy prezerwatywy i wazektomia to jedyne wyjście? Co warto wiedzieć o antykoncepcji dla mężczyzn?

Według raportu ONZ, mężczyźni rzadziej stosują środki antykoncepcyjne niż kobiety. 8% z nich używa prezerwatyw, 2% natomiast poddaje się wazektomii. 4% par w wieku rozrodczym zadowala się stosunkiem przerywanym.

Antykoncepcja a edukacja seksualna

Chociaż antykoncepcja dla mężczyzn to temat wciąż kontrowersyjny, w ostatnim czasie spotyka się on z coraz większym zainteresowaniem. Powszechnie uznaje się, że o środki antykoncepcji muszą dbać kobiety. Jednakże od pewnego czasu można zauważyć zwiększone zainteresowanie sposobami planowania rodziny wśród panów. Są oni bardziej zaangażowani w macierzyństwo.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że temat antykoncepcji dotyczy nie tylko Polek, ale także Polaków. Edukacja seksualna i antykoncepcja to nie jest przecież problem tylko kobiet. To jest problem obu płci, bo odpowiedzialne macierzyństwo dotyczy obojga. W Polsce sytuacja z antykoncepcją wygląda nie najlepiej. Dlatego, że nie ma prawidłowej edukacji seksualnej. Obecnie sytuacja wygląda coraz gorzej. Dobre edukatorzy seksualni do wielu szkół nie są po prostu wpuszczani. Przez to wśród młodzieży nadal panuje wiele mitów np. że w ciążę nie można zajść podczas miesiączki czy przy uprawianiu seksu w pewnej pozycji – mówi w rozmowie z Ann dr n. med. Szymon Bakalczuk, lekarz ginekolog i seksuolog z Kliniki Rozrodczości i Andrologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Antykoncepcja dla mężczyzn – mechaniczna i chirurgiczna metody

Antykoncepcja dla mężczyzn w Polsce nie daje dużego wyboru. Obecnie dostępne są dwa sposoby antykoncepcji – mechaniczny i chirurgiczny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście prezerwatywa, czyli antykoncepcja mechaniczna. Dużą zaletą tej metody jest to, że zabezpiecza dodatkowo przed groźnymi chorobami i wirusami przenoszonymi drogą płciową, m.in. od HIV. Ponadto jest ona również bardzo łatwo dostępna. Prezerwatywy można bez problemu kupić nie tylko w aptece, ale również w drogeriach, sklepach wielkopowierzchniowych, a nawet na stacjach benzynowych.

Należy jednak wskazać, że istnieją także minusy stosowania mechanicznej metody antykoncepcji. Prezerwatywy nie zapewniają 100% skuteczności. Wskaźnik zawodności Pearla waha się między wartością 2 a 14, zależnie od rzetelności przestrzegania zasad stosowania. Prezerwatywę łatwo jest uszkodzić, co właściwie wpływa na skuteczność metody. Dodatkowo dość często są one źródłem dyskomfortu, ze względu konieczności założenia ich podczas stosunku.

Wazektomia- najskuteczniejsza metoda

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann oraz po zalogowaniu na stronie.

Najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn jest zabieg wazektomii. Jej skuteczność sięga 99,9 proc. Jest to drobny zabieg chirurgiczny, polegający na podwiązanie nasieniowodów. Charakteryzuje się on dość niskim wskaźnikiem powikłań. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa nie dłużej niż 30 minut. W Polsce wazektomia przeprowadzana jest w wielu klinikach od 2002 roku. Niestety nie jest to zabieg refundowany.

Celem wazektomii jest doprowadzenie do blokady możliwości zapłodnienia przez mężczyznę. Często możemy usłyszeć, że jest ona określana mianem sterylizacji męskiej, jednakże jest to błędne określenie.

Zabieg wazektomii jest zabiegiem odwracalnym, który polega na ponownym połączeniu i udrożnieniu nasieniowodów. Warto zaznaczyć, że wazektomia nie wpływa na na późniejszą przyjemność z seksu, a także na gospodarkę hormonalną organizmu.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Już około 50 lat lekarze pracują nad pigułkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Nadal jednak są one w fazie testów i jeszcze nie można znaleźć ich na rynku.

Podczas konferencji American Chemical Society ACS Spring 2022 w San Diego zostały przedstawione badania nad opracowaniem niehormonalnej tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Pod koniec roku 2022 naukowcy planują dopuścić nową niehormonalną tabletkę antykoncepcyjną do badań na ludziach.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *