Antykoncepcja i edukacja seksualna [GINEKOLOG ODPOWIADA W ANN]

Nastolatki – już nie dzieci, jeszcze nie dorośli. Jak rozmawiać z nimi na intymne tematy? Co zrobić, jeśli rodzicowi nie przechodzą przez usta takie słowa jak wagina, penis czy tampon? To temat, który poruszymy w Klubie Dyskusyjnym Ann już dzisiaj o godzinie 18:00. Naszym gościem będzie dr n. med. Dorota Gródecka, lekarz ginekolog ze Szczecina, laureatka Plebiscytu „Magnolie Biznesu” w kategorii nauka.

Ginekolog: Edukacja seksualna ma być dostosowana do wieku dziecka

Rozwój seksualny trwa od początku życia człowieka, a tym samym również edukacja seksualna trwa od początku życia. Pierwszymi osobami edukującymi nas o seksualności są rodzice.

Edukacja seksualna ma się zaczynać w domu rodzinnym i być dostosowana do wieku dziecka. Niestety w Polsce proces ten nie wygląda dobrze. Najczęściej mama prosi tatę porozmawiać z synem. On zaś nie jest w stanie przekazać rzetelnej wiedzy, krępuje się. I na tym się kończy. Już nie mówiąc o tym, że ojciec nigdy nie rozmawia na temat seksu z córką, a matka z synem. A więc zostaje szkoła. Ideałem byłoby, gdyby edukatorzy seksualni mogli trafiać do szkół, prowadzić tam zajęcia fakultatywne, czyli dla tych starszych dzieci, które byłyby tą tematyką zainteresowane i przekazywaliby wiedzę zgodną z kanonami nowoczesnej medycyny. Natomiast my jesteśmy ograniczani charakterem szkoły, jak również ideologią i zachowaniami rodziców – zaznacza dr n. med. Szymon Bakalczuk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Międzypokoleniowa rozmowa na intymne tematy to zawsze spory stres dla obu stron. Dlaczego? Rodzice podkreślają, że czasem łatwiej podjąć temat bliskości z przedszkolakami niż z nastolatkami. Tymczasem coraz więcej polskich nastolatków rozpoczyna współżycie w wieku 15 lat, nie mając wiedzy na temat antykoncepcji czy ewentualnych zagrożeń.

Ginekolog gościem specjalnym – w Klubie Dyskusyjnym Ann

Dzisiaj w Klubie Dyskusyjnym Ann poruszymy następujące zagadnienia:

  • Jak rozmawiać z córką na temat pierwszej wizyty u ginekologa?
  • Co nastolatki najczęściej pytają ginekologa, a o co wstydzą się zapytać rodzica?
  • Co polska nastolatka wie na temat menstruacji, antykoncepcji i współżycia?
  • Nastoletnie oblicze body shamingu i jego konsekwencje dla młodych dziewcząt.
  • Jak pokonać wstyd podczas rozmów o seksie?

Zapraszamy na webinar w aplikacji Ann Asystent Zdrowia w środę, 1 czerwca o godzinie 18:00

Dołącz do spotkania na żywo:

LINK: https://us06web.zoom.us/j/83715197535

Hasło: _-6jkiIPN!

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zalewska – Stankiewicz, www.ANN-zdrowie.pl

Czytaj więcej rozmów z ginekologiem w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *