Poradnik Ann: Dieta dla osób po zawale serca [AUDIO]

Zawał serca to choroba, do której może przyczynić się nieprawidłowy styl życia. Błędy dietetyczne i niska aktywność fizyczna sprzyjają chorobom serca. Z tego powodu osoby po zawale serca muszą zwracać szczególną uwagę na swój sposób odżywiania. Jakich zaleceń dietetycznych warto przestrzegać po zawale serca? Dowiedz się z Poradnika Ann!

Zawał serca – z czego wynika?

Zawał serca to schorzenie, w którym komórki mięśnia sercowego stają się niedotlenione. Do zawału serca dochodzi najczęściej na skutek miażdżycy w tętnicach wieńcowych. Miażdżyca powoduje stopniowe zwężanie ścian naczyń krwionośnych, przez co przepływ krwi ulega zmniejszeniu. Gdy światło naczynia zostaje całkowicie zamknięte, krew nie może dopłynąć do komórek danego narządu. Gdy taka sytuacja wydarzy się w mięśniu sercowym, mówimy o zawale serca.

Komórki serca w zawale przestają otrzymywać tlen i składniki odżywcze. Już po kilku minutach niedokrwienia, zaczyna rozwijać się martwica. Im większy obszar serca ulegnie zawałowi, tym groźniejsze konsekwencje zdrowotne. Rozległy zawał serca może prowadzić do nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Gdy martwica dotyczy niewielkiej części ściany serca, pacjent ma szansę przeżyć. Warto jednak wiedzieć, że uszkodzone komórki serca nigdy nie wracają do pełnej sprawności. W miejscu zawału tworzy się blizna, która na zawsze upośledza kurczliwość mięśnia sercowego.

Więcej poradników na temat zdrowia znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Dieta dla osób po zawale – dlaczego należy ją stosować?

Pacjent po zawale serca wymaga długotrwałej opieki lekarskiej, stałego zażywania leków oraz regularnych badań kontrolnych. Bardzo istotnym aspektem powrotu do zdrowia i zmniejszenia ryzyka powikłań zawału są właściwe zmiany stylu życia. Niestety, w przypadku niestosowania się do zaleceń, zawał serca może wydarzyć się kolejny raz. Dieta stosowana po zawale serca ma za zadanie uchronić pacjenta przed nawrotem niedokrwienia mięśnia sercowego.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia lub po zalogowaniu na stronie

Zasady diety dla osób po zawale serca

Osoby po zawale serca powinny stosować tak zwaną dietę śródziemnomorską. Badania naukowe wskazują, że taka dieta zmniejsza ryzyko kolejnego zawału, jak i przedłuża życie pacjentów po zawale serca. Dieta śródziemnomorska powinna bazować na świeżych owocach i warzywach, chudym nabiale, rybach oraz olejach roślinnych. Do swojego jadłospisu warto włączyć produkty pełnoziarniste, a także warzywa strączkowe i orzechy. Należy natomiast unikać spożywania nadmiaru tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec, czerwone mięso i jego przetwory). Niewskazana jest żywność wysokoprzetworzona typu fast-food, alkohol, a także słodycze.

Odpowiednie zbilansowanie źródeł tłuszczu w diecie ma ogromne znaczenie dla przywrócenia równowagi w gospodarce lipidowej. Nadmiar spożywanych tłuszczów zwierzęcych sprzyja postępowi miażdżycy poprzez podnoszenie poziomu cholesterolu. Z tego powodu, osoby po zawale muszą dbać o jakość spożywanych tłuszczów. Najbardziej prozdrowotne działanie mają tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, awokado). Do smarowania chleba, warto wybierać margarynę zamiast masła. W przypadku nabiału, korzystną opcję stanowią produkty typu light o obniżonej zawartości tłuszczu (dotyczy m.in. mleka, jogurtów, śmietany oraz serów).

Po zawale serca należy zwrócić uwagę na ilość i rodzaj spożywanych tłuszczów, by spowolnić postęp miażdżycy. Fot. Shutterstock

Po zawale serca ważny jest styl życia

Dieta po zawale serca powinna być stosowana w połączeniu z innymi zmianami stylu życia. Należy starać się ograniczyć nadmiar stresu oraz dbać o minimum 7 godzin snu na dobę. Osoby po zawale serca powinny dbać o  regularną aktywność fizyczną, dostosowaną do poziomu swojej wydolności. Rodzaj wysiłku fizycznego warto ustalić z lekarzem prowadzącym. Dla większości pacjentów ogromną korzyść mogą przynieść nawet zwykłe spacery, pod warunkiem uprawiania ich regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu. Warto również całkowicie porzucić nałogi, w szczególności palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.

Dieta po zawale serca – jak sprawdzić efekty?

Postępowanie dietetyczne po zawale serca powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Aby sprawdzić efekty wprowadzonych działań, należy wykonywać regularne badania kontrolne. Dla pacjentów po zawale serca, najważniejszym wskaźnikiem skuteczności diety jest poziom tzw. „złego” cholesterolu LDL.  Wartością, do której należy dążyć, jest zmniejszenie jego stężenia we krwi poniżej 70 mg/dl. Pierwsze efekty diety oraz regularnego wysiłku fizycznego powinny być widoczne w wynikach badań już po 8 tygodniach od ich wprowadzenia.

Dla osób po zawale serca, korzystne jest bardzo intensywne obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Odpowiednia dieta jest w tym celu niezbędna, ale niestety nie zawsze wystarczająca. Warto zatem podkreślić, że do osiągnięcia docelowego stężenia cholesterolu we krwi, większość pacjentów wymaga wsparcia za pomocą odpowiednio dobranych leków z grupy tzw. statyn. Ich rodzaj i dawkę należy zawsze ustalać w porozumieniu z lekarzem.

Autorka: Krzysztofa Białożyt-Stwora, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz tekst? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *