Odżywianie bez woreczka żółciowego: zalecenia lekarza

Woreczek żółciowy to niewielki, ale istotny narząd przewodu pokarmowego. Niestety, w niektórych schorzeniach konieczne bywa jego usunięcie. Życie bez woreczka żółciowego jest możliwe, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Dotyczą one przede wszystkim diety. Odżywianie bez woreczka żółciowego: zalecenia lekarza. Dowiedz się, jak należy się odżywiać po operacji usunięcia woreczka żółciowego.

  • Choć woreczek żółciowy przydaje się nam do trawienia pokarmów, u niektórych osób bywa on przyczyną dolegliwości.
  • Po usunięciu woreczka żółciowego powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o swój przewód pokarmowy.
  • Znaczenie ma nie tylko skład naszej diety, ale również sposób spożywania posiłków.

Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj resztę w naszej aplikacji Ann.

Woreczek żółciowy – budowa i funkcje

Aby zrozumieć zasady diety bez woreczka żółciowego, warto poznać budowę i funkcje tego narządu. Woreczek żółciowy znajduje się w jamie brzusznej, w bezpośrednim sąsiedztwie wątroby. Fachowo w medycynie nazywa się go pęcherzykiem żółciowym. Standardowo, woreczek żółciowy ma około 10 centymetrów długości. Położenie woreczka żółciowego w pobliżu wątroby jest związane z jego funkcją. Najważniejsze zadanie tego narządu to gromadzenie żółci, która jest produkowana właśnie w wątrobie.

Żółć jest wydzieliną o wyjątkowym składzie chemicznym. Zawiera wiele enzymów trawiennych, które ułatwiają wchłanianie pokarmów. Żółć uczestniczy przede wszystkim w trawieniu tłuszczów. Żółć jest wytwarzana w wątrobie w sposób ciągły. Woreczek żółciowy jest potrzebny do jej zmagazynowania i uwolnienia w momencie, kiedy będzie potrzebna w przewodzie pokarmowym. Dzieje się to po spożyciu posiłku, w chwili gdy trawiony pokarm trafia do dwunastnicy. Wypełniony woreczek żółciowy może gromadzić około 60 ml żółci.

Czytaj więcej o narządach w ciele człowieka w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Kiedy trzeba usunąć woreczek żółciowy?

Choć woreczek żółciowy przydaje się nam do trawienia pokarmów, u niektórych osób bywa on przyczyną dolegliwości. Skuteczne leczenie chorób woreczka żółciowego może wymagać usunięcia tego narządu. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest kamica woreczka żółciowego. Ta przypadłość dotyczy nawet 20% dorosłych Europejczyków. Na szczęście, u większości z nich nie powoduje dokuczliwych objawów. Jeśli jednak w wyniku kamicy żółciowej pojawiają się uciążliwe bóle, wycięcie woreczka żółciowego jest najskuteczniejszą metodą leczenia.

Warto wiedzieć, że nieleczona kamica pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do powikłań. Przykładem takiej sytuacji jest ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które powstaje w wyniku zablokowania odpływu żółci z woreczka żółciowego. Stan zapalny pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do jego usunięcia. Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego może być również wykonywana ze względu na podejrzenie lub rozpoznanie nowotworu tej okolicy.

Odżywianie bez woreczka żółciowego: zalecenia lekarza

Odżywianie bez woreczka żółciowego wymaga przestrzegania kilku zasad dietetycznych. Pamiętajmy, że po usunięciu woreczka jesteśmy pozbawieni magazynu żółci. Od tej pory, żółć będzie stale uwalniana do przewodu pokarmowego. W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania, czyli na przykład po spożyciu tłustego posiłku, nasz organizm nie będzie miał zgromadzonych zapasów żółci potrzebnych do jego strawienia.

Czy to oznacza, że po usunięciu woreczka żółciowego powinniśmy całkowicie wyeliminować tłuszcze z diety? Odpowiedź w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech naszego organizmu. W okresie bezpośrednio po operacji, powinniśmy maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów. Warto jednak bacznie obserwować swój organizm. Jeśli po spożyciu tłustszego posiłku pojawiają się wzdęcia lub ból brzucha, lepiej będzie przestrzegać bardziej restrykcyjnej diety. Pamiętajmy również, że znaczenie ma nie tylko ilość, ale również jakość spożywanego tłuszczu. Zdecydowanie zdrowsze są tłuszcze roślinne (oleje roślinne, orzechy) niż zwierzęce!

Produkty zakazane po usunięciu woreczka żółciowego

Po usunięciu woreczka żółciowego powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o swój przewód pokarmowy. Należy zrezygnować z produktów ciężkostrawnych i wzdymających. Warto spożywać posiłki lekkie, gotowane lub przygotowywane na parze. Nie zaleca się spożywania kapusty, fasoli, cebuli i czosnku, kwaśnych owoców, a także kawy. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Jakie jeszcze produkty należy wyeliminować z diety po usunięciu woreczka żółciowego? Przede wszystkim, obserwujmy swój organizm po spożyciu posiłków. Większość pacjentów potrafi samodzielnie określić produkty, które im nie służą. U niektórych osób mogą pojawić się problemy z tolerancją nabiału i produktów mlecznych.  Nadmierne podrażnienie przewodu pokarmowego mogą również powodować pokarmy zawierające dużą ilość błonnika. Należą do nich m.in. płatki owsiane, kasze, produkty pełnoziarniste oraz duże ilości surowych owoców i warzyw.

Wskazówki dotyczące zdrowej diety znajdziesz w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

Odżywianie bez woreczka żółciowego: o tym pamiętaj!

Pamiętajmy, że po usunięciu woreczka żółciowego znaczenie ma nie tylko skład naszej diety. Równie istotny jest sposób spożywania posiłków. Powinniśmy jeść powoli, spokojnie przeżuwając każdy kęs. Warto spożywać częste, mniejsze posiłki, zamiast kilku dużych.  Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów – 2 litry na dobę to absolutne minimum! Dodatkowo, unikajmy smażonych potraw – w ich miejsce postawmy na gotowanie, pieczenie lub przygotowywanie posiłków na parze.

woreczek żółciowy, lekarz, dieta
fot. Shutterstock

Zainteresował Cię nasz artykuł? Czytaj więcej w bezpłatnej aplikacji Ann Asystent Zdrowia!

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *