Nurty psychoterapii – czym się różnią i który wybrać dla siebie?

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Niewielu z nas, wybierając się do terapeuty, zdaje sobie sprawę z tego, jak odmienne mogą być nurty psychoterapii. Warto je poznać, aby wybrać taki rodzaj terapii, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Czym charakteryzują się poszczególne nurty? Który najbardziej sprawdzi się w przypadku depresji, a jaki jest odpowiedni dla osób z zaburzeniami lękowymi? Odpowiedzi znajdziesz w Ann!

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli CBT, to jeden z najpopularniejszych nurtów psychoterapii. Jej celem jest zmiana negatywnych wzorców myślowych i zachowań. Głównym założeniem CBT jest przekonanie, że nasze myśli czy interpretacje wpływają na nasze emocje i zachowania.

Za pomocą technik następuje duża zmiana w myśleniu i zachowaniu pacjenta. Wpływa to na codziennie funkcjonowanie pacjenta, a przede wszystkim na redukcję objawów, z jakimi pacjent zgłasza się na terapię. Negatywne przekonania zostają zastąpione bardziej adaptacyjnymi, neutralnymi – takimi, które nie prowadzą do pojawienia się negatywnych emocji i problemowych zachowań – mówi w rozmowie z Ann mgr Sandra Kupierz, psycholog i psychoterapeuta.

Terapia poznawczo-behawioralna najbardziej sprawdzi się w przypadku m.in. depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń odżywiania, a także uzależnień.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Nurty psychoterapii – psychodynamiczny

Terapia psychodynamiczna ma swoje korzenie w psychoanalizie Zygmunta Freuda, jednak wygląda zupełnie inaczej niż w czasach austriackiego lekarza. Terapeuci koncentrują się nieświadomych konfliktach i trudnych doświadczeniach z dzieciństwa lub z przeszłości. To właśnie tam szukają przyczyny problemów, z jakimi obecnie zmaga się pacjent.



Celem terapii psychodynamicznej jest identyfikacja i zrozumienie nieświadomych procesów, które mają wpływ na jego funkcjonowaniu, a co a tym idzie – lepsze zrozumienie siebie. Nurt zaleca się m.in. osobom z zaburzeniami osobowości czy zmagającym się z zespołem stresu pourazowego.

Nurty psychoterapii – humanistyczny

Twórcą nurtu humanistycznego – terapii skoncentrowanej na kliencie – jest Carl Rogers, który uważał, że główną siłą motywacyjną wszystkich ludzi jest dążenie do samorealizacji. Terapeuta ma być osobą, która towarzyszy klientowi w procesie odkrywania własnego potencjału. Aby było to skuteczne, specjalista powinien być empatyczny i autentyczny. Istotna jest również bezwarunkowa akceptacja klienta, brak krytyki i osądów ze strony terapeuty. Dzięki stworzeniu takich warunków klient będzie w stanie odkryć swoje emocje, potrzeby i pragnienia.

Terapeutka i pacjent podczas sesji terapeutycznej.
W nurcie humanistycznym bardzo ważna jest bezwarunkowa akceptacja klienta/fot. Okrasiuk/shutterstock.com

Do nurtu psychologii humanistycznej zalicza się także terapię Gestalt. Koncentruje się ona przede wszystkim na teraźniejszości i pełnym doświadczaniu siebie w chwili obecnej. Celem pracy z terapeutą jest zwiększenie świadomości swoich myśli czy emocji.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Jednym z nurtów psychoterapii zyskujących popularność w ostatnich latach jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, nazywana też terapią krótkoterminowaną. Jej celem jest konkretne rozwiązanie problemu, a jakim zgłasza się klient. Podczas terapii kładzie się nacisk przede wszystkim na teraźniejszość.

-Nie tkwimy w przeszłości, w problemie, w tym, czego już nie chcemy, ale przechodzimy do możliwych rozwiązań na teraz i na przyszłość – mówi w rozmowie z Ann Magdalena Czerniawska-Gulka, psychoterapeutka i coach.

Tak jak sama nazwa wskazuje – terapia krótkoterminowa wyróżnia się m.in. krótkim czasem trwania. Czasami wystarczy kilka czy kilkanaście spotkań, aby zobaczyć efekty. Do kogo skierowana jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

TSR ma dużą skuteczność przy wielu trudnościach, z którymi zgłaszają się pacjenci, na przykład w przypadku depresji, lęku, stresu, uzależnień, niskiej samooceny, problemów w komunikacji czy innych. Wszędzie tam, gdzie możemy wspólnie z klientem poszukiwać rozwiązań. Nie zaleca się stosowania tego podejścia tam, gdzie są bardziej złożone choroby natury psychicznej, jak schizofrenia czy inne zaburzenia psychotyczne – dodaje specjalistka.

Nurt integracyjny i systemowy

Można wyróżnić również nurt integracyjny, który łączy techniki pochodzące z różnych psychoterapii. Co ważne, nurt integracyjny jest indywidualnie dopasowany do klienta i jego potrzeb. Połączenie różnych technik ma stworzyć spójną i kompleksową terapię.

Nurt systemowy natomiast zakłada, że zaburzenia psychiczne, z jakimi zmaga się pacjent, mają swoje źródła w trudnościach w rodzinie. Dlatego też ten rodzaj terapii zalecany jest rodzinom i parom.

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *