„Motyle w brzuchu”, czyli jak objawia się zakochanie

Autorka: Aleksandra Mazur, Ann Asystent Zdrowia

Kto z nas nie doświadczył chociaż raz w życiu uczucia tzw. „motyli w brzuchu”? Kojarzymy je z czymś niezwykłym, a w rzeczywistości są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie. Niezwykły jest jednak stan, który do nich doprowadza, czyli stan zakochania. Jakie jeszcze zmiany wywołuje miłość w naszym w organizmie? Przeczytaj w Ann!

Czym jest zakochanie?

Zakochanie to stan zarówno emocjonalny, jak i fizyczny, charakteryzujący się ciągłymi myślami o drugiej osobie i chęcią przebywania z nią. Osoba zakochana odczuwa wiele silnych emocji takich jak radość, szczęście, ale też niepewność i tęsknota. Jeśli obiekt naszych westchnień jest poza zasięgiem – cierpimy i jesteśmy przygnębieni. A co się dzieje wtedy z naszym ciałem?

Zakochani mężczyzna i kobieta siedzą przy stoliku i stykają twarzami.
Kiedy jesteśmy zakochani, chcemy jak najwięcej czasu spędzać z drugą osobą/fot. Mintybear/shutterstock.com

„Motyle w brzuchu”

Kiedy się zakochujemy, w naszym organizmie dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Uaktywniają się takie hormony i neuroprzekaźniki jak fenyloetyloamina, kortyzol, dopamina, oksytocyna czy nawet adrenalina. To one odpowiadają za szereg emocji, jakie doświadczamy. I to one są również odpowiedzialne za uczucie „motyli w brzuchu”. Wybrane hormony i neuroprzekaźniki są także związane z wzmożoną aktywnością mięśni gładkich żołądka i brakiem apetytu, który często doskwiera osobom zakochanym.Zakochanie i zmiany hormonalne

Hormony są również odpowiedzialne za to, że w stanie zakochania jesteśmy bardziej pobudzeni, a nawet niespokojni. Jednocześnie trudno nam się skupić na zadaniach i codziennych czynnościach. Podwyższone tętno w obecności drugiej osoby także jest wynikiem wydzielania pewnych hormonów. Co więcej, za sprawą hormonów rozszerzają się naczynia krwionośne, co widać na naszej twarzy, kiedy się czerwienimy. Warto zwrócić uwagę na to, że kiedy jesteśmy zakochani, rozszerzają się także nasze źrenice.

Zakochany mężczyzna nie ma apetytu
Zakochanie objawia się m.in. brakiem apetytu/fot. Motortion Films/shutterstock.com

Wyciszona kora mózgowa

Stan zakochania doprowadza nawet do tego, że niemal całkowicie zostaje wyłączona nasza kora mózgowa. Odpowiada ona m.in. za percepcję czuciową (dotyk, słuch, zapach i smak) czy rozwiązywanie problemów. Zmniejszenie aktywności kory mózgowej doprowadza do tego, że np. idealizujemy drugą osobę i nie dostrzegamy jej negatywnych cech.

Zakochanie a siła gestów

Kiedy znajdujemy się w pobliżu osoby, którą darzymy uczuciem, zmienia się także postawa naszego ciała. W jaki sposób? Osoby zakochane często kieruję swoje ciało w kierunki obiektu westchnień, np. w trakcie rozmowy.

Kobiety często nieświadomie poprawiają swoje fryzury, a mężczyźni otwierają klatkę piersiową. Głębokie spojrzenia i delikatny dotyk także są oznakami zakochania. Warto cieszyć się tym stanem, ponieważ zazwyczaj trwa on zaledwie kilka miesięcy!

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Pobierz bezpłatną aplikację Ann Asystent Zdrowia i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *