Edukacja Ann: Jak szkoła rodzenia może pomóc przygotować się do porodu? [PODCAST]

Data i czas rozpoczęcia
Liczba miejsc 5

Szkoła rodzenia to miejsce, gdzie przyszli rodzice mogą zdobyć wiedzę na temat ciąży, porodu oraz opieki nad niemowlęciem. Jest to możliwość zapoznać się z najważniejszymi aspektami przyszłego macierzyństwa oraz poznać techniki, które pomogą w przygotowaniu się do porodu i rodzicielstwa. Czym jest szkoła rodzenia? Jakie korzyści niesie ze sobą uczestnictwo w takim kursie? Jakie tematy są poruszane podczas zajęć? Na te i inne pytania odpowiada mgr Marta Mszanowska, położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitalu Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, laureatka konkursu „Anioły rodzić po ludzku”.

Szkoła rodzenia: każda kobieta potrafi rodzić

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: A więc czym w ogóle jest szkoła rodzenia?

Marta Mszanowska, położna: Szkoła rodzenia to zorganizowane zajęcia, które są skierowane do kobiet oczekujących dziecka oraz ich partnerów lub innych osób towarzyszących. Zajęcia te przygotowują przyszłych rodziców zarówno do ciąży i porodu, jak i do rodzicielstwa. Chociaż każda kobieta potrafi rodzić, nazwa „szkoła rodzenia” jest przyjętym określeniem, ponieważ uczestnicy tych zajęć mają szansę przypomnieć sobie wiedzę, która została im przekazana przez mamę czy babcię oraz dowiedzieć się o najnowszych trendach i technikach związanych z porodem i opieką nad noworodkiem.

Szkoła rodzenia: tematyka zajęć jest bardzo szeroka

Jakie są korzyści z uczestniczenia w szkole rodzenia? Czego można się nauczyć?

Uczestnictwo w szkole rodzenia może przynieść wiele korzyści, ponieważ tematyka zajęć jest bardzo szeroka. Uczestnicy dowiadują się o przebiegu ciąży, o tym, na co powinny zwrócić uwagę i jak przygotować się do porodu. Szkoła rodzenia szczegółowo przygotowuje do porodu, dzięki czemu kobiety rodzące są bardziej świadome i mogą aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu, podejmując świadome decyzje. Ponadto, uczestnictwo w szkole rodzenia umożliwia nabycie niezbędnych umiejętności związanych z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem, które były kiedyś przekazywane w rodzinie wielopokoleniowej.

Warto zaznaczyć, że tematyka i program szkoły rodzenia może się minimalnie różnić w zależności od konkretnej placówki, ale zazwyczaj są to zajęcia o przebiegu ciąży, porodzie, opiece nad noworodkiem, technikach i ćwiczeniach pomocnych w trakcie porodu oraz sposobach radzenia sobie z bólem.

W trakcie rozmowy poruszyłyśmy także następujące kwestie:

  • Jakie tematy poruszają podczas zajęć w szkole rodzenia?
  • Kiedy najlepiej zapisać się szkoły rodzenia? W jakim terminie ciąży?
  • Jak wybrać szkołę rodzenia? Na co przyszłe mamy muszą zwracać uwagę?
  • Razem czy osobno do szkoły rodzenia?

mgr Marta Mszanowska – położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Laureatka konkursu „Anioły rodzić po ludzku”.  Prowadzi konto na Instagram – magia_porodu.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Serwis / aplikacja Ann dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość serwisu były ścisłe i poprawne. Prezentowana treść jest dostarczana jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych. W żadnym zakresie nie zastępuje i nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską.

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *