Edukacja Ann: Czy poród zawsze musi boleć [PODCAST]

Poród jest kwestią bardzo indywidualną. Dość często kobiety, zwłaszcza pierworódki, mają wiele obaw odnośnie tego wydarzenia. Jak nie pomylić skurcze porodowe od przypowiadających? Czy kobieta może samodzielnie złagodzić ból porodowy? O najważniejszych kwestiach związanych z porodem opowiada mgr Marta Mszanowska, położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitalu Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, laureatka konkursu „Anioły rodzić po ludzku”.

Posłuchaj podcast: Wszystko na temat porodu

Poród: skurcze porodowe a przepowiadające

Svitlana Slyvchenko: Czym są skurcze porodowe a przepowiadające? Jak je rozróżnić? Ile trwają skurcze porodowe w czasie porodu naturalnego?

mgr Marta Mszanowska: Skurcze przepowiadające są to skurcze, które przygotowują organizm do porodu. One nie nasilają się, mają stałe natężenie i raczej nie zmieniają swojej częstotliwości. Skurcze porodowe zaś – to są skurcze, które się nasilają, które trwają coraz dłużej. Są one o wiele mocniejsze niż skurcze przepowiadające, a czas między skurczami porodowymi się skraca. Czyli im bliżej porodu, tym częściej one występują.

Jakie w ogóle wyróżniamy fazy porodu?

Wyróżniamy 4 fazy porodu. Pierwsza faza jest najdłuższa. Trwa ona od początku porodu do rozwarcia szyjki macicy na około 10 cm. Jest to właśnie czas, kiedy skurcze się nasilają i spychają dziecko w kanale rodnym. Kolejną fazą porodu jest faza od całkowitego otwarcia do momentu urodzenia się dziecka. Zaczynają się wtedy skurcze parte – bardzo silne i niezależne od rodzącej. Trzecia faza porodu to etap, gdy kobieta powinna wydalić łożysko, a dziecku musi zostać odcięta pępowina. Czwarty okres porodu jest dla kobiety najprzyjemniejszy. Są to pierwsze 2 godziny po porodzie, kiedy to matka z dzieckiem przebywają pod ścisłym nadzorem poporodowym.

Jak przebiega poród?

Ile trwa i jak przebiega pierwszy poród?

Pierwszy poród, każdy poród zresztą, jest sprawą bardzo indywidualną. U każdej pacjentki przebiega on zupełnie inaczej. Dlatego nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa poród. U kobiety, rodzącej po raz pierwszy – tzw. pierwiastki, poród może trwać nawet 12-15 godzin. I jest to normą. Ponieważ u takich kobiet pierwsza faza porodu, czyli do momentu całkowitego otwarcia, jest wydłużona. Chociaż nie znaczy to, że u pierwiastek poród nie może trwać 2-3 godziny.

Ważne w porodzie jest to, żeby był on bezpieczny. Kobieta musi być odpowiednio przygotowana do porodu. Polecam chodzenie do szkoły rodzenia. Można tam nauczyć się, jak świadomie przeżyć poród, jak radzić sobie ze skurczami, czy co robić w danym etapie porodu. Jeżeli kobieta jest dobrze przygotowana, obojętnie ile ten poród będzie trwał. I tak zostanie on dobrym wspomnieniem.

W trakcie rozmowy poruszyłyśmy m.in. następujące kwestie:

  • Czy zawsze stosujemy znieczulenie? Jakie są metody łagodzenia bólu?
  • Jak ma wyglądać oddychanie w czasie porodu?
  • Czy wolno jeść w czasie porodu?
  • Co wziąć do ze sobą szpitala? Kiedy najlepiej spakować torbę szpitalną?
  • Czy poród rodzinny jest zalecany?
  • Poród naturalny po cesarce jest możliwy?

mgr Marta Mszanowska – położna z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Laureatka konkursu „Anioły rodzić po ludzku”.  Prowadzi konto na Instagram – magia_porodu.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *