Edukacja Ann: Grypa żołądkowo-jelitowa. Jak ma wyglądać dieta?

Nieżyt żołądka, biegunki i wymioty, a także wysoka gorączka – te objawy mogą świadczyć o jelitówce. Dieta w grypie żołądkowo-jelitowej stanowi istotny element leczenia, a także szybkiego powrotu do zdrowia. Jak ma wyglądać dieta? Jakich produktów należy unikać? Odpowiedzi na pytania udziela dietetyk mgr Dorota Hucał z poradni dietetycznej Dietetyk Dorota Lublin.

Grypa żołądkowa-jelitowa u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat należy do szczególnej grupy ryzyka. Według statystyk na jelitówkę w Polsce rocznie choruje około 200 tysięcy dzieci.

Jelitówka, czyli grypa żołądkowo-jelitowa

Jelitówka to tak naprawdę zakażenie przewodu pokarmowego o etiologii wirusowej. Choroba ma charakter sezonowy i zwykle spostrzegamy wzrost ilości chorych w okresie jesienno- zimowo- wiosennym. Grypa jelitowa wywoływana jest przez grupę rotawirusów charakteryzujących się niezwykle wysoką zakażalnością. Z tego właśnie powodu praktycznie niemożliwe jest uniknięcie zachorowania przez współmieszkańców oraz osoby mające częsty kontakt z osobą chorą.

Objawy grypy żołądkowo-jelitowej w początkowym etapie wyglądają bardzo niewinnie, a więc dość często trudno ją rozpoznać. Okres inkubacji choroby trwa około od 1 do 3 dni, natomiast właściwe objawy zakażenia zazwyczaj od 2-4 dni. Do najczęstszych objawów jelitówki zaliczamy wysoką gorączkę, biegunkę, brak apetytu, wymioty oraz ból brzucha.

Cały artykuł dostępny w bezpłatnej aplikacji oraz po zalogowaniu na stronie

U zdrowych dorosłych jelitówka najczęściej przebiega bez komplikacji. Ciężkie przypadki mogą występować zwłaszcza u niemowląt, małych dzieci, osób z obniżoną odpornością oraz seniorów.

Grypa żołądkowo-jelitowa: jak zapobiec odwodnieniu?

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Co pić przy grypie jelitowej, by zapobiec odwodnieniu?

mgr Dorota Hucał: Najważniejszym elementem leczenia grypy jelitowej jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Do picia najlepiej wybrać wodę, lekką herbatę lub delikatne zupy warzywne. W przypadku zagrożenia odwodnieniem możemy także zastosować napoje elektrolityczne. Można również samodzielnie przygotować taki napój. Przepis jest dość prosty – do szklanki wody należy dodać szczyptę soli i łyżeczkę cukru. Warto też zaznaczyć, że płyny powinno się przyjmować często w małych porcjach.

Dieta w grypie żołądkowo-jelitowej powinna być lekkostrawna

Dieta w grypie żołądkowo-jelitowej podobna jest do tej, którą stosujemy w zatruciach pokarmowych. Jak wygląda dieta? Co możemy jeść w pierwsze dni choroby?

Dieta, którą zastosujemy podczas grypy jelitowej powinna być lekkostrawna oraz dostarczająca dużej ilości płynów. Dieta w trakcie choroby nie powinna nadmiernie obciążać przewodu pokarmowego. Powinno się unikać produktów bogatych w błonnik, a także tłustych i ostrych przypraw, ponieważ mogą one podrażniać układ pokarmowy. Pokarm można spożywać w małych porcjach tolerowanych przez organizm. W początkowej fazie choroby dobrym wyborem będą jogurty, kleiki ryżowe, kisiele, jak również lekkie zupy z lekkostrawnych warzyw, pszenne pieczywo. Po 2-3 dniach od chwili ustania objawów można zacząć jeść lekkie gotowane posiłki.

Grypa żołądkowo-jelitowa a małe dzieci

Jak należy karmić małe dziecko w przypadku jelitówki?

W przypadku niemowląt karmionych piersią należy zwiększyć częstotliwość karmienia. Zalecane jest też stosowanie doustnych płynów nawadniających. Natomiast zasady dotyczące karmienia starszych dzieci są takie same, jak w przypadku dorosłych.

Jakie produkty czy potrawy są bezwzględnie zakazane w grypie jelitowej?

Jak już wspominałam, do nawadniania nie poleca się soków owocowych ani słodkich napojów gazowanych, które mogą nasilić objawy. Natomiast do jedzenia nie poleca się pokarmów o dużej zawartości tłuszczu i błonnika, które mogą wpłynąć drażniąco na jelita. Nie powinno się też spożywać ostrych przypraw.

Grypa żołądkowo-jelitowa: do normalnej diety powinno się wracać stopniowo

Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia: Jak wrócić do normalnej diety po grypie jelitowej? Czy są jakieś zasady?

mgr Dorota Hucał: Do normalnej diety powinno się wracać stopniowo rozszerzając dietę lekkostrawną i sprawdzając jak organizm będzie reagował na nowo wprowadzone produkty. Ważne jest, aby początkowo wyeliminować produkty smażone na rzecz gotowanych w wodzie i na parze, pieczonych w folii, duszonych bez tłuszczu. Powinno się także unikać przez ten czas warzyw strączkowych i kapustnych. Warto również pamiętać o tym, że po przebytej “jelitówce” konieczne jest odbudowanie flory bakteryjnej jelit poprzez przyjmowanie probiotyków oraz spożywanie żywności prebiotycznej.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Więcej ciekawych materiałów w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *