Dieta sokowa skuteczny sposób na odchudzanie?

Dieta sokowa w ostatnim czasie stała się jednym z popularniejszych sposobów na szybkie odchudzanie i oczyszczenie organizmu z toksyn. Ale czy na prawdę jest tak skuteczna, jak przemawiają o tym bilbordy?

Badania konsumenckiego dot. wiedzy o sokach przeprowadzone w styczniu 2022 roku pokazują, że Polacy coraz częściej sięgają po soki. Ponad 60% ankietowanych piją sok przynajmniej kilka razy w tygodniu, zaś 25% zadeklarowały, że sięga po nie codziennie.

Dieta sokowa: na czym polega?

Jak już z samej nazwy wynika, dieta sokowa polega na zastąpieniu normalnych, stałych posiłków sokami warzywno-owocowymi. Jest to rodzaj diety, którą stosuje się tylko przez krótki okres czasu – nie dłużej niż przez tydzień.

Diety sokowe polegają na piciu przez kilka dni różnego rodzaju świeżych soków przy jednoczesnej rezygnacji z posiłków stałych.Z tego, co wiem, firmy oferujące takie zestawy sokowe, sugerują, aby czas trwania „diety” wynosił od 1-3 dni do 7 – mówi w rozmowie z Ann Daria Łukowska – dietetyczka, popularyzatorka wiedzy o zdrowiu na kanale YouTube „Forma na życie!”.

Najczęściej osoby decydujące się na stosowanie dietą sokową spożywają tylko soki i wodę. Istieje jednak rodzaj diety sokowej, która pozwala na inne klarowne płyny, takie jak herbata czy świeżo zmiksowane koktajle.

Przygotowanie do diety sokowej

Jeśli zdecydujemy się na dietę sokową, należy do niej odpowiednio się przygotować. Przygotowanie do diety pozwoli zmniejszyć poziom szoku dla organizmu, jaki może wywołać nagła zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim musimy stopniowo zmniejszać ilość spożywanego fast foodu, ciężkostrawnych, tłustych potraw, mięsa, nabiału, a także pieczywa, alkoholu oraz słodkich napojów. Należy także odstawić proste cukry, jak również kawę i czarną herbatę.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie diety sokowej jest lato lub jesień, ponieważ wtedy znajdziemy w sklepach najwięcej świeżych owoców i warzyw.

Dieta sokowa a odchudzanie

Dieta sokowa należy do bardzo niskokalorycznych. Zapewnia tylko około 800kcal dziennie. Zawiera głównie węglowodany i praktycznie brak w niej białka i tłuszczu.

Uważa się, że dieta sokowa jest dobry sposobem na odchudzanie. Wcale tak nie jest. Chociaż umożliwia niewielką redukcję masy ciała, nie należy jej jednak traktować jak diety odchudzającej. Podczas diety tracimy wodę z ogranizmu, ale nie spalamy tłuszczu, a więc zgubione kilogramy wcześniej czy później wrócą.

Spożywanie przez kilka dni soków faktycznie spowoduje, że będziemy kilka kg lżejsi, ale to efekt na chwilę. Nie wynika z „pozbycia się z organizmu toksyn” czy pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jest to skutek pozbycia się treści jelitowej i niedostarczania posiłków stałych. Jest to też ubytek wody podskórnej – mała ilość spożytych węglowodanów będzie skutkować zmniejszeniem glikogenu mięśniowego (cukru zapasowego w mięśniach) – podkreśla dietetyczka Daria Łukowska.

Po przeprowadzonej diecie musimy stopniowo przyzwyczajać organizm do pokarmów stałych, włączając do diety najpierw surowe lub gotowane warzywa, a następnie pieczywo, jajka i jogurty. Należy pamiętać, żeby nie objadać się.

Wraz z powrotem do jedzenia posiłków stałych – powrócą i utracone kilogramy. Powrót po detoksie sokowym do tradycyjnej diety to niestety powrót tych kilogramów. Poza tym kilka dni diety sokowej może skutkować objadaniem się, po powrocie do tradycyjnej diety. Wówczas organizm będzie chciał nadrobić niedobór kalorii, a nasza ochota na słodycze może powrócić ze zdwojoną siłą – apeluje dietetyczka.

Nie zaleca się kobietom w ciąży!

Diety sokowej nie powinny stosować kobiety ciężarne oraz w okresie laktacji, a także dzieci i osoby starsze. Ponadto przeciwskazania dotyczą osób, chorujących na choroby przewlekłe, m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia, czy choroby nerek. Nie zaleca się również stosowanie diety sokowej osobom o dużej aktywności fizycznej.

Autor: Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *