Co zdrowe na serce? [DIETA I ĆWICZENIA OD ANN]

Serce każdego człowieka potrzebuje stałej dostawy krwi, tlenu i substancji odżywczych niezbędnych do codziennej pracy. Tymczasem najczęstszą przyczyną problemów z sercem są niewłaściwa dieta i brak aktywności fizyczna. Z aplikacją Ann Asystent Zdrowia dowiesz się, jakie produkty spożywcze są w stanie wzmocnić serce, a jakich produktów zupełnie unikać, aby móc cieszyć się z pełni zdrowia.

Co zdrowe na serce? Na pewno nie fast-foody!

Jak doskonale wiecie, choroby układu sercowo-naczyniowego są od dłuższego czasu główną przyczyną zgonów na całym świecie. Niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zawał serca to schorzenia, które odpowiadają za największą liczbę zgonów w naszym kraju. Jeśli chcecie mieć zdrowe serce, musicie się odpowiednio odżywiać. W tym celu warto totalnie zmienić swój jadłospis i zacząć stosować dietę zdrową dla serca. Jakie diety będą miały pozytywny wpływ na serce?

  • diety obniżające poziom ciśnienia krwi;
  • produkty zwiększające poziom dobrego cholesterolu (HDL), które jednocześnie zmniejszają poziom złego cholesterolu (LDL);
  • diety umożliwiające utrzymywanie wagi ciała na odpowiednim poziomie.
Kontroluj zdrowie i miej je zawsze w kieszeni z bezpłatną aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Co i jak jeść, aby serce było zdrowe?

Eksperci nie mają wątpliwości – w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych najlepiej sprawdzą się diety śródziemnomorskie i DASH. Z badań przeprowadzonych przez naukowców jednoznacznie bowiem wynika, iż większe spożywanie warzyw, owoców nieskrobiowych, orzechów, jogurtów i produktów pełnoziarnistych ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. Z codziennej diety kategorycznie trzeba usunąć jednak czerwone i przetworzone mięsa, a także żywność zawierającą dużą ilość węglowodanów rafinowanych i soli.

Ponadto, należy pamiętać, iż dieta odpowiednia dla naszego serca nie powinna przekraczać naszego dziennego energetycznego zapotrzebowania. W przypadku spożywania nadmiernej liczby kalorii możemy bowiem doprowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego, co może przełożyć się na rozwój chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy hipercholesterolemia. Ważne jest zatem, aby cały czas kontrolować swoją masę ciała, co jest niezbędną czynnością przy „walce” o zdrowe serce.

Fot. shutterstock.com

Co zdrowe na serce? Zwróć uwagę na tłuszcze!

Przy dbaniu o odpowiedni stan serca trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość tłuszczów, jakie na co dzień znajdują się w naszych produktach. Negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy mają bowiem m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w takich produktach jak chociażby masło, olej palmowy, czy mięsa typu wieprzowina i kaczka. Tego typu produkty warto ograniczyć w swojej diecie, ponieważ mają one negatywny wpływ na serce i ich nadmierne spożywanie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

W swojej diecie korzystajcie z produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Przykładami takich produktów są chociażby ryby morskie, awokado, oliwa z oliwek czy orzechy i nasiona, które także są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które nasz organizm bardzo dobrze przyswaja.

Jeżeli podczas badań odkryjecie, że macie problem ze zbyt niskim stężeniem dobrego cholesterolu (HDL) tudzież zbyt wysokim poziomem niedobrego cholesterolu (LDL), musicie natychmiastowo ograniczyć izomery trans kwasów tłuszczowych, które znajdują się w wyrobach cukierniczych, żywności fast-foodowej czy kostkach rosołowych. Pamiętajcie, że zawartość tłuszczów trans w waszej diecie musi być jak najniższa, jeśli chcecie odpowiednio zadbać o kondycję swojego serca.

Co zdrowe na serce? Mięso? Tak, byle nie czerwone!

Wielu osobom wydaje się, że w przypadku chęci odpowiedniego zadbania o swoje serce konieczne jest całkowite zrezygnowanie z produktów mięsnych. Nic bardziej mylnego! Z mięsa wcale nie trzeba całkowicie rezygnować, wystarczy tylko sięgać po odpowiednie przetwory. Białe mięso z kurczaka lub indyka nie szkodzi tak naszemu zdrowiu, jak tłuste, czerwone mięso, takie jak kaczka czy wieprzowina.

W przypadku warzyw i owoców warto postawić na produkty bogate w potas, który jest bardzo istotny dla utrzymywania odpowiedniego ciśnienia krwi. W tym celu przy okazji zakupów warto kupić takie produkty jak pomidory, ziemniaki, brokuły, banany czy awokado. Przy dobieraniu jadłospisu na zdrowe serce uwzględnij także produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż, ciemny makaron czy kasze. Jest to bardzo ważne – wyżej wspomniane produkty mają bowiem w sobie wiele witamin oraz dużą ilość kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na działanie naszego układu krążenia.

Co zdrowe na serce? Przede wszystkim aktywność fizyczna!

Na zakończenie naszego poradnika apelujemy do was, abyście o zdrowe serce dbali każdego dnia. Oprócz odpowiedniej diety, nie zapominajcie także o aktywności fizycznej. Nawet dwie godziny ruchu w tygoniu sprawią, że nie tylko wzmocnicie swoje serce, ale obniżycie także poziom złego cholesterolu oraz zmniejszycie ciśnienie tętnicze. Spacer, jazda na rowerze, pływanie – każda z tych aktywności doskonale sprawdzi się w cotygodniowych ćwiczeniach.

Zrezygnujcie z papierosów i alkoholu (przynajmniej w dużych dawkach), bo to właśnie te używki powodują, że ryzyko zapadnięcia na choroby serca jest nawet o 30 proc. wyższe niż u osób niepalących i niepijących. Nie musicie za to rezygnować z kawy, która wcale nie ma aż tak negatywnego wpływu na serce, jak możecie wyczytać w różnych internetowych wpisach. Dbajcie o siebie i bliskich!

Kontroluj zdrowie i miej je zawsze w kieszeni z bezpłatną aplikacją Ann Asystent Zdrowia.

Autor: Sebastian Kaniewski / Ann Asystent Zdrowia

Czytaj więcej w Ann:

co zdrowe na serce
Fot. shutterstock.com
0 Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *